poniedziałek, Sierpień 19, 2019

Szukanie noclegu w Internecie – czym kierować się podczas wyboru?

0
Szukanie noclegu w Internecie – czym kierować się podczas wyboru

Każda wycieczka powinna zacząć się od jej starannego zaplanowania – w przeciwnym razie narażamy się na bardzo nieudany wyjazd, którego rezultatem mogą być nie tylko zmarnowane pieniądze, ale także konieczność spędzenia kilku dni w niewygodnych i niekomfortowych warunkach. Zadbać należy tu o wiele rzeczy – transport, trasę wycieczki, wyżywienie, najważniejszy jest jednak nocleg. Udając się w góry, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dostępne apartamenty Zakopane i znaleźć wśród nich takie oferty, które są w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Ogłoszeń nie brakuje, lecz wybór dogodnego zakwaterowania nie należy do najprostszych zadań. Nie każdy usługodawca jest bowiem godny zaufania, dlatego warto jest dowiedzieć się, jak skutecznie rozpoznać podejrzane oferty oraz na co zwracać uwagę podczas przeglądania specyfikacji wybranych pokojów.

Golub-Dobrzyń. Miasto z bogatą historią

0
Golub-Dobrzyń. Miasto z bogatą historią

Turyści odwiedzający województwo kujawsko-pomorskie mogą długo zastanawiać się nad tym, które z miejsc na jego terenie jest najciekawsze. Prawda jest taka, że region słynie z bogatej historii, sporej liczby zabytków, a także wspaniałej przyrody. Wśród swego rodzaju perełek tej części Polski należy wymienić Golub-Dobrzyń. Miasto wyjątkowe, bo powstałe z połączenia dwóch odrębnych grodów. Jednego wywodzącego swe początki ze średniowiecza, a drugiego założonego w XVIII wieku. Dziś funkcjonują one jako jeden byt z arcybogatym ładunkiem atrakcji w samym mieście, a także w bliskich okolicach.

Atrakcje turystyczne w Golubiu-Dobrzyniu, czyli historia w tle

Bez wątpienia najważniejszym elementem gamy zabytków w tej miejscowości jest pokrzyżacki zamek. Wspaniały pod względem architektury, obfitujący w liczne akcenty nawiązujące do średniowiecznych dziejów Golubia. Zamek przeszedł wiele – szereg razy zdobywany i niszczony nie zachował oryginalnej formy z przełomu XIII i XIV wieku, jednakże niesie w sobie ogromny ładunek historii regionu i naszego kraju. Pełen uroku rynek bywa porównywany do tych spotykanych w hiszpańskich czy włoskich miasteczkach. Uwagę przykuwa słynny Dom z Pod Cieniami czy dawny zbór ewangelicki górujący nad centralnym placem.

Wciąż żywą pamiątką po „wiekach średnich” są zachowane fragmenty murów obronnych miasta. Powstałe w XIV wieku także sporo przetrwały. Z pierwotnej struktury obfitującej w baszty, wieże i majestatyczne bramy pozostało niewiele. Jednakże sąsiadujący z murami obronnymi bulwar nad rzeką Drwęcą to dziś jedna z perełek. Doskonale sprawdza się jako sceneria rekreacyjnych, jak również romantycznych spacerów. Rzeka sama w sobie również przyciąga turystów. Kusi spływami kajakowymi i otaczającą ją na całej długości przyrodą.

noclegi w Golubiu-Dobrzyniu

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu. Fot. dworfijewo.pl

Komfortowe noclegi w Golubiu-Dobrzyniu

Miasto o takich walorach, których wymieniać można znacznie więcej, musi posiadać wysokiej klasy bazę noclegową i gastronomiczną. Najlepiej połączyć jedno z drugim w ramach jednego, satysfakcjonującego pakietu. W tym momencie warto zwrócić uwagę na Dwór Fijewo. Stylowy hotel wraz z restauracją to jedno z najbardziej prestiżowych miejsc w regionie. – Zapewniamy wszystkim Gościom wyborną kuchnię i pokoje z wszelkimi wygodami. Organizujemy także imprezy okolicznościowe na doskonałym poziomie – mówi pani Agata Małek, na co dzień kierująca hotelem. – Nie da się ukryć, że jesteśmy też idealną „bazą wypadową” do zwiedzania tych terenów – dodaje z uśmiechem.

To normalne, że dla turystów liczy się w jednakowym stopniu wygodny nocleg, jak też pyszne jedzenie. Z tym nie będzie problemu. Restauracja w Dworze Fijewo serwuje starannie przygotowane dania kuchni polskiej i europejskiej. Menu opracowane pod kątem przyjęć weselnych, komunijnych czy chrzcielnych także wyróżnia się klasą i różnorodnością smaków. Dzięki temu miejsce jest postrzegane jako czołowa restauracja w Golubiu-Dobrzyniu. Jednocześnie zapewnia znakomite warunki pobytu dla Gości. Najedzeni i wypoczęci turyści mogą więc śmiało wyruszać na zwiedzanie. To piękne miasto położone między Toruniem a Brodnicą potrafi wciągnąć na długo…

Więcej na stronie www.dworfijewo.pl

Dwór Fijewo ul. PTTK 21, 87-400 Golub-Dobrzyń, tel. +48 56 682 01 16.

