środa, październik 27, 2021

Kocie drapaki – najważniejsze porady w zakupie: rozmiar, konstrukcja, bezpieczeństwo

0
Kocie drapaki

Drapak to element wyposażenia, który powinien pojawić się w mieszkaniu wszystkich kocich opiekunów. Bez drapaka, koty będą ścierały swoje pazurki, korzystając z łatwo dostępnych powierzchni – zwłaszcza mebli i ścian. By tego uniknąć, należy udostępnić im specjalną konstrukcję, na której będą mogły prężyć swój grzbiet oraz szlifować pazury – czyli po prostu drapak. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze rodzaje drapaków oraz podpowiemy, po który z nich warto sięgnąć.

Czy koty muszą drapać? O naturalnych potrzebach naszych pupilów

Drapanie to czynność, której nie da się kotów oduczyć. Wynika ona z ich naturalnego instynktu oraz biologicznych potrzeb. Podczas zdrapywania pazurków, koty szlifują ich krawędzie oraz pozbywają się rogowaciejących tkanek. Ponadto, drapanie sprzyja wykonywaniu kocich ćwiczeń – zwierzaki prężą muskuły, wyginają grzbiet oraz rozciągają swoje tkanki.

Koci behawioryści wskazują również, że koty korzystają z drapaków także w celu oznaczania swojego terenu. Ocierając się o powierzchnię drapaka, koty uwalniają feromony, które pełnią właśnie funkcję sygnalizacyjną.

Jeśli nie przygotujesz drapaka dla swojego kota, z pewnością sam znajdzie sobie miejsce do spełniania biologicznych potrzeb. Warto na początku obserwować, w jakich miejscach i pozycji twój kot najczęściej zdrapuje pazurki. Jeśli robi to na leżąco, wówczas powinieneś wybrać drapak poziomy. Jeśli drapie ściany lub obicia mebli w pozycji stojącej – lepszym wyborem będzie drapak poziomy.

Po zakupie warto postawić drapak tam, gdzie kot najczęściej zdrapywał pazurki – ułatwi to i przyspieszy jego przestawienie się na nowe urządzenie.

Kocie preferencje a dostępne drapaki – jak wybierać, by trafić

Drapaki dla kotów to rozbudowana rodzina produktów, w której znajdziesz konstrukcje o różnym rozmiarze, układzie, segmentach oraz zastosowaniu. Zacznijmy od tego, że podzielić je można na drapaki słupkowe, drapaki wieszane, drapaki poziome oraz rozbudowane wielosegmentowe drapaki.

Drapaki słupkowe należą do najchętniej wybieranych. Wynika to z faktu, że większość kotów preferuje drapanie w pozycji stojącej, w czasie której mogą swobodnie rozciągać swój grzbiet. Drapaki takie składają się z pionowej osi, wyścielonej powierzchnią do drapania. Ponieważ dostępne konstrukcje mają często więcej niż 90 cm wysokości, drapaki słupkowe mogą być łączone z legowiskiem, kryjówką dla kota lub innymi elementami użytkowymi.

Drapaki wieszane są przeznaczone do przymocowania – na przykład do powierzchni ściany. Zaletą tych drapaków jest możliwość zawieszenia ich na wysokości dokładnie odpowiadającej potrzebom i preferencjom jego kocich użytkowników, a także ich rozmiarom.

Drapaki narożne to ciekawe rozwiązanie, które można stosować w różnych miejscach. Nie tylko na powierzchni ścian, ale również na rogach mebli, foteli, kanap oraz innych miejsc, które koty mogłyby chcieć obdrapać. Jest to także sposób, by oduczyć koty niszczenia mebli.

Drapaki poziome są przeznaczone dla kotów, które preferują drapanie w pozycji leżącej. Drapaki te mogą mieć różną formę, a niejeden zoologiczny sklep internetowy oferuje drapaki poziome pełniące dodatkowo funkcję legowiska.

Ostatnią kategorię, o której wspomnimy, tworzą najbardziej rozbudowane konstrukcje, wielosegmentowe. Drapak ma wówczas formę słupka, wokół którego umieszczone zostały domki, legowiska, hamaki, miejsca do montowania zabawek, sznurki oraz inne „kocie urozmaicenia”.

Akwarystyka – hobby dla całej rodziny

0
Akwarystyka

Każdemu z nas zależy na wspólnym spędzaniu czasu z rodziną. W okresie letnim, kiedy jest ładna pogoda, nietrudno jest znaleźć atrakcyjne dla wszystkich zajęcia. Jednak, gdy pogoda pozostawia wiele do życzenia, szukamy pomysłów na to, aby również w domu nam się nie nudziło. Świetnym pomysłem na zagospodarowanie wspólnego czasu jest akwarystyka.

