piątek, Kwiecień 16, 2021

Dobór rękawic rowerowych

0
rękawiczki na rower

Rękawiczki na rower są produktem docenianym przez doświadczonych kolarzy, w przypadku ich pominięcia istnieje bowiem możliwość pojawienia się bolących, trudnych do wyleczenia pęcherzy oraz obrzęków. Osoby jeżdżące na rowerze rzadko lub na bardzo krótkie dystanse często rezygnują z tego rodzaju wyposażenia, nie mając świadomości jak potrafią one poprawić komfort jazdy.
Kolorze aktywni cały rok powinni zaopatrzyć się w rękawice rowerowe na każdą porę roku, co pozwoli ograniczyć możliwość wystąpienia odmrożeń, otarć lub innego rodzaju kontuzji. Rękawiczki na rower zwiększają również dopasowanie dłoni do uchwytu kierownicy.

Zamek w Nieświeżu na Białorusi

0
Zamek w Nieświeżu na Białorusi

Zespół pałacowo-parkowy w Nieświeżu o zróżnicowanej architekturze i największym parku krajobrazowym w kraju jest najpiękniejszym miejscem na Białorusi i jednym z najpopularniejszych zabytków wśród turystów.

Najsłynniejszy zespół pałacowo-zamkowy na Białorusi znajduje się w Nieświeżu . Nieśwież położony jest w obwodzie mińskim , 112 km na południowy zachód od Mińska. Uznany został za kulturalną stolicę Białorusi w 2012 roku . Nieśwież stał się trzecim białoruskim miastem po Połocku i Homlu, które otrzymało ten honorowy tytuł.

Marzysz o żeglowaniu? Teraz jest to w zasięgu twojej ręki

0
żeglowanie

Żeglarstwo jest niezwykłym rodzajem sportu i wypoczynku jednocześnie. Zachwyca możliwością pokonywania dużych odległości na pokładzie statku, kojarzy się z pięknymi widokami, gorącym słońcem, przejrzystą wodą i wakacjami. Jeśli należysz do osób, które zawsze się nim fascynowały, ale nie miały okazji do tej pory spróbować swoich sił, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wreszcie zrealizował to marzenie. Dowiedz się więcej o kursie żeglarskim i podejmij wyzwanie.

Czy warto podejmować się kursu żeglarskiego?

Jeśli tylko kochasz wodę i słońce, a widok żagli rozpostartych nad jachtami przyprawia cię o bicie serca, to na pewno warto. Żeglarstwo jest wyjątkowym sportem, który pozwala na obcowanie z naturą, wypoczynek na łonie przyrody i podróż pięknymi szlakami. Co więcej, wszystko w jednej chwili, bez potrzeby ciągłego przesiadania się z jednego środka lokomocji do drugiego oraz bez konieczności dzielenia czasu pomiędzy podróż, a podziwianie okolicznej przyrody. Płynąc jachtem, cały czas jest ona w zasięgu ręki, a wypoczynek na pokładzie można przeplatać zwiedzaniem interesujących miejsc na lądzie.

Warto także pamiętać o możliwości kultywowania tego hobby w gronie całej rodziny lub z paczką przyjaciół. Zaprawieni w bojach żeglarze nie wahają się bowiem nawet przed zabraniam na pokład małych dzieci.

I co najważniejsze – na kurs tak naprawdę nigdy nie jest za późno!

Jakie warunki trzeba spełnić, aby przystąpić do kursu?

Aby zdobyć patent żeglarza jachtowego, wystarczy mieć ukończone 14 lat. Osoby niepełnoletnie muszą dostarczyć pisemną zgodę rodziców. Jest to jedyny warunek zapisu na kurs, który pozwala zdobyć odpowiednie umiejętności i wiedzę teoretyczną.

Jak wygląda kurs?

Jeśli już zdecydowałeś, że wybierzesz się na Kurs żeglarski, Zalew Sulejowski oferuje ci atrakcyjną ofertę kursu weekendowego w szkole Saily.pl, z możliwością przesunięcia zajęć także na inne dni. Wszystkie zajęcia odbywają się nad Zalewem Sulejowskim, a ich harmonogram uzależniony jest częściowo od pogody.