Malediwy czy to dobry kierunek? – ile tak naprawdę wydasz na wakacje w raju

0
Malediwy czy to dobry kierunek? - ile tak naprawdę wydasz na wakacje w raju

Są takie miejsca na ziemi, które przyciągają do siebie już samą nazwą. Kiedy zatem pada hasło „Malediwy” na myśl od razu przychodzi krystaliczny błękit oceanu do którego chce się bez zastanowienia wskoczyć, oraz złoty piasek na którym oglądanie wschodów i zachodów słońca mogłoby trwać i trwać. Świadomość tego, iż raj na ziemi istnieje naprawdę, coraz więcej osób wybiera właśnie ten kierunek swoich podróży, chcąc zakosztować tych niecodziennych widoków.

Droga do raju

Oczywistym jest, iż wakacje na Malediwach można spędzić za pośrednictwem biura podróży, jednak jeśli chce się zorganizować ten pobyt samemu, warto rozeznać koszty, jakie będą niezbędne do poniesienia. Pewnym jest, że jedynym środkiem transportu na wyspy jest samolot, a jego koszt oscyluje granicach 2500 zł w obie strony. Trzeba mieć jednak świadomość konieczności przynajmniej jednej przesiadki. Pamiętając o tym, że nie jesteśmy sami w Europie, warto rozeznać także ceny biletów u niemieckich sąsiadów, ponieważ wbrew pozorom loty z Berlina czy Frankfurtu bywają bardziej opłacalne.

Za raj trzeba zapłacić

Jakby nie było, po dotarciu na miejsce, trzeba gdzieś nocować. Zasobność portfela na Malediwach ma duże znaczenie i uzależniony jest od tego komfort dachu nad głową w jakim przyjdzie spędzić czas. Pamiętając o tym, że Malediwy to zbiór tysiąca wysepek na które wraz z całym ekwipunkiem trzeba się jakość dostać, do niezbędnych kosztów wycieczki należy doliczyć transfer hydroplanem, który jest uzależniony od oddalenia punktu noclegowego od stolicy Male. Przybliżona wartość, jaką należy założyć to około 250$ za osobę w obie strony.

Sam nocleg jest bardzo zróżnicowany. Decydując się na cięcie kosztów i brak wymogów luksusowych warunków hotelowych, wakacje można spędzić w stolicy Male, gdzie warunki pobytowe oscylują w granicach 1500-2000 zł za 7 dni, jednak nie ma co się spodziewać widokówkowych krajobrazów. Aby znaleźć się na prawdziwych, rajskich plażach, należy przeciętnie zagospodarować około 3500-7000 zł, a wówczas ma się pewność, że znalazło się na właściwych Malediwach.

Samodzielnie czy jednak z pomocą?

Wiadomym jest fakt, że podróżowanie za pośrednictwem wyspecjalizowanego organizatora wycieczek jest dużo wygodniejsze, a dla niektórych i bezpieczniejsze. Mając jednak na uwadze podsumowanie kosztów, wynikających z całej wycieczki w dwóch wariantach – samodzielnym i przez biuro podróży, można łatwo zauważyć, że odrobina wysiłku i logistyki jest opłacalna, ponieważ różnica wynosi około 5000 zł, które zostają w portfelu. Ta kwestia jest jednak indywidualna i każdy dostosowuje ją do swoich preferencji.

Przeczytaj też: Szyte na miarę wakacje na Malediwach

Koszulki MMA, KSW, UFC

0
Koszulki MMA, KSW, UFC

Koszulka to jeden z najważniejszych elementów ubioru, które powinny być podstawą garderoby współczesnych mężczyzn oraz kobiet. Ten należący do górnej części odzieży pasuje do większości stylizacji. Z łatwością można dopasować spodnie czy obuwie do okazji czy warunków pogodowych. Każdy – zarówno podążający za modą, jak i indywidualista z własnym stylem – znajdzie dla siebie odpowiedni model.

Koszulki z nadrukiem w stylu MMA, KSW czy UFC

Koszulki z nadrukiem dla fanów sztuk walki w stylu MMA, KSW czy UFC mogą wybierać spośród kilku rodzajów. To amatorzy takich technik jak Mieszane Sztuki Walki (MMA, czyli Mixed Martal Arts), KSW (Konfrontacja Sztuk Walki – polska „odnoga” MMA) oraz UFC (Ultimate Fighting Championships – amerykańska organizacja MMA rozgrywanych w oktagonalnym ringu). Dostępne są między innymi takie koszulki z bogatymi nadrukami z przodu i z tyłu w stylu T-shirt, które przedstawiają najsłynniejsze polskie ekipy czy zawodników:

  • Mateusz „Gamer” Gamrot;
  • Mamed Khalidow;
  • Marcin Wrzosek;
  • Borys Mańkowski;
  • Karol Bedorf;
  • Adrian Malikowski;
  • Michał „Magic” Materla;
  • oraz nazwą poprzednika walk w stylu MMA, czyli Vale Tudo.

Wiele z nich zostało specjalnie zaprojektowanych na zawody, w których brali udział zawodnicy. Żeby nie przegapić żadnej nowości warto śledzić nowinki, które w temacie koszulek MMA, KSW i UFC pojawiają się w sklepach stacjonarnych czy internetowych.

