poniedziałek, Kwiecień 23, 2018

Patrząc w gwiazdy – polskie i słowackie parki ciemnego nieba

0

Świeże powietrze, lekki wiatr kołyszący liśćmi i przemykający przez bujne trawy, odgłosy lasu i szemrzący w oddali strumyk, a nad nami bezchmurne niebo, na którym migocą gwiazdy. Niesamowity klimat i możliwość przebywania „bliżej gwiazd”…

Rodzinny wyjazd na majówkę. SPA i animacje dla dzieci

0

Tegoroczny długi weekend majowy stanowi idealną okazję, żeby nadrobić wszystkie zaległości związane z odpoczynkiem. Pozwól sobie wreszcie na chwilę wytchnienia!

Dlaczego warto odwiedzić portugalską Maderę?

0

Madera to idealne miejsce na urlop. Ta wulkaniczna wyspa należąca do Portugalii stała się niezwykle cenioną destynacją turystyczną, która chętnie wybierana jest przez osoby szukające słońca i ciepła przez cały rok, a także nie preferujących egipskich upałów, bowiem na Maderze temperatura rzadko znacznie przekracza 30 stopni, a w ciągu roku nie spada poniżej 20.

Komfortowe zwiedzanie – po czym poznasz profesjonalnego przewodnika?

0

Zwiedzanie z przewodnikiem to doskonała okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej o ciekawych obiektach turystycznych i historycznych. Prawdziwy profesjonalista potrafi przekazać swoją wiedzę w atrakcyjny sposób i zainteresować zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych uczestników wycieczki.

Nie popełniaj błędów w PIT-ach

0

Polacy nie lubią formularzy. Czasem wypełnienie nawet najprostszego formularza internetowego sprawia kłopoty lub też ktoś z zadziwiającym uporem wpisuje inne dane niż powinien. Kto chce się przed tym zabezpieczyć, musi stosować rozmaite systemy walidacji pól, a więc sprawdzania poprawności podawanych danych. Nic więc dziwnego, że formularze PIT, o których można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że są nieskomplikowane, również bywają dla podatników drogą przez mękę.

Pomysłowość rodaków, jeśli chodzi o błędy w PIT-ach, jest praktycznie nieograniczona, ale niektóre pomyłki są szczególnie częste. Pierwszą z nich jest wybór niewłaściwego formularza: trzeba wiedzieć, który druk przeznaczony jest dla którego podatnika i oczywiście korzystać z druków aktualnych, bo te niestety zmieniają się co roku.

Nie zapominaj o załącznikach

Wypełniając i wysyłając zeznanie PIT 2017, trzeba pamiętać o załącznikach. Wielu ludzi zapomina o dodaniu dodatkowych formularzy, w których oblicza się np. przysługujące podatnikowi ulgi. Co prawda nie ma najmniejszej potrzeby dołączać dokumentów potwierdzających wydatki, ale trzeba pamiętać o ich przechowywaniu przez okres 5 lat od złożenia zeznania, bo tyle czasu ma urząd skarbowy na ewentualną kontrolę.

Podaj numer NIP i PESEL

Częstym błędem jest pominięcie w zeznaniu numeru NIP lub PESEL, choć ta rubryka w formularzu jest obowiązkowa. Podajemy swój NIP, a nie cudzy: tu wielu rodaków popełnia błąd, polegający na podawaniu numeru NIP pracodawcy podczas przepisywania danych z formularza PIT-11. Trzeba też wiedzieć, kiedy podawać NIP, a kiedy PESEL. Zasada jest stosunkowo prosta: kto nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest płatnikiem podatku VAT, ten wpisuje PESEL. Pozostali powinni podawać NIP.

Zaokrąglaj prawidłowo

Nie wszyscy umieją sobie poradzić z zaokrąglaniem kwot. Nie jest to jednak skomplikowane: jeśli końcówka jest wyższa lub równa 50 groszy, zaokrągla się w górę, jeśli mniejsza – zaokrągla się w dół. Do pełnej złotówki, ma się rozumieć.

Wypełniaj on-line, a nie popełnisz błędów

Rozliczenie PIT najlepiej jest wypełnić w internecie. Daje to nie tylko komfort pracy w domowym zaciszu i wolność od kolejek w urzędzie skarbowym. Program PIT 2017 jest intuicyjny i „prowadzi za rączkę”, pozwalając uniknąć błędów. Dokonuje też obliczeń, dzięki czemu wszystko się zgadza. PITy wypełniane w ten sposób można wysłać przez internet wprost do urzędu skarbowego i uzyskać stamtąd Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Chcesz mieć z głowy PIT 2017? Program czeka, byś z niego skorzystał.

Lokalizatory GPS w zegarkach

0

Lokalizatory GPS to urządzenia elektroniczne, które można spotkać dziś w wielu urządzeniach codziennego użytku. Często znajdują się one w smartfonach, tabletach, nawigacjach samochodowych czy przenośnych nawigacjach turystycznych. W ostatnich latach coraz bardziej popularne zaczęły się stawać smartwatche, czyli hybrydy zegarków ze smartfonami. Tam też zaczęto montować miniaturowe odbiorniki GPS. Po co taki odbiornik w smartwatchu? W jakich zegarkach można znaleźć odbiorniki GPS?

Zegarki sportowe z GPS

Na początku przyjrzymy się zegarkom sportowym z zamontowanym odbiornikiem GPS. Takie urządzenie jest tam montowane przede wszystkim po to, by ułatwić monitorowanie przebiegu trasy treningu biegowego czy kolarskiego. Wśród sportowych zegarków z lokalizatorem GPS można znaleźć też zegarki analogowe z takim odbiornikiem. Służą one przede wszystkim jako narzędzia do odczytywania pozycji w terenie. Czasami okazują się bardzo pomocne podczas wycieczek turystycznych w góry. Mogą podać pozycję w sytuacji zagrożenia.