W czasie niesprzyjającej aury prowadzone są zajęcia teoretyczne. W ciągu 7 cyklicznych wykładów będziesz mógł zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi żeglarstwa. Musisz również być przygotowany na powtarzanie niektórych informacji samodzielnie w domu.

Kiedy pogoda dopisuje, prowadzone są zajęcia praktyczne na pokładzie jachtu. Obejmują one najważniejsze manewry, przydatne podczas żeglugi, a także wymagane w trakcie egzaminu. Są to zwrot przez sztag i rufę, manewry portowe, manewr „człowiek za burtą”, stawianie jachtu w dryf oraz podchodzenie i odchodzenie od boi.

Egzamin na stopień  żeglarza jachtowego

Egzamin organizowany jest w ostatnim dniu kursu. Składa się z części teoretycznej, obejmującej 75 pytań dotyczących omawianych wcześniej tematów, oraz z części praktycznej, wykorzystującej przećwiczone manewry. Sprawdzana jest podczas niego także umiejętność współpracy w roli załoganta oraz osoby sprawującej kontrolę nad załogą.

Po zdanym egzaminie uzyskiwany jest stopień żeglarza jachtowego, który uprawnia do poruszania się po wodach śródlądowych na jachtach bez lub z napędem pomocniczym. Istnieje także możliwość poruszania się za dnia jachtami do 12 m długości, z lub bez napędu, po morskich wodach wewnętrznych i innych wodach morskich, w linii do 2 Mm od brzegu.

Jakie ubezpieczenie wybrać wyjeżdżając za granicę?

0
Jakie ubezpieczenie wybrać wyjeżdżając za granicę

Niemcy to kraj chętnie wybierany podczas wyjazdów na wczasy. Wyjeżdżamy tam by cieszyć się kontaktem z naturą i pięknymi krajobrazami, by poznać bliżej niemiecką kulturę ludową – folklor – oraz by zwiedzać duże ośrodki miejskie. Ceny biletów lotniczych do Niemiec oraz dobra komunikacja drogowa dla samochodów zachęcają, by odwiedzać ten kraj. Jeśli zastanawiasz się lub planujesz wyjazd za zachodnią granicę – warto rozpatrzyć możliwość wykupienia ubezpieczeń dedykowanych dla turystów. Poniżej przedstawiamy garść porad, które pomogą ci się zorientować w temacie oraz podjąć korzystną finansowo decyzję.

Wyjazd na wczasy do Niemiec – czy warto się zabezpieczyć?

Niemcy to kraj stosunkowo bezpieczny – tak oceniają specjaliści od bezpieczeństwa międzynarodowego. Warto jednak pamiętać, że poziom bezpieczeństwa w tym kraju zależy od różnych czynników – najniebezpieczniej jest w obszarze dużych ośrodków miejskich, a zwłaszcza – odbywających się na ich terenie wydarzeń masowych (koncerty, występy, kina) oraz w miejscach często uczęszczanych (galerie handlowe, lotniska). W mniej zaludnionych landach – oraz tych mniej popularnych pod względem turystycznym – poziom zagrożenia atakiem terrorystycznym jest w zasadzie zerowy.

Poziom zagrożenia pospolitą przestępczością jest ogólnie niski na terenie całego kraju. Do najczęściej zdarzających się należą: drobne kradzieże oraz włamania do pojazdów osobowych. Nie są to jednak zagrożenia często występujące – zdarzają się zdecydowanie rzadziej niż w naszym kraju.

Ubezpieczenia na wyjazd za granicę – Niemcy

Na czas wyjazdu za granicę mamy możliwość wykupienia przede wszystkim dwóch typów ubezpieczenia. Pierwsze to Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego, nazywana po prostu EKUZ. Drugie – to polisa podróżna.

Karta EKUZ jest niezwykle korzystna. Na jej podstawie – mamy prawo do korzystania z usług medycznych na terenie Niemiec w takim zakresie, w jakim udostępniane są obywatelom tego kraju. Jest to korzyść płynąca z faktu uczestnictwa w strukturach Unii Europejskiej.