Wyjątkowy komfort noszenia oraz trwałość koszulek gwarantowana

Koszulki dedykowane szczególnie dla fanów MMA zostały uszyte ze 100 % bawełny z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Tkanina zapewnia komfort i dobrze się prezentuje dopasowując do wymagań użytkownika. Zapewniona trwałość przez długi czas noszenia (przy stosowaniu się do zaleceń producenta odnośnie użytkowania oraz sposobu konserwacji). Nowoczesne technologie produkcji koszulek oraz nanoszenie nadruku technologią zapewnia, że są odporne na zmienne czynniki atmosferyczne. Barwy oraz nadruki utrzymują wygląd jak zaraz po zakupieniu nawet przy częstym praniu.

Wzory koszulek w stylu MMA – dla amatorów sztuk walki

Koszulki dla amatorów MMA, KSW i UFC posiadają nadruki inspirowane tymi właśnie technikami walki. Nawiązują do siły zawodników, ich odwagi oraz niezłomnego charakteru. Mogą to być walczące ze sobą postaci (kolorowe, w odcieniach szarości czy czarno-białe), postaci zwierzęce, symbole idoli czy też napisy. Kolory koszulki to zwykle czerń, granat lub szarości z nadrukiem na piersiach i z tyłu.

Koszulki MMA pasują do wielu stylizacji

Koszulki MMA, KSW i UFC sprawdzają się idealnie w różnych warunkach pogodowych. Można je nosić przez cały rok, dobierając odpowiednie do sezonu nakrycia wierzchnie czy dodatki. Pasują do pracy, noszenia po domu, wyjście na turnieje czy na spotkania z przyjaciółmi. Dedykowane na specjalne okazje (np. określoną walkę czy mistrzostwa) to świetna pamiątka i pomysł na prezent dla prawdziwego fana.

Jakie dobrać spodnie oraz buty do koszulek MMA, KSW i UFC?

Koszulki w stylu MMA, KSW oraz UFC pasują do różnych spodni z długimi czy krótkimi nogawkami. Bardzo dobrze prezentują się w zestawieniu z bojówkami czy spodniami taktycznymi, jeansami, dresami oraz szortami. Całość stylizacji można uzupełnić właściwym na daną sytuację obuwiem.

Fani sportów walki typu MMA mogą z powodzeniem łączyć ulubioną koszulkę z glanami, butami w stylu militarnym, trekkingowym lub taktycznym, butami sportowymi (np. trampki, tenisówki, adidasy), jak również półbutami, sandałami czy klapkami. Wszystko zależy od danej okazji oraz preferencji użytkownika.

Więcej: Sklep militarny, turystycznyhttps://www.hard-skin.pl/koszulki-termoaktywne

Nowy wzór dokumentu prawo jazdy – kto i kiedy musi je wymienić?

0
Nowy wzór dokumentu prawo jazdy – kto i kiedy musi je wymienić?

Nowe przepisy dotyczące wydawania nowych dokumentów prawa jazdy wprowadzają dużo niejasności co do tego kogo dotyczą i do kiedy trzeba wymienić dokument? Czy czeka Cię wymiana prawa jazdy? Czy bezterminowe prawo jazdy będzie teraz terminowe? Czy musisz zmieniać prawo jazdy, jeżeli masz wpisany zły adres zamieszkania? O tym dowiesz się z tego artykułu.

Nowe przepisy dotyczące prawa jazdy – o czym musisz wiedzieć?

W tym roku, do polskiego systemu prawnego, weszły przepisy, które wprowadzały nowy wzór prawa jazdy, który w przyszłości każdy kierowca będzie musiał posiadać. Nowy dokument nie zawiera już  adresu zamieszkania. Jednocześnie, jeżeli ktoś do tej pory miał wydane prawo jazdy bezterminowo, przy wymianie dokumentu, będzie miał już wpisany termin ważności na 15 lat. Więcej informacji na ten temat na stronie https://adwokat24h.pl/

Zgodnie z nowymi przepisami, prawo jazdy muszą wymienić jedynie ci kierowcy, których dokument został wydany przed 18 stycznia 2013 roku. To właśnie wtedy zaprzestano wydawania bezterminowych prawa jazdy. Do kiedy należy wymienić dokument? Zgodnie z brzmieniem Ustawy z dnia 5 stycznia o kierujących pojazdami, należy to zrobić „w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy”. Nie ma jeszcze wydanych żadnych rozporządzeń dokładnie określających termin wymiany. Prawdopodobnie, należy będzie trzeba to zrobić gdzieś około…. 2030 roku. Na pewno trzeba będzie to zrobić przed rokiem 2033. Z tego wynika, że na razie nie ma co zaprzątać sobie tym głowy. Jeżeli Twoje prawo jazdy jest już wydane terminowo, to wtedy musisz je wymienić dopiero przed upłynięciem daty ważności. Ważne, żeby zrobić to kilka tygodni wcześniej, gdyż procedura wyrabiania nowego dokumentu może trwać do miesiąca czasu. Za jazdę bez ważnego dokumentu prawa jazdy grozi mandat karny w wysokości 50zł. Pomimo, że rząd już od dwóch lat obiecuje wprowadzanie systemu CEPIK 2, dzięki któremu, podczas kontroli drogowej, nie trzeba będzie mieć dokumentu prawa jazdy, wciąż nie ma ostatecznego terminu wprowadzenia tego rozwiązania.