Dlaczego warto zainteresować się akwarystyką?

Akwarystyka to nic innego jak hodowanie zwierząt i roślin w akwarium. Akwarystykę można uprawiać zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Takie hobby niesie za sobą wiele korzyści. Pierwszą z nich jest wygoda. Hodowanie rybek w akwarium to najbardziej wygodny sposób na posiadanie żywego zwierzęcia w domu. Nie trzeba ich wyprowadzać na spacer, sprzątać kuwety lub odkurzać sierści z wszystkich mebli wypoczynkowych i dywanu. Opieka nad nimi jest na pewno o wiele prostsza. Rybki nie wywołują szkód w mieniu. Nie rysują podłogi, ani nie gryzą butów.

Poza tym nie wydają żadnych odgłosów. Są po prostu ciche. Przyglądanie się rybom i ich otoczeniu rozluźnia nas i wprowadza w dobry humor. Delikatny szum akwarium pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Wyniki badań wskazują, że akwarystyka jest sprawdzonym sposobem na profilaktykę zaburzeń psychicznych, w tym leczenie depresji.

Bardzo istotną zaletą akwarystyki jest możliwość wyjazdu bez konieczności organizowania opieki dla zwierząt. Jeśli właściwie przygotujesz akwarium, to znajdujące się w nim rybki z powodzeniem przetrwają bez Twojej obecności nawet 2 tygodnie. Opieka nad akwarium bardzo dobrze oddziałuje na dzieci. Uczy je systematyczności, obowiązkowości, dokładności i planowania. Do tego rybki nie wytwarzają alergenów, więc ich hodowla jest idealna dla alergików.

Wśród powodów, dla których warto zainteresować się akwarystyką, można wymienić także fakt, że akwarium z rybkami stanowi ozdobę pomieszczenia. Pasuje zarówno do pokoi urządzonych w stylu tradycyjnym, jak nowoczesnym. Przyciąga wzrok i wprowadza przyjemny, naturalny nastrój.

Gdzie szukać informacji o akwarystyce?

Jednak nawet amatorskie zajmowanie się rybkami i roślinami wodnymi związane jest z koniecznością posiadania, chociażby najbardziej podstawowej wiedzy. Skąd czerpać takie informacje? Z całą pewnością warte polecenia są książki i blogi tematyczne. Opisane w nich treści pozwalają na zdobycie zarówno ogólnych, jak i szczegółowych informacji w zakresie potrzeb zwierząt oraz organizacji i urządzenia akwarium.

Z bloga Aquael możemy dowiedzieć się chociażby o tym jak założyć pierwsze akwarium, gatunkach i hodowli welonów lub innych bardziej bądź mniej znanych gatunków, sposobach zwalczania krasnorostów, kożuchu bakteryjnym na wodzie, trendach we współczesnej akwarystyce.

Gdzie kupić swój pierwszy zestaw akwariowy?

Swój pierwszy zestaw akwariowy warto zakupić w sklepie, który proponuje sprawdzone i jakościowe produkty. Na pewno warty polecenia jest sklep Aquael.pl. W asortymencie sprzedawcy znajdują się: zestawy akwariowe, oświetlenie, filtry zewnętrzne i wewnętrzne, grzałki, pokrywy akwariowe, szafki, napowietrzacze, podłoża, preparaty, pokarmy, dekoracje, pompy, cyrkulatory, sterylizatory, media filtracyjne, akcesoria (np. skrobaki, czyściki, termometry, wentylatory).

Każdy oferowany produkt jest dobrze scharakteryzowany. Sprzedawca nie tylko zamieszcza dokładny opis wyrobu, ale także uzasadnia konieczność jego zakupu.

Jaką lodówkę turystyczną kupić?

0
Jaką lodówkę turystyczną kupić

Planując letni wyjazd, warto pomyśleć o zabraniu ze sobą dobrej lodówki turystycznej, która zajmie niewiele miejsca i skutecznie schłodzi produkty spożywcze. Jest kilka parametrów,  które trzeba porównać między wybieranymi modelami,  zanim podejmie się decyzję o zakupie – wydajność, sposób zasilania oraz pojemność lodówki.   Zainteresowany? Dowiedz się więcej!

Lodówka pasywna — co to jest?