Wyrobienie karty EKUZ jest nieodpłatne – ma do tego prawo każdy ubezpieczony obywatel naszego kraju. W tym celu należy udać się do oddziału NFZ i wypełnić odpowiednio formularz wniosku. Karta EKUZ wydawana jest od razu, na miejscu, w momencie złożenia wniosku. Jedynie w okresie wakacyjnym – gdy liczba osób podróżujących znacznie wzrasta – może pojawić się konieczność oczekiwania. Dlatego – nie należy zostawiać tej sprawy na ostatni dzwonek.

Ubezpieczenie w formie polisy turystycznej ma odmienną formę. W ubezpieczalniach znajdziemy rozmaite oferty ubezpieczeniowe, dedykowane dla osób, które w różny sposób planują spędzić czas wolny w Niemczech. Najtańsze polisy wymagają opłaty wynoszącej zaledwie 3,30 pln za dzień.

Jak wskazują specjaliści od rynku ubezpieczeń – dobrej jakości ubezpieczenie powinno kosztować przynajmniej 4 zł za dzień pobytu. Polisa może obejmować takie potencjalnie potrzebne świadczenia jak: koszty leczenia, koszty transportu i pomocy medycznej w czasie wypadku, ubezpieczenie od następstwa nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie OC, ubezpieczenie OC sportowe, ubezpieczenie bagażu oraz rozszerzone ubezpieczenie z powodu epidemii Covid-19.

Kubek termiczny – gdy czas nie jest naszym sprzymierzeńcem

0
Kubek termiczny

Zbliża się zima. Kiedy wstajemy rano, jest ciemno i ciężko nam opuścić ciepłe łóżko. Śniadanie jemy w biegu i zazwyczaj brakuje nam czasu na wypicie gorącej herbaty czy kawy. Znasz to?

W tej sytuacji warto zaopatrzyć się w termos czy kubek termiczny, w którym możemy przygotować ulubiony napój i wypić go w drodze do pracy, w samochodzie czy autobusie. Przeczytaj nasz krótki poradnik, a z pewnością dokonasz udanego zakupu.

 1. Kubek termiczny – idealny gadżet dla zabieganych.
 2. Kubek termiczny czy termos?
 3. Czym powinieneś się kierować przy wyborze swojego kubka termicznego?
 4. Kubek termiczny z zaparzaczem.

Kubek termiczny – idealny gadżet dla zabieganych

Żyjemy w ciągłym biegu i często leżymy rano w łóżku do ostatniej chwili, przez co nie mamy czasu na zjedzenie śniadania albo wypicie ciepłej herbaty czy kawy. W takiej sytuacji warto wyposażyć swoją kuchnię w kubek termiczny lub termos.

Jak działa kubek termiczny?

To naczynie posiada podwójne ścianki, między którymi panuje próżnia i niskie ciśnienie. Dzięki temu płyny w środku kubka utrzymują odpowiednią temperaturę. Naczynia te zazwyczaj są zakręcane i posiadają łatwo zamykający się otwór do picia. Są małych gabarytów, więc nadają się do przechowywania w torebce, ale jednocześnie pomieszczą dość dużą ilość napoju, zazwyczaj ich pojemność to od ok. 200 ml do 500 ml.

Dla kogo kubek termiczny lub termos będzie dobrym prezentem?

 • Dla osób zabieganych, posiadających mnóstwo zajęć lub które wstają bardzo wcześnie i ciężko im zdążyć z wypiciem kawy lub herbaty przed pracą.
 • Dla studentów, którzy spędzają dużo czasu na uczelni w ciągu dnia.
 • Dla osób aktywnych, lubiących chodzić po górach, jeździć na rajdy rowerowe czy biwaki.
 • Dla tych, którzy mnóstwo czasu spędzają w samochodzie, posiadanie kubka termicznego z ulubionym napojem będzie na pewno wielką przyjemnością.
 • Dla rodziców bądź dziadków, poświęcających sporo czasu na pracę w ogrodzie czy na działce.
 • Dla rodziny – termos stanie się niezbędnym gadżetem podczas pikników oraz wycieczek.

Kubek termiczny czy termos?