Mam zły adres zamieszkania w prawo jazdy – czy muszę je wymieniać?

Tak już zostało wspomniane wcześniej, od marca tego roku wszystkie wydawane dokumenty prawa jazy nie mają już wpisanego adresu zamieszkania kierowcy. Dzięki temu nie musisz wymieniać dokumentu w przypadku zmiany adresu zamieszkania czy zmiany nazwy ulicy, przy której mieszkasz. Jest to pozytywna zmiana, gdyż pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów. Dlatego, jeżeli masz wpisany niewłaściwy adres w dokumencie, nie musisz go wymieniać. Możesz jednak to zrobić dobrowolnie. Wtedy, w nowym dokumencie w ogóle nie będzie adresu zamieszkania.  O tym jak to zrobić i ile to kosztuje, przeczytasz w artykule: https://adwokat24h.pl/przepisy-drogowe/obowiazkowa-wymiana-prawa-jazdy-kogo-obowiazuje-i-do-kiedy-nalezy-to-zrobic/. Pamiętaj jednak o tym, że jeżeli miałeś wcześniej prawo jazdy wydane bezterminowo, nowy dokument będzie już na pewno miał datę ważności!

Wygodne posłanie, które można zabrać ze sobą

0
materac dmuchany jednoosobowy

Często w domu przyjmuje się gości, których będzie trzeba przenocować, a nie ma gdzie. Wyrzucanie kogoś w środku nocy w miasto jest słabą perspektywą. Rozwiązaniem jest materac dmuchany jednoosobowy, którego szybkie napompowanie pozwala stworzyć wygodne posłanie i przenocować znajomego lub członka rodziny. Wbrew pozorom jest to dobre rozwiązanie, które daje również właścicielowi domu lub mieszkania szerokie pole do manewru. Materac dmuchany jednoosobowy nie zajmie dużo miejsca, można go również wszędzie ze sobą zabrać i zyskać dodatkowe miejsce do spania dla siebie. Sprawdza się on szczególnie dobrze w czasie letnich wyjazdów na domki letniskowe lub pod namiot. Materac dmuchany jednoosobowy będzie wydajnie służył przez lata. Nie jest to spory wydatek, tylko inwestycja, która szybko się zwraca zarówno w krótko, jak i długoterminowym rozrachunku, dając właścicielowi większą mobilność.

Wyjazd na wczasy

Lato coraz bliżej. W tym okresie różnego rodzaju bliższe i dalsze wyjazdy będą coraz częstsze. Jadąc nad jezioro, morze lub pod namiot warto dociążyć swój bagaż przenośnym materacem. Dodatkowe miejsce do wygodnego oraz miękkiego spania będzie na wagę złota po aktywnym wypoczynku. Materace najczęściej widzi się na plażach lub jeziorach jako dopełnienie leniwego wypoczynku. Jednak ich zakres funkcjonalności jest znacznie szerszy. Dobrze dopasowany materac będzie się sprawdzał na wielu polach i skutecznie opierał działaniu zmiennych warunków pogodowych oraz wielu innych szkodliwych czynników. W rezultacie z powodzeniem może się on stać inwestycją, która przetrwa długie lata i za niewielkie pieniądze przyniesie wielowymiarowe korzyści. Przenocowanie znajomych, odpoczynek oraz dodatkowe miejsce noclegowe – materac dmuchany jednoosobowy zapewnia szerokie spektrum możliwości. Zawsze warto jest mieć go pod ręką, szczególnie, że nie zajmuje on dużo miejsca. Szybko będzie go można zabrać ze sobą w podróż jak i schować w domowej szafie lub piwnicy do momentu aż będzie potrzebny.

Kupić jakość z sieci

Materac dmuchany jednoosobowy nie jest trudno znaleźć. Przy zakupie warto jednak wziąć głęboki oddech i kierować się większą ilością zmiennych niż jedynie cena. Dobrze dopasowany materac będzie się zwracał przez długi czas, z kolei kupiony na szybko najtańszy wariant przetrzyma jeden sezon, a następnie trafi na śmietnik. Dmuchane materace z pompką o podwójnej powłoce oraz wykonane z wytrzymałych materiałów to rozwiązania, które przetrwają dłużej, jak i dostarczą większego poczucia komfortu.

Atrakcyjne noclegi w górach

0
Atrakcyjne noclegi w górach

Kolejna wiosna zawitała już na dobre, więc jest to idealna pora, aby pomyśleć o wakacjach. Stajemy przed dylematem gdzie pojechać i jakie miejsce wybrać na letni wypoczynek. Część z Was wyruszy zapewne w podróż zagraniczną, czy to samochodem, czy samolotem, aby na południu Europy zażywać słonecznych kąpieli w ciepłym morzu. Inni zdecydują się na mniej pewną pogodę nad Bałtykiem, pobyt nad jeziorami lub w górach.

W każdym z tych miejsc o których wspomnieliśmy, bez względu na to gdzie się znajdziecie, będziecie chcieli wybrać jak najlepszy nocleg, aby wasze wakacje były dopasowane do oczekiwań i potrzeb. Zależnie od tego czego szukacie – czy to ma być duży hotel z basenem, czy też samotny domek w górach oddalony o kilometry od najbliższego centrum rozrywki, musicie przyjąć odpowiednią metodę wyszukiwania.