Ten rodzaj urządzenia jest pojemnikiem termoizolacyjnym, który nie potrzebuje podłączenia do prądu. Jest to wygodne rozwiązanie, zarówno w podróży jak i podczas imprezy w plenerze . Aby utrzymać niską temperaturę wewnątrz lodówki, wykorzystuje się wkłady żelowe (uprzednio schłodzone). W ten sposób lodówka przenośna może utrzymywać niską temperaturę nawet do 12 godzin. W przypadku braku wkładów chłodzących alternatywnie można zastosować zwykły lód. Należy pamiętać, że jeśli priorytetem jest zachowanie niskiej temperatury w lodówce przez długi czas, trzeba ograniczyć dostęp ciepłego powietrza do wewnątrz urządzenia i nie otwierać go zbyt często.

Lodówki turystyczne zasilane prądem

 • Lodówka absorpcyjna jest bezgłośna i potrzebuje zasilania w wysokości 12 lub 230 V. Posiada również grzałkę gazową, lub elektryczną, która podgrzewa gaz-amoniak, co rozpoczyna proces chłodzenia środka urządzenia. Jest to znacznie mniejsza i cichsza opcja od lodówek ze sprężarką.
 • Lodówka sprężarkowa działa podobnie jak lodówka domowa. Ma silnik, kompresor oraz używa sprężonego płynu chłodniczego. Dzięki temu żaden produkt spożywczy się nie zepsuje – może zmrozić żywność nawet do – 22 stopni!. Chociaż jest najgłośniejsza ze wszystkich urządzeń tego typu, jej  wydajność jest o wiele wyższa od wcześniej wymienionych modeli i z nawiązką rekompensuje głośny tryb pracy.  Należy jednak pamiętać, że lodówka sprężarkowa jest bardzo podatna na uszkodzenia, więc  podczas podróży lepiej przewozić ją w bezpiecznym miejscu, np. bagażniku
 • Lodówka termoelektryczna to jedno z tańszych urządzeń w asortymencie sprzętów o wspomnianych właściwościach. Jest zasilana prądem o napięciu 12, 24 lub 230 V. Będzie działać bez przeszkód, nawet jeśli zostanie przypadkiem przewrócona, albo narażona na wstrząsy, np. podczas podróży. Lodówka termoelektryczna jest wewnątrz wyposażona  w  dwie metalowe płyty,  wymieniające między sobą  ciepło, dzięki energii elektrycznej, która przez nie przepływa. Dodatkowo, w środku zostały zainstalowane wentylatory.

O czym pamiętać przed podróżą

Decydując się na zabranie lodówki turystycznej w dłuższą podróż i przewożenie produktów spożywczych, lub napojów, które powinny pozostać zimne, upewnij się, że przez całą drogę będziesz mieć stały dostęp do prądu. Jeśli ten warunek jest spełniony, śmiało wybieraj dowolny model lodówki absorpcyjnej lub termoelektrycznej. W innym wypadku, raczej zainteresuj się ofertami w asortymencie lodówek absorpcyjnych, zasilanych gazem.   Szeroki asortyment lodówek chłodzących jest dostępny na: https://www.empik.com/sport/lodowki-turystyczne-i-torby-termiczne/lodowki-turystyczne,4118051501,s

Artykuł sponsorowany.

Pyszne sushi w Lublinie? To możliwe!

0
Pyszne sushi w Lublinie

Kuchnie krajów azjatyckich cieszą się w Polsce dużą popularnością. W każdym większym mieście znajdziemy chińskie, wietnamskie, indyjskie czy japońskie restauracje. Jeśli chodzi o popularność dań wywodzących się z Kraju Kwitnącej Wiśni, prym wiedzie sushi. Ta zdrowa i smaczna potrawa uchodzi za synonim japońskiej kuchni i wszystkiego, co w niej najlepsze.

Natura, zdrowie i prostota

Podstawowymi składnikami sushi są: wodorosty, ryż, warzywa oraz surowe ryby i owoce morza. Istnieje co najmniej osiem podstawowych odmian tego dnia, a nawet jego amerykańska wersja, tzw. california roll. W restauracja znajdziemy również wariacje bezmięsne, które na pewno będą smakować wegetarianom. Sushi przygotowuje się na miejscu, a na stół klienta trafia danie wykonane ze świeżych, nieprzetworzonych składników. Dlatego właśnie ta japońska potrawa uchodzi za bardzo zdrową. Na pewno lepiej nadaje się do zabicia głodu niż fast food. Zero tłuszczu, konserwantów czy barwników – sama natura. Nic dziwnego, że Japończycy z taką kuchnią są jednym z najzdrowszych i najbardziej długowiecznych narodów!

Udaj się w podróż do Japonii, nie wyjeżdżając z Lublina!