Oba te przedmioty spełniają praktycznie tę samą funkcję, jednak delikatnie się różnią. Podstawową różnicą między kubkiem termicznym a termosem jest ich wielkość. Kubek termiczny jest mały i poręczny, zmieści się w niewielkiej torebce czy plecaku. Termos to przedmiot o większych gabarytach pomieści litr ulubionego napoju, a nawet więcej, dlatego polecany jest na wędrówki po górach czy biwak.

Kubki termiczne DUKA VACUUM

Kubki termiczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można było z nich korzystać jedną ręką, w samochodzie czy w drodze na przystanek autobusowy lub wtedy, kiedy jesteśmy w biegu. Termosy, oprócz większych gabarytów, posiadają również dużą nakrętkę, która może służyć jako kubek do picia. To naczynie sprawdzi się na piknikach czy górach, kiedy spokojnie możemy się zatrzymać i zrobić sobie przerwę. Do termosu można przygotować gorący napój na chłodniejsze dni albo zimny i orzeźwiający trunek na letnie wycieczki.

Kubek termiczny Thermos

Czym powinieneś się kierować przy wyborze swojego kubka termicznego?

Na rynku jest mnóstwo kubków termicznych i termosów, o różnych kolorach, gabarytach i wykończeniu. Co jest najważniejsze i na co zwrócić uwagę?

 • Szczelność – to najważniejsza cecha, która powinna opisywać kubek termiczny. Nikt nie chciałby, aby świeżo zaparzona herbata czy kawa rozlała się w samochodzie, czy gorzej – w torebce. Oprócz ryzyka wylania się napoju, brak szczelności butelki termicznej może spowodować, że gorąca kawa lub herbata szybko straci swoją wysoką temperaturę.
 • Materiał – najlepsze właściwości termoizolacyjne posiada stal nierdzewna. Kubki z tworzyw sztucznych są tańsze i dostępne w wielu wersjach kolorystycznych i wzorach, jednak łatwo wychładzają napój i często są nieszczelne. Warto postawić na prosty wizualnie, ale za to dobrze spełniający swoją funkcję kubek termiczny.
 • Stal nierdzewna posiada jeszcze jedną dużą zaletę – nie pochłania zapachów i smaków, dzięki temu w tym samym kubku termicznym można robić mocno aromatyczną herbatę i kawę na zmianę, bez obawy o smak napojów.
 • W przypadku, gdy butelka termiczna ma spełniać swoje funkcje głównie w samochodzie, należy zwrócić szczególną uwagę na kształt kubka, powinien być on dopasowany do uchwytu samochodowego.
 • Wielkość kubka termicznego lub termosu – pomyśl o tym, w jakich okolicznościach będziesz korzystać z butelki termicznej i dostosuj jej pojemność do swoich potrzeb.
 • Prostota w obsłudze – kubek termiczny powinien być ładny wizualnie i prosty w obsłudze. Często pokrywka posiada przycisk otwierający, co znacznie ułatwia korzystanie z kubka w drodze, dobrym przykładem jest kubek termiczny DUKA Klick.

Kubek termiczny DUKA Klick

Kubek termiczny z zaparzaczem

Specjalnie dla miłośników herbat stworzono kubek termiczny z zaparzaczem. Jeżeli nie lubisz pić herbaty z fusami to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Do środka zaparzacza wsypuje się odpowiednią ilość herbaty i można cieszyć się aromatycznym i doskonale przygotowanym naparem.

Kubek termiczny z zaparzaczem

Jak widać zastosowanie kubków termicznych czy termosów jest bardzo szerokie. Butelka termiczna przydaje się w drodze, w szkole, na wycieczki czy do pracy. Może być praktycznym i trafionym prezentem dla każdego.

Praca strażnika miejskiego – jak wygląda?