Duże i popularne kurorty czy małe miejscowości oddalone od cywilizacji

To jak chcesz wypocząć musisz określić sam. Zdefiniuj swojej potrzeby i szukaj. Inną drogę poszukiwania wakacyjnego obiektu obierzesz gdy będziesz szukał noclegu w Zakopanym lub Krynicy, a inną, gdy zdecydujesz się np. na wieś Ropki (no właśnie czy ktoś z Was w ogóle wie gdzie położone są Ropki?) Ten kto trafi do Ropek nie znajdzie tam ani sklepu, ani pubu, ani zbyt wielu ludzi, a nawet asfaltowej drogi. Spotka zapewne za to bobry, sarny i jelenie, siwe czaple, czarne bociany i salamandry. Z kolei mieszkający w Krynicy-Zdrój będą sobie chwalili dostępność różnorodnych atrakcji, możliwość wyjścia do restauracji na obiad lub kolację, łatwość dotarcia i całą infrastrukturę jaką Krynica dysponuje. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że w sezonie w takich ośrodkach będzie ciasno i głośno, ale być może właśnie tego potrzebujesz?

Wielkie ośrodki wczasowe czy małe agroturystyki

Wielkie ośrodki wczasowe czy małe agroturystyki

Jeden woli ciszę i spokój, inny hałas i zamieszanie. Jeden potrzebuje dużej przestrzeni wokół domu, a inny zadowoli się balkonem w hotelowym pokoju. Ważne jest, by przeglądając oferty robić to świadomie, sprawdzać lokalizację obiektów na satelicie, aby – jeżeli tego nie chcemy – nie wylądować w centrum miasta z widokiem na okno sąsiada lub zaplecze sklepu. Widoku z okna i odpowiedniej przestrzeni wokół domu nie zrekompensuje wówczas ani samobieżna winda, ani podziemny parking, ani śniadanie w formie szwedzkiego stołu – po prostu go nie będzie.

Niewątpliwym atutem niewielkich obiektów noclegowych jest ich niepowtarzalny klimat i charakter. Stworzone przez pasjonatów, czekają na swoich Gości kusząc swoją odmiennością. Domy takie są prowadzone przez właścicieli i to robi różnicę. Wiesz co jesz, wiesz gdzie śpisz, otrzymasz to, co ci oferowano. Masz się do kogo zwrócić – po prostu jak w domu. Gospodarze wszystko przygotowali dla ciebie z dużą pieczołowitością. Zaczynając od lokalizacji samego domu, a skończywszy na detalach związanych z wyposażeniem pokoju. Standard często nie odbiega od dobrych warunków hotelowych, obiekty są nowe i wyposażone w przemyślane rozwiązania podnoszące komfort wypoczynku, co gwarantuje noclegi w górach na wysokim poziomie.

Gdzie szukać noclegu w górach

Gdzie szukać noclegu w górach?

Internet zalany jest wieloma portalami gromadzącymi obiekty noclegowe, w których aby zaistnieć, trzeba najczęściej opłacić wysoki roczny abonament lub oddać konkretną prowizję za pośrednictwo w wynajmie pokoju. Na takie opłaty stać tylko bogate, duże obiekty w których znajduje się wiele miejsc noclegowych. Im obiekt bardziej kameralny – tym trudniej go w internecie znaleźć. Poszukując obiektu porzuć więc płatne reklamy i w wyszukiwaniu poza hasłem noclegi wpisz interesujące Cię słowa np. Beskid Niski, Ropki, wypożyczalnia rowerów itp. a na pewno znajdziesz to czego potrzebujesz.

W tym artykule nie odpowiedziałem Ci gdzie powinieneś wynająć pokój na nocleg w górach. To zależy tylko od Ciebie. Powinieneś dokonać tego jednak świadomie czego jako autor artykułu z całego serca Ci życzę.

Wakacje nad Bałtykiem – znasz te miejsca?

0
Wakacje nad Bałtykiem - znasz te miejsca?

Linia brzegowa Polski ma kilkaset kilometrów. Na tak dużym obszarze rozsiane są większe i mniejsze miejscowości. Każda z nich jest warta uwagi ze względu na położenie, zabytki, klimat czy okoliczne atrakcje. W poniższym artykule wybraliśmy kilka mniej znanych miejscowości nad morzem, które są warte odwiedzenia, a mogą nie być znane szerszemu gronu osób.

GĄSKI

gaski

Gąski to niewielka miejscowość położona w obszarze Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego. Mimo swoich niedużych rozmiarów miejscowość ma naprawdę sporo do zaoferowania turystom. Znajdzie się coś zarówno dla miłośników natury, jak i dla osób zainteresowanych nadmorskimi zabytkami. Pierwsza grupa z pewnością powinna zobaczyć tulipanowiec amerykański, czyli ogromny pomnik przyrody. Robi on niesamowite wrażenie, gdyż jego obwód wynosi prawie trzy metry. Z kolei druga grupa może pospacerować po przepięknym pałacowym parku oraz zwiedzić latarnię morską.

PLEŚNA

Pleśna to idealna miejscowość dla osób, które kochają ciszę i spokój. Nawet w czasie najgorętszych wakacyjnych dni nie spotkamy tutaj tłumu turystów. Dzięki temu możemy stuprocentowo odpocząć od zgiełku i hałasu codzienności, a piękna piaszczysta plaża i czysty nadmorski klimat sprawią, że nasz pobyt w tym miejscu z pewnością będzie udany. Cudowny pomysł na spędzenie rodzinnych wakacji.