Sushi  znakomicie się sprawdzi zarówno wtedy, gdy chcemy zamówić do domu zdrowy i pożywny obiad, jak i podczas wyjścia ze znajomymi. Lokal znajdujący się na terenie lublińskiego śródmieścia przyciąga klientów atrakcyjną cenowo i różnorodną ofertą oraz bardzo bogatym menu, trafiającym w każdy gust. Gdy dodamy do tego nastrojowy wystrój, otrzymujemy miejsce, które stanowi niezwykle odmienny punkt na mapie miasta. Przebywając w nim, możemy poczuć się jak w Tokio czy Nagoi! Jeśli ten opis Was zainteresował i chcecie zdobyć więcej informacji na temat jednego z najlepszych lokalów serwujących sushi w mieście, zapraszamy na stronę internetową: https://takamisushi.pl/.

Otwórz się na nowe kulinarne doświadczenia!

Lublin jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Zawsze warto próbować czegoś nowego i otwierać się na dotychczas nieznane smaki. Tym bardziej, że kuchnia japońska jest jedną ze zdrowszych. Jeżeli zechcemy się z nią zapoznać w odpowiednim miejscu, na pewno nic złego nam się nie stanie!

Romantyczne wyjazdy we dwoje są bardzo ważne w każdej relacji!

0
Romantyczne wyjazdy we dwoje

Praca, stres, obowiązki domowe i milion rzeczy na głowie – każdy z nas codziennie wystawiony jest na działanie wielu niesprzyjających czynników, które skutecznie psują nam humor, wprowadzają nerwową atmosferę i źle wpływają na atmosferę, jaka panuje w domu. Niestety, codzienna gonitwa i wiele zmartwień związanych z prozaicznymi sprawami bardzo negatywnie odbijają się na naszych relacjach z partnerem. Często jesteśmy zniecierpliwieni, opryskliwi i niepotrzebnie wylądowujemy swoją frustrację na bliskich. Wiele par zapomina o regularnym dbaniu o dobrą jakość wzajemnych relacji, a rutyna sprawia, że nie dostrzegamy już jak wiele dla siebie znaczymy. Tymczasem o związek, tak jak o inne relacje w życiu trzeba cały czas dbać i pracować nad tym, by złe emocje nie przesłaniały nam tego, co najistotniejsze.

Wspólne wyjazdy to dobry sposób na pielęgnowanie swojego związku

Jedną z kluczowych spraw w długoletnim związku jest umiejętne podtrzymywanie romantycznej atmosfery. Motyle w brzuchu w pewnym momencie ustępują miejsca poczuciu stabilizacji i bezpieczeństwa. Są to bardzo pożądane emocje, ale nie niosą już ze sobą codziennej dawki ekscytacji i adrenaliny. Dlatego musimy sami zadbać o to, by nasze uczucie pielęgnować i chronić. Spędzanie czasu we dwoje to najlepszy sposób na to, by nie stracić poczucia bliskości i intymności, jakie daje nam szczęśliwy związek. Oprócz rodzinnych wakacji czy weekendu ze znajomymi, warto pomyśleć także o wypadach tylko we dwoje, gdzie będziecie mogli skupić się tylko na drugiej osobie, waszych potrzebach i pragnieniach. Doskonałym pomysłem na wartościowy czas spędzony wspólnie jest SPA dla dwojga nad morzem lub w górach. Wybierz swoje ulubione miejsce i zaplanuj magiczny czas, który da wam poczucie wytchnienia i relaksu.

Romantyczny wypad nad morze

Wspólne wyjazdy

Jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Polsce jest oczywiście Pomorze. Szum morza, piasek pod stopami i spektakularne zachody słońca to idealna sceneria na wyjazd z ukochaną. Fenomenalne SPA dla dwojga nad morzem czeka na was w Kołobrzegu w Hotelu Diva SPA. Romantyczny weekend we dwoje to sposób nie tylko na uczczenie ważnej dla was okazji, jak rocznica ślubu, ale też pomocne rozwiązanie, gdy codzienność przesłania wam radość z posiadania bliskiej osoby. W takich wypadkach zawsze warto choć na chwilę odłożyć codzienne obowiązki i skupić się na sobie. Relaksujący masaż, lampka wina na tarasie, pielęgnacyjne zabiegi i celebrowana wspólnie pyszna kolacja to coś, co każdy powinien sobie serwować raz na jakiś czas. Oderwanie się od problemów z całego tygodnia w Hotelu Diva SPA pomoże Ci zregenerować ciało i wyciszyć umysł.