0
miasto

Twoim podstawowym zadaniem jako strażnik miejski będzie pilnowanie porządku publicznego oraz bezpieczeństwa osób i mienia. Straż miejska jest niejako organem pomocniczym dla policji lub nawet w pewnych okolicznościach pomocą straży pożarnej. Dzień pracy opiera się głównie na patrolowanie ulic miasta oraz interwencji, kiedy dochodzi do naruszenia przepisów prawa. W innym wypadku interesować Cię będą próby dewastacji mienia publicznego czy prywatnego, odnajdywanie osób nietrzeźwych i nieprawidłowe parkowanie przez kierowców samochodów osobowych. Jakie uprawnienia posiada strażnik miejski? Jak wygląda jego praca? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/czym-bedziesz-sie-zajmowal-jako-straznik-miejski/

Uprawnienia strażnika miejskiego

Straż miejska nie jest to służba mundurowa, chociaż godna jest równego szacunku. Będąc urzędnikiem państwowym, zdolnym do wydawania decyzji administracyjnych możesz ze spokojem zasługiwać na uznanie. Daje nam to pewne stosowne uprawnienia, które nie dotyczą jedynie ubioru. Dotyczą one codziennej pracy w miejsce. Będąc osobą pracującą jako strażnik miejski możesz:

 • udzielać pouczenia oraz zwracać uwagę innym, 
 • legitymować każdego w uzasadnionych przypadkach,
 • ujmować osoby, które dopuszczają się przestępstw a czy wykroczenia, przede wszystkim przeciwko mieniu, bezpieczeństwo oraz w życiu i zdrowiu innych,
 • dokonywać poszukiwań oraz kontroli osobistej, o ile posiadamy uzasadnione podejrzenie, że mamy do czynienia z przestępcą, 
 • egzekwować przepisy ruchu drogowego oraz kontrolować prawidłowe parkowanie i przepustowość drogi, 
 • dokonywać czynności wyjaśniających, 
 • wpisywać notatki oraz przekazywać je na mocy dowodów sądowi, 
 • nakładać mandaty.

Uprawnienia dotyczące mandatów

W pewnych sytuacjach, twój mandat jest równoznaczny mandatowy policyjnym. Może on wynosi zazwyczaj 500 zł oraz nakładać go można za prowadzenie działalności gospodarczej bez zezwolenia, nielegalne zgromadzenia publiczne, wyrzucanie niedozwolonych odpadów na śmietniki oraz nieprawidłowe parkowanie samochodu. Dodatkowo w ostatnim przypadku pojazd możemy unieruchomić lub usunąć, jeżeli przeszkadza on w ruchu drogowym lub przeszkadza w karetce pogotowia.

Zobacz też: http://www.jonnys.pl/straznik-miejski-jak-nim-zostac/

Odwodnienie organizmu – co robić?

0
odwodnienie organizmu
fot. pexels.com

Nasz organizm składa się z wody. Aby prawidłowo funkcjonował również bardzo ważne jest dostarczanie do niego odpowiedniej ilości wody. Jednakże nie trudno jest się odwodnić i stracić niezbędną do życia wodę. Wówczas należy działać i zapobiec dalszemu postępowaniu tego stanu. Sprawdź, co robić, gdy twój organizm będzie odwodniony!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/odwodnienie-organizmu-objawy-przyczyny-konsekwencje-i-leczenie/

Odwodnienie

To stan chorobowy, który jest wynikiem utraty wody oraz elektrolitów przez nasz organizm. Zarówno jedno i drugie jest bardzo potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, a więc nie należy dopuszczać do tego stanu. Zwłaszcza utrata elektrolitów prowadzi do zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej i może powodować niebezpieczny stan dla naszego organizmu. Szybciej odwadniają się dzieci niż dorośli, jednakże w obu przypadkach należy działać błyskawicznie.

Odwodnienie dzieli się na trzy rodzaje – hipertoniczne, które charakteryzuje się większą utratą wody niż elektrolitów, hipotoniczne, w którym tracimy więcej elektrolitów niż wody, a także izotoniczne, które powoduje utratę obu składników w tej samej ilości.

Przyczyną odwodnienia mogą być choroby nerek, choroba Parkinsona, a także upały, które wywołują większą potliwość organizmu, a także w trakcie mrozu, gdy nasz organizm oddaje więcej ciepła z parą wodną podczas oddychania.

Do objawów odwodnienia zalicza się wzmożone pragnienie, suchość śluzówek jamy ustnej oraz języka, wzdęty brzuch, brak apetytu, senność oraz rzadsze oddawanie moczu.

Jak sobie radzić z odwodnieniem?