WICIE

Z miejscowością Wicie wiąże się kilka ciekawostek. Po pierwsze, została błędnie uznana za geograficzny środek polskiego wybrzeża. Pomyłkę po czasie sprostowano, jednak przypomina o tym niewielki pomnik z pamiątkową tablicą. Kolejną ciekawostką, a zarazem atrakcją turystyczną jest grobowiec megalityczny. I chociaż jego autentyczność nie została do końca potwierdzona, to jest to niewątpliwie ciekawy i tajemniczy ślad z przeszłości, który warto zobaczyć będąc na miejscu.

ŁAZY

Bardzo malutka miejscowość zamieszkana przez około 100 osób, co daje nam gwarancję całkowitego spokoju i relaksu na nadmorskiej plaży. Na obszarze tej miejscowości został utworzony rezerwat przyrody „Łazy”, którego głównym zadaniem jest ochrona bagiennych lasów, torfowisk oraz niespotykanej flory i fauny. Spacer po tych terenach będzie z pewnością nie lada gratką dla miłośników natury.

POGORZELICA

pogorzelica

W Pogorzelicy na szczególną uwagę zasługuje zabytkowy dworzec Gryfickiej Kolei Wąskotorowej. Możliwość przejażdżki historyczną kolejką to ogromna atrakcja dla małych i dużych turystów, która pozwala przenieść się w czasie i przeżyć ciekawą przygodę. Z kolei amatorzy bardziej aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z kilku zróżnicowanych pod względem trudności szlaków rowerowych lub pieszych, które są rozsiane po całej okolicy.

MRZEŻYNO

mrzezyno

Mrzeżyno to z pewnością najbardziej znana miejscowość w naszym zestawieniu. Corocznie odwiedzana jest przez dużą liczbę turystów, których przyciągają przygotowane specjalnie dla nich atrakcje. W okresie letnim na plaży odbywają się różne imprezy kulturalne – koncerty, festyny, pokazy i festiwale. Imprezy są bardzo zróżnicowane, a ich program dostępny z wyprzedzeniem, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto, można także wziąć udział w licznych spływach kajakowych lub w rejsie po Bałtyku.

BIAŁOGÓRA

bialogora

Kolejna spokojna miejscowość, którą docenią miłośnicy pieszych wycieczek. Malownicze trasy przecinające rezerwat przyrody „Białogóra” to istny raj dla wszystkich spacerowiczów. Warto udać się nad pobliskie jezioro Babnica lub w okolice Złamanej Wieży. Siły po intensywnym spacerze możemy zregenerować na piaszczystej plaży, która jest wolna od tłumu turystów.

ROWY

rowy

Rowy są przede wszystkim znane z lipcowego biegu „szlakiem zwiniętych torów”. Impreza z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę biegaczy i amatorów joggingu. Jednak znajdziemy tutaj także inne atrakcje. Jedną z ciekawszych propozycji są pozostałości średniowiecznego rycerskiego gródka oraz wzgórze cmentarne z poprzedniego wieku.

DĄBIE

Dąbie nie jest tak naprawdę osobną miejscowością a osiedlem administracyjnym Szczecina. Jednakże, w jego obrębie znajdują się ciekawe zabytki, o których nie sposób nie wspomnieć. Będąc na miejscu z pewnością warto zobaczyć fragment murów obronnych, których historia sięga XIII wieku. Innym interesującym zabytkiem jest książęcy pałac myśliwski – obecnie biblioteka publiczna. Po wyczerpującym zwiedzaniu można odpocząć na plaży lub zażyć morskiej kąpieli.

NIEGOSZCZ

Maleńka miejscowość nad morzem, której głównym atutem są rozległe zielone tereny, czyste powietrze i brak tłumów. Jeżeli szukasz miejsca, gdzie możesz całkowicie odizolować się od świata i stuprocentowo zregenerować, to Niegoszcz jest właśnie dla Ciebie. Pomaga w tym także przyjazna atmosfera panująca w letnisku oraz życzliwe nastawienie mieszkańców, którzy słyną ze swojej gościnności.

UNIEŚCIE

uniescie

Unieście to wydzielona część miasta Mielno mająca charakter letniskowy. Położona na mierzei pomiędzy Bałtykiem oraz jeziorem Jamno jest idealnym miejscem dla spacerowiczów. Przyjemny klimat i spokojna okolica sprawiają, że możemy się tutaj w pełni zrelaksować i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Idealna propozycja dla osób, które chcą się cieszyć pięknem morza w ciszy i z dala od innych turystów.

RUSINOWO

W tej miejscowości każdy wczasowicz znajdzie coś dla siebie. Mimo swoich niewielkich rozmiarów Rusinowo jest dobrze przygotowane na przyjęcie gości. Można tutaj wędkować, spacerować, jeździć na rowerze i oczywiście plażować. Szeroki pas lasu oddziela miasteczko od plaży, dzięki czemu gwar codzienności nie dociera do odpoczywających nad morzem turystów. Miejscowość jest wolna od dużych zakładów pracy, dlatego też może się poszczycić krystalicznie czystym powietrzem.