Świetna oferta dla dwojga

Romantyczny wyjazd to nie tylko kwestia uczuć między wami, ale dobrego samopoczucia każdego z was z osobna. W Hotelu Diva SPA czekają na was świetne warunki do wypoczynku, pyszne śniadania i bogata oferta restauracyjna. Możecie odpocząć od codziennych obowiązków, gotowania, wieczornego sprzątania. Łatwiej wtedy siadać do kolacji w dobrym nastroju i uśmiechem dla drugiej osoby. Spa dla dwojga nad morzem w Hotelu Diva SPA może być perfekcyjnym prezentem na urodziny małżonka lub walentynki.

Atrakcje w Zakopanem. Nie tylko górskie szlaki

0
Atrakcje w Zakopanem

Zakopane jest jednym z najpopularniejszych kurortów w naszym kraju. Z Sopotem, Władysławowem czy Kołobrzegiem wygrywa tym, że jest destynacją całoroczną. Efekt? Każdego roku stolicę polskich Tatr odwiedzają miliony turystów. Jeśli sam planujesz tegoroczny urlop pod Tatrami, ale niekoniecznie chcesz codziennie zdobywać kolejne szczyty, to mamy dobrą wiadomość: atrakcje w Zakopanem nie ograniczają się tylko do tatrzańskich szlaków. Garść propozycji znajdziesz w naszym artykule.

Zacznijmy jednak od górskich wędrówek…

Będąc w Zakopanem po prostu nie wypada zrezygnować z wycieczki w góry. W końcu głównie po to jeździ się do stolicy polskich Tatr. Od razu uspokajamy: wcale nie musisz mieć świetnej kondycji i zdrowia 20-latka, aby móc z bliska podziwiać piękno tatrzańskiego pasma.

Osobom niewprawionym w górskich wędrówkach gorąco polecamy wybranie się do jednej z tatrzańskich dolin. Naszymi faworytami są Dolina Chochołowska z urokliwą Polaną Chochołowską oraz Dolina Kościeliska. Łatwy i niewymagający kondycyjnie jest również spacer do Doliny Białego.

Jeśli chcesz „zaliczyć” jakiś szczyt, ale nie ciągnie Cię w wysokie Tatry, to koniecznie zaznacz sobie na mapie pięknie położone i dostępne dla nawet początkujących turystów:

 • Sarnią Skałę (rewelacyjny widok na Giewont),
 • Gęsią Szyję,
 • Grześ (szczyt graniczny, wspaniałe widoki na Tatry Zachodnie),
 • Nosal (piękna panorama Zakopanego).

Ambitniejszym turystom możemy natomiast polecić całodzienną wycieczkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Bardzo fajną wyprawą będzie wyjście do Czarnego Stawu Gąsienicowego oraz na Czerwone Wierchy. Jeśli natomiast nie narzekasz na kondycję, masz doświadczenie i przy tym chcesz poczuć przypływ adrenaliny, to godne rozważenia będzie wdrapanie się na Kościelec, Zawrat czy nawet przejście całej słynnej Orlej Perci.

Kolejka na Kasprowy Wierch

Stali bywalcy Zakopanego pewnie uśmiechnęli się z przekąsem widząc tę propozycję, ale pamiętajmy, że ten poradnik kierujemy głównie do osób wybierających się pod Tatry pierwszy raz lub po dłuższej przerwie. W takiej sytuacji skorzystanie z kolejki na Kasprowy Wierch należy uznać za sporą atrakcję Zakopanego.

Wjazd kolejką dostarcza dużych emocji, zwłaszcza w czasie dobrej pogody (obłędne widoki). Na szczycie Kasprowego Wierchu można się zachwycać panoramą Tatr i popijać kawę czy herbatę, ale można też ambitnie ruszyć dalej i zafundować sobie np. przejście do przepięknych Czerwonych Wierchów, z których można zejść do Doliny Kondratowej i wrócić pieszo do Kuźnic.

Rada

Proponujemy kupić bilety na kolejkę przez Internet – będzie szybciej i bez konieczności odstania nawet kilku godzin w tzw. „kolejce do kolejki”. Bilety można kupić na stronie https://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/kasprowy.html.

Krupówki

Wielu turystów omija je szerokim łukiem, natomiast nie da się ukryć, że Krupówki są jedną z najważniejszych atrakcji Zakopanego. Długa ulica, przy której działają doskonałe karczmy ze specjałami kuchni regionalnej może się podobać – wystarczy tylko unieść głowę nieco wyżej i podziwiać kunszt słynnego architektonicznego stylu zakopiańskiego, którego twórcą był Stanisław Witkiewicz. Od Krupówek warto także odbić w ulicę Kościeliską, przy której znajduje się przepiękny cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Krupówkami można też dojść niemal pod samą kasę kolejki na Gubałówkę i wjechać na niewielkie wzniesienie, z którego rozpościera się zachwycająca panorama Tatr. Po drodze radzimy też zrobić niewielkie zakupy, np. zaopatrując się w pamiątki z Zakopanego, sery czy inne regionalne wyroby.