Leczenie tej przypadłości opiera się na zapobieganiu utraty wody z organizmu oraz uzupełnianie jej niedoborów. W przypadku odwodnienia hipertonicznego powinno się spożywać płyny elektrolitowe, w przypadku poważniejszych sytuacji podaje się dożylnie glukozę lub roztwór chlorku sodu i chlorku potasu. W skrajnych przypadkach można nawet wylądować na oddziale intensywnej terapii.

Najlepiej zapobiegać niż leczyć i spożywać dużą ilość wody. Kobiety dorosłe powinny wypijać 2 l, mężczyźni 2,5 l, a dzieci 100-190 ml płynu na kg.

Przeczytaj też: http://www.jonnys.pl/zdrowe-przekaski-na-domowke/

Co zabrać na żagle? Niezbędne akcesoria żeglarskie

0
Co zabrać na żagle

Żeglarstwo to niesamowita przygoda i pasja wielu osób. Warto dowiedzieć się, jakie rzeczy zabrać na rejs śródlądowy i na rejs morski. Niezbędne akcesoria żeglarskie dadzą nam nie tylko wygodę, lecz zadbają także o nasze bezpieczeństwo każdego dnia. Podstawą jest odpowiednia odzież, która powinna cechować się szybkim schnięciem i odpornością na wodę oraz wiatr. W chłodne wieczory nie zapominajmy o ciepłej bluzie z kapturem i kamizelce puchowej. Jakie akcesoria żeglarskie są niezbędne podczas rejsu? O czym należy pamiętać?

Odzież i obuwie na żaglówkę

Jeśli chodzi o odzież, jaką powinniśmy zabrać na rejs, z pewnością przyda nam się wiatroszczelna i wodoodporna kurtka. Najlepszą opcją będzie model z kapturem, który osłoni szyję i głowę przed deszczem. Kolejne ubranie, które warto zabrać na żaglówkę, to spodnie sztormiakowe sprawdzające się zwłaszcza w deszczowe i  wilgotne dni. Nie zajmują one dużą miejsca w bagażu i są odporne na wodę. Nie zapominajmy o spakowaniu ciepłej bluzy lub polaru, gdyż wieczory bywają chłodne. 

Obuwie żeglarskie powinno odznaczać się wygodą i sportowym stylem. Najlepszym rozwiązaniem będą buty na gumowej i płaskiej podeszwie, które doskonale przylegają do podłoża. Zwykłe trampki mogę stanowić niebezpieczeństwo, gdyż ślizgają się na pokładzie. Inwestycja w porządne buty żeglarskie jest niezbędna i pozwoli nam zadbać o własny komfort. 

Bielizna i inne dodatki

Na żagle zabrać warto bieliznę termiczną, która znajduje zastosowanie podczas uprawiania różnorodnych sportów. Co ciekawe, pełni ona funkcję drugiej skóry, a tkanina syntetyczna umożliwia oddychanie, utrzymanie ciepła i odprowadzanie wilgoci. Z pewnością przydadzą nam się także bawełniane rękawiczki oraz specjalne rękawiczki żeglarskie, które mają za zadanie ochronić skórę przed przetarciami podczas wybierania żagli. 

Innymi drobnymi akcesoriami, które warto zapakować do torby, są:

 • Czapka z daszkiem – ochroni na przed wiatrem i słońcem. Powinna dobrze przylegać do głowy, co zniweluje ryzyko wylądowania czapki w wodzie podczas wiatru. Innym pomysłem jest także chustka wielofunkcyjna, która również ochroni głowę przed upałami. 
 • Czapka bawełniana, która przyda się w zimne dni i ochroni nas przed przeziębieniem.
 • Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją – doskonale odbijają światło, dzięki czemu łatwiej oddamy się żeglowaniu w słoneczne dni. 
 • Podstawowe kosmetyki, jakich używamy na co dzień.
 • Japonki lub klapki, których użyjemy pod prysznicem.
 • Krem z filtrem UV, chroniący skórę przed mocnym słońcem.
 • Spray na kleszcze i komary. 

Co jeszcze nam się przyda?

Wyprawa żeglarska wymaga posiadania co najmniej jednego solidnego noża oraz kombinerek. Przydatne okazują się w tym przypadku scyzoryki i multitoole z ząbkowanymi ostrzami, co znacząco ułatwi nam przecinanie liny. Bezpieczeństwo jest kwestią najważniejszą, dlatego zadbajmy też o latarkę czołową odznaczającą się wodoodpornością. 