Smartwatche z GPS

To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj zegarków, które mają zamontowane odbiorniki GPS. Główny powód, dla którego tak się dzieje to chęć wykorzystania smartwatcha jako zegarka do uprawiania sportu. Dzięki wbudowanemu odbiornikowi GPS można monitorować trasę, którą się przemierza w czasie marszobiegu, joggingu czy jazdy na rowerze. Pozwala to na lepsze układanie planów treningowych i sprawniejsze monitorowanie swoich postępów.

Zegarki dziecięce wyposażone w odbiornik GPS

Każde dziecko marzy o posiadaniu modnego, elektronicznego gadżetu. Jednym z nich na pewno jest smartwatch. Chcąc podarować dziecku taki prezent, warto wybrać zegarek z lokalizatorem GPS. Pozwoli to na łatwiejsze namierzenie dziecka w różnych sytuacjach. Dzięki temu zegarkowi można również sprawdzić, gdzie dziecko znajduje się w danej chwili i czy mówi prawdę odnośnie tego, gdzie aktualnie jest.

Zegarki z lokalizatorem GPS to nie tylko użyteczne gadżety, lecz także narzędzia, które w kryzysowej sytuacji mogą uratować nam życie. Kup zegarek z GPS w sklepie https://www.otozegarki.pl/zegarki.

6 sopockich atrakcji, których nie znajdziesz w przewodnikach

0

Sopot kojarzy Ci się jedynie z plażą, promenadą i najdłuższym w Polsce molo? W takim razie w trakcie kolejnej podróży czeka Cię jeszcze bardzo dużo zwiedzania. W tej części Trójmiasta znajduje się bowiem wiele ciekawych miejsc, które nie zawsze są wyszczególnione w przewodnikach. Jak do nich trafić? Co można w nich robić? Poznaj zupełnie nowe oblicze Sopotu.

Zimowe atrakcje na pograniczu polsko-słowackim

0

Turystyka i aktywny wypoczynek to nie tylko wiosna, lato i jesień, to także zima, chociaż przez wielu niedoceniana, a wręcz pomijana w wyjazdowych planach. Na zimę czekają przede wszystkim zapaleni narciarze, ale czy ze śnieżnych uroków mogą korzystać wszyscy? Oczywiście, że tak! Zapraszamy na pogranicze polsko-słowackie, które do zaoferowania ma znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać. Dzięki marce Carpathia, której ideą jest ukazanie piękna i wyjątkowości kultury i przyrody Karpat, możemy te tereny poznać jeszcze lepiej.

Warmia i Mazury z historią w tle

0

W Polsce niemal każde z województw to właściwie niemal odrębna kraina, z własną historią udokumentowaną wieloma wydarzeniami historycznymi. Z tego też powodu warto zwiedzać nasz kraj bardzo dokładnie, poznając miejsca znane z podręczników historii. Dziś chcemy przedstawić Warmię i Mazury, mające do zaoferowania odwiedzającym bardzo wiele.

Niezapomniana wycieczka do Gruzji

0

Gruzja kojarzy się przede wszystkim z dobrym winem, wznoszeniem toastów i niespotkaną nigdzie indziej gościnnością. Dlatego też wielu turystów decyduje się odwiedzić ten piękny kraj i zaznać wszystkich dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą gruzińska kultura. Na co należy się przygotować będąc w tym wyjątkowym państwie?

Gruzja wycieczki popularne są zarówno wśród osób, które preferują wypoczynek w górach, jak i tych, którzy wolą poleniuchować nad wodą. Zróżnicowany teren sprawia, że podczas wyjazdu nie sposób się nudzić w pięknych okolicznościach przyrody. Z jednej strony mamy Wielki Kaukaz, który oferuje wędrowcom piękne szlaki, które można pokonywać pieszo albo… konno. Z drugiej – słoneczne wybrzeże. Najbardziej znanym nadmorskim miastem Gruzji jest Batumi, malowniczo otoczone górami i obłędną roślinnością. Kamieniste plaże oblegane są prze turystów z całego świata, ale wielu z nich stanowią przyjezdni z Rosji. Przygotować się należy do tego, że wielu Gruzinów porozumiewa się z zagranicznymi turystami wyłącznie po rosyjsku, angielski jest tam mniej popularny.

To, co najlepiej charakteryzuje mieszkańców Gruzji to gościnność i nadzwyczajna sympatia do Polaków. Przyjezdnych nie powinno dziwić to, że każde większe miasto ma ulicę Kaczyńskiego. To dowód wdzięczności za pomoc okazaną przez polskiego przywódcę w konflikcie z Rosją. Gruzini są bardzo przyjacielscy, chętnie nawiązują znajomości i chcą swych gości jak najlepiej przyjąć. Wielka biesiada z dużą ilością domowego wina to tam codzienność. Warto wspomnieć tutaj także o słynnych toastach wygłaszanych przed wypiciem każdej szklanki winnego napoju. Gruzini są w tym mistrzami, a przemowy trwać mogą nawet 45 minut.

Co jeszcze sprawia, że wycieczka do Gruzji stanie się niezapomnianym przeżyciem? Z pewnością lokalne jedzenie, które pełne jest aromatycznych przypraw. Gruzińska kuchnia jest bardzo smaczna, oparta na naturalnych i świeżych produktach. To raj dla smakoszy i poszukiwaczy międzynarodowych kulinarnych inspiracji.