Termy

Źródła wody termalnej szybko stają się jedną z głównych atrakcji Zakopanego i całego regionu Podhala. Co ciekawe, ich zasoby są na tyle duże, że częściowo zasilają już zakopiańskie gospodarstwa domowe. Głównie jednak wykorzystuje się je w imponujących kompleksach basenowych.

Jednym z najnowocześniejszych i najchętniej odwiedzanych kompleksów tego typu w naszym kraju są Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej (https://www.termybukovina.pl/). Ten imponujący obiekt czerpie wodę termalną z głębokości aż 2400 metrów. Zawiera ona 28 najcenniejszych minerałów, dzięki czemu ma doskonałe właściwości zdrowotne.

Kompleks robi duże wrażenie, można z niego skorzystać zarówno w ramach pojedynczego wejścia, jak również będąc gościem czterogwiazdkowego, bardzo komfortowego Hotelu Bukovina. To doskonała propozycja np. na weekend we dwoje czy dłuższy, relaksujący pobyt.

A jeśli wybierasz się pod Giewont z całą rodziną, to zajrzyj do artykułu opisującego aż 8 świetnych atrakcji w Zakopanem, które warto odwiedzić z dziećmi – https://www.termybukovina.pl/blog/atrakcje-w-zakopanem-8-miejsc-ktore-trzeba-odwiedzic-z-dziecmi.

Pogoda na Krecie – 4 powody, by wakacje spędzić na tej śródziemnomorskiej wyspie

0
Pogoda na Krecie

Pogoda jak co roku nas nie rozpieszcza, nic więc dziwnego, iż spragnieni słońca turyści szukają nowych, interesujących kierunków. Na wypoczynek chętnie udajemy się do krajów śródziemnomorskich, a jednym z najcieplejszych miejsc, do jakich warto się udać, jet Kreta. Ta niezbyt duża wyspa ma nie tylko najwyższe średnie temperatury w każdym miesiącu, jest także pełna zabytków i miejsc, które z pewnością warto zobaczyć. Można więc na niej nie tylko wypocząć, rozkoszując się ciepłą wodą i piękną plażą, ale również co dzień odkrywać nowe sekrety tej śródziemnomorskiej wyspy. Dlaczego warto udać się na wypoczynek na Kretę?

 1. Kreta – dlaczego warto tam się udać?

 2. Kreta – pogoda

 3. Zima na Krecie

 4. Wycieczka na Kretę – ile trwa?

Kreta – dlaczego warto tam się udać?

W miejscach, takich jak Kreta pogoda jest idealna dla turystów o każdej porze roku. Dzięki temu można spędzić tam czas, zwiedzając malownicze wioski położone w górach, podziwiać zmieniający się co chwilę krajobraz – od starożytnych ruin aż po nowoczesne centra miast, a także zasmakować w typowej śródziemnomorskiej kuchni. Kreta, dzięki położeniu oraz klimatowi, jest jednym z najcieplejszych miejsc na kontynencie, dlatego nie dziwią tam plantacje takich owoców, jak pomarańcze, banany czy awokado. Jest to polecane miejsce dla osób, cierpiących na problemy sercowo-naczyniowe – dzięki wyrównanemu ciśnieniu atmosferycznemu odczuwają one w tym miejscu sporą ulgę.

Kreta – pogoda

Na Krecie pogoda sprzyja wszystkim tym, którzy uwielbiają kąpiele słoneczne. Jeśli natomiast bardziej interesuje nas aktywna turystyka, warto udać się na tę śródziemnomorska wyspę w miesiącach jesiennych lub wiosennych, gdy średnia temperatura waha się między 16 a 26 stopni Celsjusza. Natomiast lato na Krecie jest bardzo gorące. Co prawda średnia temperatura wynosi około 30 stopni Celsjusza, jednak nierzadko słupki rtęci dochodzą do 35, a nawet 40 stopni. Jednak ze względu na fakt, iż Kreta jest wyspą, upały łagodzi wiatr, wiejący od strony morza. Dzięki temu nawet tak gorące miesiące, jak sierpień i lipiec, są stosunkowo znośne i bez problemu można spędzać całe dnie na plaży. Bardzo istotna jest również temperatura morza – wynosi ona około 26 stopni Celsjusza, przez co woda nie chłodzi rozgrzanych organizmów.