Jeśli wydaje Ci się, że małe miejscowości nad Morzem Bałtyckim nie oferują turystom interesującej bazy noclegowej, to dziś wyprowadzimy Cię z tego błędu! W tych uroczych zakątkach, rozsianych niemalże na całej długości linii brzegowej Polski, znajdziesz różne obiekty noclegowe.

Planujesz rodzinny wypad? Domki letniskowe nad morzem to propozycja, którą powinieneś rozważyć. Domki zapewniają komfortowy wypoczynek wszystkim członkom rodziny, niezależnie od wieku. Ty wypoczywasz na hamaku z książką w ręku, a Twoje pociechy spędzają beztroskie chwile na bezpiecznym placu zabaw. Brzmi świetnie…? 🙂

Artykuł przygotowaliśmy przy współpracy z serwisem noclegowym e-wczasy.pl – udanego wypoczynku!

Kraków dla dzieci – atrakcje edukacyjne

0
Kraków dla dzieci – atrakcje edukacyjne

W podróży co innego przykuwa uwagę rodziców, a co innego podbija serca dzieci. Na szczęście w pięknym Krakowie można znaleźć moc atrakcji zarówno dla dużych, jak i małych podróżników. Co więcej – wiele z nich ma charakter nie tylko rozrywkowy, lecz także edukacyjny. Sprawdź, co powinno znaleźć się w Twoich planach turystycznych, jeśli wybierasz się z dzieckiem do Krakowa.

Jak zaplanować wczasy za granicą?

0
wakacje z biurem podróży

Jeśli planujemy urlop, jednak nie wiemy, od czego zacząć, by wyjazd był naprawdę udany, warto sprawdzić poniższe wskazówki. Omawiamy krok po kroku proces organizowania wycieczki wraz z biurem podróży.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że wakacje, które kupujemy w biurach podróży, są po prostu wygodne. Raczej nikt nie będzie temu przeczył.

wakacje z biurem podróży

Załatwianie formalności

Wszelkie formalności załatwia pracownik biura. Uczestnicy wycieczki są objęci opieką rezydenta w miejscu docelowym oraz ubezpieczeniem.

Otrzymamy także fachowe doradztwo, jeśli chodzi o wybór wczasów naszych marzeń. Pracownik dobierze oferty skrojone na miarę naszych oczekiwań, by urlop był w stu procentach udany.

Wakacje z biurem podróży

Wybór wycieczki w biurze podróży jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku, gdybyśmy działali na własną rękę. Warto także pamiętać o tym, że firmy turystyczne mogą negocjować ceny hoteli czy lotów.

To dlatego koszt wyjazdu, który organizuje biuro podróży, będzie bardzo zbliżony do samodzielnie organizowanych wakacji. Nie każdy jednak decyduje się na korzystanie z tego typu usług. Dla kogo są zatem wyjazdy z biurem podróży?

Dla kogo są oferty biura podróży?

Wiele osób woli zaplanować wczasy na własną rękę. Odwiedzają wtedy mniej uczęszczane miejsca, decydują się na noclegi w wynajętych mieszkaniach. Oczywiście jest to jakieś rozwiązanie, jednak nieco mniej bezpieczne.

Co więcej, trzeba poświęcić sporo czasu na tego rodzaju organizację. Urlop z biurem podróży będzie odpowiedni dla osób, które nie chcą tracić czasu i energii na szukanie tanich lotów czy noclegów. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się oferta biura podróży Travelinc. Wakacje są po to, by wypocząć i nie musieć się o nic martwić.

rejs statkiem

Zalety wyjazdu zorganizowanego

Samodzielne zaplanowanie wakacji za granicą bywa nie lada wyzwaniem. Z kolei, wybierając wycieczkę z biurem podróży, mam gwarancję, że jesteśmy w dobrych rękach.

Biuro będzie nad wszystkim czuwać – określi termin wylotu, dokładną godzinę, zatroszczy się także o wszelkie dokumenty związane z wyjazdem. Co istotne, w cenę jest także wliczony transport do hotelu, który będzie na nas czekał po wylądowaniu w miejscu docelowym.

Uniknięcie problemów z transportem

Planując wyjazd na własną rękę, często musimy liczyć się z wysokim kosztem wypożyczenia auta. Alternatywą jest miejscowy transport publiczny, lecz może on nie kursować nocą. Z kolei taksówki nie należą do najtańszych. Podróżując z biurem, unikamy tego typu problemów.

Urlop z dziećmi

Jeśli planujemy rodzinny urlop, oferta biura podróży będzie strzałem w dziesiątkę. To właśnie małżeństwa wraz ze swoimi pociechami najczęściej korzystają właśnie z usług biur.

Plusem jest oczywiście wygoda oraz bezpieczeństwo. Na miejscu zawsze czeka rezydent, do którego można się zgłosić z każdym problemem.

Atrakcje dla najmłodszych

Warto podkreślić, że w hotelach bardzo często są animacje dla najmłodszych. Standardem są również place zabaw i sporo innych atrakcji, dzięki czemu dzieci z pewnością nie będą się nudzić.

Biura podróży mają także opiekunki w wybranych resortach, które zajmują się maluchami, dlatego dzieciaki mają zapewnioną opiekę.