Niezbędnymi akcesoriami są także wodoszczelny futerał lub większy worek. To pierwsze sprawdzi się wtedy, gdy często spoglądamy na telefon (śledząc np. GPS) i pragniemy ochronić go przed wodą i utopieniem. Większy worek natomiast zmieści różnorodne przydatne drobiazgi i dokumenty, które należy zabezpieczyć przed wilgocią. Żeglarze bardzo często pakują ubrania w worki na śmieci, co chroni je przed zawilgoceniem i przydaje się przede wszystkim w trakcie rejsów w niskiej temperaturze. 

Drobiazgi ułatwiające życie w trakcie rejsu oraz torba sportowa

Nie bez powodu żeglarze pamiętają także o drobnych akcesoriach, które mogą przydać się w każdym momencie. Chodzi tutaj głównie o kompas namiarowy, power bank (także z ogniwem słonecznym), kubek termiczny, zapałki sztormowe i krzesiwo, czy też paracord. To ostatnie służy do rozwieszania mokrej odzieży na lądzie, Z pozoru te niewielkie akcesoria mogą nam się naprawdę przydać i wpłynąć na nasze bezpieczeństwo oraz wygodę.

Z pewnością sen z powiek przed rejsem spędza wielu osobom fakt, w co spakować odzież. W tym przypadku najlepszą opcją jest miękka sportowa torba bez metalowego stelażu. Zapewni ona komfort i pozwoli pomieścić sporą ilość odzieży, gdyż zazwyczaj jest pojemna i wygodna. Możemy także zakupić specjalną torbę żeglarską, która bardzo ładnie się prezentuje i posiadać będzie certyfikat potwierdzający jakość produktu. Dobra jakość to podstawa – dzięki wytrzymałej torbie materiałowej zabierzemy ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy, zyskując do nich łatwy dostęp w każdym momencie. 

W sklepie Maristo.pl znajdziemy ciekawą ofertę akcesoriów żeglarskich i niezbędnej odzieży żeglarskiej na rejs.

Trzy nieoczywiste miejsca, które warto odwiedzić podczas wizyty w Łodzi

0
wizyty w Łodzi

Łódź nie należy do ścisłej czołówki najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce, choć leży niemalże w samym centrum kraju i jest jednym z największych miast. Niepozorna Łódź kryje wiele perełek, które na pewno zostaną docenione przez wytrawnych podróżników lubiących atrakcje turystyczne z charakterem. Poznaj trzy niezwykłe miejsca w Łodzi, których zwiedzanie dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Centrum Nauki i Techniki, Centrum Kultury Filmowej, planetarium – Łódź miastem kultury 

W pobliżu słynnej ulicy Piotrkowskiej oraz kultowej stacji kolejowej Łódź Fabryczna znajduje się jedno z najciekawszych i najnowocześniejszych miejsc w stolicy województwa łódzkiego. Na terenie pierwszej elektrowni w Łodzi znajduje się EC1 – Miasto Kultury, czyli instytucja dla fanów nauki oraz interaktywnej rozrywki. Zdecydowanie warto zajrzeć do planetarium z imponującym ekranem sferycznym o średnicy 14 metrów i rozdzielczości 8K.

Poza jednym z  najnowocześniejszych planetariów w Europie w budynku dawnej elektrowni mieści się także Centrum Nauki i Techniki, w którym można liczyć na sporą dawkę łatwej do przyswojenia wiedzy. Jest to świetne miejsce dla fanów Kosmosu, wynalazków oraz rozwoju technologii. Ponadto na terenie Miasta Kultury działa Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Spacer szlakiem łódzkich murali

Ważną częścią łódzkiego krajobrazu są murale, które można śmiało uznać za współczesne dzieła sztuki ulicznej. Malunki znajdują się w różnych miejscach miasta, jednak dzięki przewodnikowi z adresami najciekawszych murali i instalacji artystycznych dostępnemu na stronie Łódzkiej Organizacji Turystycznej można bez problemu przygotować indywidualną trasę. Mapa łódzkiego streetartu na pewno przyda się podczas wędrówki w poszukiwaniu efektownego graffiti.