Zima na Krecie

Miesiące zimowe są często wykorzystywane do odwiedzin na Krecie przez turystów, których interesuje historia wyspy oraz jej ciekawa architektura. Temperatury w miesiącach zimowych oscylują w okolicy 14 stopni Celsjusza, zima na tej wyspie jest więc stosunkowo łagodna. Przeszkodą, oprócz wiatru, mogą być jednak deszczowe dni, których w styczniu i lutym jest więcej niż podczas wakacji. Można jednak wykorzystać ten czas do zapoznania się z lokalną kuchnią, w której dominują owoce morza oraz ryby. Lokalne posiłki mają mnóstwo witamin, a mieszkańcy wyspy, dzięki zdrowemu odżywianiu, często dożywają długiego wieku mimo sporej aktywności fizycznej.

Wycieczka na Kretę – ile trwa?

Ze względu na fakt, iż Kreta jest wyspą, dojazd własnym samochodem jest bardzo trudny. Znacznie lepszym rozwiązaniem jet skorzystanie z usług linii lotniczych. Największe lotnisko na Krecie znajduje się w Heraklionie, a drugie co do wielkości – w Chanii. Lot z naszego kraju na którekolwiek z tych lotnisk zajmuje tylko trzy godziny, trwa więc krócej, niż dojazd samochodem z centrum Polski na Bałtyk. Dzięki temu nie ma problemu, by udać się na wypoczynek na tej śródziemnomorskiej wyspie z dzieckiem, nawet bardzo małym. Na lotnisku można skorzystać z wypożyczalni samochodów, co umożliwi sprawne poruszanie się po Krecie i dotarcie do naprawdę interesujących lokacji.

Trzy wyjątkowe miejsca, w których zakocha się każdy fan egzotycznych plaż

0
plaża

Wakacje oznaczają dla ciebie rajskie plaże i relaks pod palmami? W takim razie najbliższy urlop na pewno zatem spędzisz z dala od Polski. Na świecie nie brakuje pięknych miejsc, które w rzeczywistości naprawdę wyglądają tak jak na zdjęciach profesjonalnych biur podróży czy też w relacjach gwiazd w mediach społecznościowych. Sprawdź, do jakich zakątków świata warto wybrać się na egzotyczne wakacje.

Malediwy – raj na Ziemi

Archipelag wysp położony na Oceanie Indyjskim często jest porównywany do raju. Wystarczy rzucić okiem na kilka zdjęć z tego regionu, żeby zrozumieć źródło takich skojarzeń. Wycieczki na Malediwy oznaczają podróż do kraju plaż z turkusową wodą, białym piaskiem i strzelistymi palmami. Oczywiście nie trzeba spędzać całego urlopu na leżaku lub w hamaku z widokiem na ocean i plażowiczów.

Podczas wakacji na Malediwach warto spróbować nurkowania wśród zapierających dech w piersiach raf koralowych. Sporą popularnością cieszy się również snorkeling z żółwiami, udział w połowie ryb czy też rejs z podziwianiem delfinów. Dodatkowo warto zarezerwować nieco czasu na zwiedzenie najmniejszej stolicy świata – Male. Ciekawym przeżyciem może być także pobyt na jednej z bezludnych, prywatnych plaż.

Mauritius – na końcu świata

Na mapie świata można oczywiście znaleźć bardziej odległe czy też osamotnione miejsca. Podczas wyprawy na Mauritius można jednak poczuć się nieco jak na końcu świata. Wyspa znajduje się blisko 9000 km od Polski, około 2000 km od kontynentu afrykańskiego i prawie 1000 km od Madagaskaru. Nawet pobliska wyspa Reunion jest oddalona od Mauritiusu o jakieś 200 km w linii prostej.

Na rajskiej wyspie marzeń z pewnością nie można jednak się nudzić. W tym niewielkim kraju można zetknąć się z trzema kulturami i religiami – islamem, hinduizmem i chrześcijaństwem. Taka mieszanka zapewnia nie tylko sporo emocji podczas zwiedzania, ale także jest gwarancją niezapomnianych przeżyć kulinarnych. Oprócz odpoczynku na najpiękniejszych plażach świata warto również odwiedzić malowniczo położone wodospady czy też zdobyć szczyt Le Morne z widokiem na tropikalny krajobraz wyspy.

Tajlandia – nie tylko plaże

Azjatycki kraj od dobrych kilku lat jest prawdziwym hitem wśród turystów z całego świata. Trudno się jednak dziwić tak ogromnej popularności, ponieważ w Tajlandii po prostu każdy znajdzie coś dla siebie. Fani egzotycznych plaż mają do wyboru nieskończoną liczbę miejsc do relaksu pod palmami lub aktywności w ciepłych wodach Zatoki Tajlandzkiej lub Morza Andamańskiego. Niektóre z plaż pojawiły się nawet w hollywoodzkich produkcjach.

Tajlandia to idealny kierunek dla osób, które podczas podróży stawiają na różnorodność i nie chcą ograniczać się jedynie do plażowania. Podczas wakacji zorganizowanych przez firmę Apetyt na świat w 14 dni można poznać różne oblicza Tajlandii – od uduchowionego miasta Chiang Mai po gwarny Bangkok. Ważnymi punktami wyprawy oprócz rajskich plaż są również nocne markety z pysznym jedzeniem, trekking w dżungli i wizyty w buddyjskich świątyniach.

Rejsy po Zatoce Gdańskiej

0
Rejsy po Zatoce Gdańskiej

Kiedy znudzi nam się leżenie na plaży i zapragniemy sprawić sobie trochę innych przyjemności, to będąc w pobliżu Gdańska idealnym rozwiązaniem może okazać się rejs po Zatoce Gdańskiej.

W samym Gdańsku przepiękna jest cała Starówka wraz ze słynnym „Żurawiem”, Dworem Artusa albo Bazyliką Mariacką. Warto się wybrać do dzielnicy Oliwa, gdzie znajdziecie katedrę, piękny park i ogród zoologiczny. I jeszcze patriotyczne wspomnienia na Westerplatte. Jeśli jesteśmy już w tematyce Trójmiasta to koniecznie trzeba jeszcze zaliczyć Gdynię z przewspaniałym oceanarium. W pobliżu stoi też słynny statek – muzeum „Dar Pomorza” i okręt „Błyskawica”. No a w Sopocie czeka na wszystkich najbardziej znane w Polsce molo. Oprócz wyżej wymienionych miast atrakcją będzie także fokarium latarnia morska i militarne pamiątki w Helu. Dokładne informacje o każdym z miejsc znajdują się w przewodnikach.

A może rejsy po Zatoce Gdańskiej?

Jeśli zobaczycie już wszystko co trzeba od strony lądu warto sprawdzić jak wyglądają miasta nadmorskie z perspektywy wody. Czy myśleliście kiedyś aby zafundować sobie rejs statkiem? W wielu miastach portowych także w Gdańsku istnieje możliwość wykupienia krótkiej wycieczki. Będzie to wielka frajda zwłaszcza dla dzieci, które będą mogły prawdziwy statek zobaczyć od środka. Rejsy po Zatoce Gdańskiej są najpiękniejsze podczas zachodu słońca, ale o innych porach dnia też warto się wybrać

Rejsy po Zatoce Gdańskiej statkiem są bardzo ciekawe, ale jeszcze lepsze motorówką. Zwłaszcza dla wszystkich, którzy preferują wycieczki w małych kilkuosobowych grupach. Poczuć wiatr we włosach z lekką dawką adrenaliny. Jeśli ktoś martwiłby się, że nie potrafi posługiwać się tego typu sprzętem można wykupić pożyczenie motorówki razem ze sternikiem.

Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest fakt, że można sobie indywidualnie wybrać trasę dokąd chce się płynąć, a także o której godzinie. Jedną z firm oferujących tego typu możliwość jest premiumboats.pl. Startem i metą każdego rejsu jest Marina Gdynia. Wycieczka trwa 8 godzin. Cena zależy od ilości osób chętnych na przejażdżkę. Najtaniej wyjdzie przy pełnej obsadzie czyli 8 uczestnikach. Można się wybrać na przykład na Hel, do Gdańska, Sopotu, Orłowa albo w jeszcze innym kierunku. W razie pogorszenia pogody istnieje możliwość zmiany terminu rejsu.

Dobór rękawic rowerowych

0
rękawiczki na rower

Rękawiczki na rower są produktem docenianym przez doświadczonych kolarzy, w przypadku ich pominięcia istnieje bowiem możliwość pojawienia się bolących, trudnych do wyleczenia pęcherzy oraz obrzęków. Osoby jeżdżące na rowerze rzadko lub na bardzo krótkie dystanse często rezygnują z tego rodzaju wyposażenia, nie mając świadomości jak potrafią one poprawić komfort jazdy.
Kolorze aktywni cały rok powinni zaopatrzyć się w rękawice rowerowe na każdą porę roku, co pozwoli ograniczyć możliwość wystąpienia odmrożeń, otarć lub innego rodzaju kontuzji. Rękawiczki na rower zwiększają również dopasowanie dłoni do uchwytu kierownicy.