Zdecydowana większość murali znajduje się w pobliżu ulicy Piotrkowskiej, co umożliwia sfotografowanie obrazów oraz instalacji artystycznych nawet przy okazji zwiedzania najpopularniejszych miejsc w Łodzi czy też wieczornej wycieczki po pubach i restauracjach. Wśród autorów graffiti można znaleźć wiele znanych nazwisk ze świata polskiej i zagranicznej sztuki ulicznej, którzy odwiedzają Łódź podczas licznych festiwali streetartowych.

Księży Młyn

Zespół budynków fabrycznych oraz mieszkalnych powstał jeszcze w XIX wieku z inicjatywy najbogatszego łódzkiego przemysłowca, Karola Scheiblera. Włókiennictwo w Łodzi upadło, dlatego imponujący Księży Młyn stał się zabytkiem architektury przemysłowej i pięknym wspomnieniem z czasów świetności miasta. Obecnie kompleks budynków jest prawdziwym centrum turystycznym, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Na terenie historycznej dzielnicy włókienniczej funkcjonuje kilka ciekawych muzeów np. Muzeum Kinematografii przedstawiające historię słynnych polskich produkcji filmowych czy też Muzeum Książki Artystycznej. Warto także zajrzeć do Palmiarni z egzotyczną florą i fauną. Ponadto w Książęcym Młynie często odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, koncerty, pokazy mody oraz festiwale.

Niezwodne i komfortowe latarki na czoło

0
Niezwodne i komfortowe latarki na czoło

Dziś bardzo chętnie mnóstwo osób sięga po sprawdzone na rynku latarki na czoło. Niektóre osoby traktują je jako doskonały gadżet, inne z kolei jako niezawodny oraz niezwykle praktyczny sprzęt niezbędny podczas uprawiania sportu. Dostępne latarki w ogromnym stopniu ułatwiają życie podczas biegania, jazdy na rowerze czy wspinaczki górskiej w warunkach kiedy to brak jest naturalnego światła.

Niezawodne czołówki dla każdego

Latarki na czoło to produkt po których sięga mnóstwo osób. Są one pożądane przez tysiące sportowców dla których komfort i wygoda podczas uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych są najważniejsze. Są one nieustannie pożądane także przez poszczególne służby ratownicze, które to często pracują w nocy w niekomfortowych warunkach oraz mocno zaciemnionych miejscach. Czołówki to produkt kupowany przez klientów w różnym wieku, zarówno przez tysiące mężczyzn, jak i kobiet.

Niezawodne latarki na czoło a komfort użytkowania

Latarki czołowe to produkt niezwykle wygodny oraz komfortowy podczas użytkowania. Dzięki posiadaniu specjalnych pasów mocujących doskonale trzyma się on głowy, kasku czy też czapki w chłodne dni. Możliwość ich bezproblemowego zamontowania na głowie sprawia, że użytkownik ma zwolnione ręce, dzięki czemu może w sprawny sposób wykonywać poszczególne czynności. Z kolei rozproszony punkt świetlny zawsze udaje się za kierunkiem wzroku użytkownika. Wszystkie oferowane urządzenia przy niewielkim zużyciu energii potrafią dać maksymalną moc światła. Ich moduł oświetleniowy jest przeważnie przygotowany w oparciu o nowoczesne diody LED, które to zawsze gwarantują wysoką jakość użytkowania. Z kolei bogaty system mocowania sprawia, że każdy klient zainteresowany zakupem może bez żadnego problemu wybrać taką latarkę czołową, która to będzie idealnie dopasowana do jego głowy. Jest to niezwykle istotne, bowiem gdyby była ona zbyt luźna, to wówczas przy dłuższym czasie użytkowania mogłaby w pewnym stopniu powodować dyskomfort. Gadżety te są zasilane na baterie, akumulatory lub ogniwa energetyczne. Ponadto oferowane latarki są bardzo lekkie oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wodę. Sprawdzają się one doskonale wszędzie tam, gdzie mały rozmiar oraz niska waga mają ogromne znaczenie. Bogata oferta sprawia, że każdy klient może wybrać produkt idealny dla swoich indywidualnych potrzeb.