Wyjazdy dla seniorów

Nie tylko rodziny z dziećmi korzystają z wyjazdów poza granicami naszego kraju. Wielu seniorów również decyduje się na wymarzone wakacje z biurem podróży. Wszystko dlatego, że ich zaplanowanie na własną rękę jest dla osób starszych bardzo trudne.

Co więcej, nie muszą się one obawiać, że nie znają języka obcego czy miejscowych zwyczajów. Seniorzy są pod opieką rezydenta – tuż od momentu wylotu aż po powrót do kraju.

Często otrzymują przewodnika, który posługuje się językiem polskim. To spore ułatwienie, jeśli osoby starsze chcą zwiedzić okolicę. Wszystko jest załatwiane w biurach podróży oraz na miejscu u rezydenta.

Rozmowa w biurze podróży

Choć pracownicy biura podróży bardzo chętnie udzielają wszelkich ważnych wskazówek, niestety, nie są w stanie domyślić się, która podróż spełni nasze oczekiwania, jeśli nie określimy własnych potrzeb.

Każdy człowiek oczekuje czegoś innego, dlatego warto sprecyzować, jakie wakacje trafią w nasz gust. Tylko wtedy ich zaplanowanie będzie przebiegać sprawnie.

Wskażmy kierunek, do którego chcemy się udać, np. wyspę, kraj. Określamy także mniej więcej termin wylotu, długość pobytu oraz to, czy chcemy odpoczywać, czy wolimy objazdowe zwiedzanie.

Trzeba również powiedzieć, czy interesuje nas wyżywienie w opcji HB, czyli śniadania i obiadokolacje, czy all inclusive – trzy posiłki, napoje, przekąski.

Wybór noclegu

By uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, warto określić w biurze podróży swój budżet, który możemy przeznaczyć na nocleg. Pozwoli to na dokonanie wstępnej selekcji dostępnych kierunków, opcji wyżywienia oraz klasy hotelu. Warto także powiedzieć o swoich preferencjach, np. hotel przy plaży, nocleg z atrakcjami dla dzieci.

A może rejs?

Bardzo popularne są również rejsy wycieczkowe. Wtedy możemy zwiedzić jak najwięcej, a dodatkowo mamy gwarancję, że naprawdę odpoczniemy. Nie musimy przemieszczać się samodzielnie pomiędzy kolejnymi wyspami czy atrakcjami. Nie interesuje nas także dobór odpowiedniego noclegu – wszystko mamy zapewnione.

Rejsy statkiem to także ogrom innych zalet. To doskonała alternatywa dla plażowania. Są również interesującą, a zarazem niezwykłą formą wypoczynku dla wszystkich osób, którzy nie chcą spędzać urlopu przy hotelowym basenie.

Jeśli potrzebujemy odmiany od tradycyjnych wakacji, rejsy morskie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Jeśli interesuje nas tego typu wyprawa, także udajemy się do biura podróży w celu jej zaplanowania.


Termin podróży

Koniecznie trzeba także ustalić, kiedy mają odbyć się nasze wymarzone wakacje. Warto pamiętać, że termin wyjazdu ma ogromny wpływ na jego cenę.

Jeżeli chcemy zapłacić mniej, warto wybierać terminy przed szczytem sezonu – po majówce, przed zakończeniem roku szkolnego, wrzesień-październik. Wtedy także pogoda będzie nam sprzyjać, a jednocześnie wyjazd nie zrujnuje naszego budżetu.

Szczególnie starsze osoby ciężko znoszą wysokie temperatury, dlatego zdecydowanie lepszym wyborem będzie wyjazd przed sezonem lub po sezonie.

Lokalizacja hotelu

Lokalizacja ma kluczowe znaczenie dla naszego wypoczynku. Podczas wizyty w biurze podróży mówimy o swoich preferencjach – czy zależy nam na spokoju i ciszy, czy może na klubach w niedalekiej odległości.

Możemy także początkowo sprawdzić również lokalizację, korzystając z Google Maps. To właśnie tam zobaczymy, ile metrów będziemy musieli przejść do plaży, jak daleko znajdują się przystanki autobusowe, czy w pobliżu są kawiarnie itp.

Odległość od atrakcji

Dzięki mapom zobaczymy, jak daleko znajdują się atrakcje oraz, czy są w okolicy niepożądane obiekty. Dobrą praktyką jest także obejrzenie Street View. Wtedy mamy konkretny pogląd na okolicę. Możemy sprawdzić okoliczne restauracje, sklepy czy kluby.

Opis lokalizacji

Wstępnie przeglądając oferty hoteli, warto zwrócić na opis lokalizacji, np. spokojna okolica. Czasami może to oznaczać, że ośrodek będzie położony na zupełnym odludziu. Koniecznie sprawdźmy okolicę na wspomnianych wyżej mapach.

Opisy mają kluczowe znaczenie. Choć hotel początkowo może wydawać się tani, by dojechać do interesujących atrakcji, trzeba będzie wynająć samochód – a to już spory koszt. Organizując wakacje z biurem podróży, unikamy takich przykrych niespodzianek.

Odległość od lotniska

Bardzo ważnym aspektem jest odległość hotelu od lotniska. Ma to szczególne znaczenie w przypadku rodzin z dziećmi i osób, które mają trudności z podróżowaniem autokarem. Jeśli kupujemy wakacje w biurach podróży, mamy zapewniony transport do obiektów.

Warto pamiętać, że istnieją wakacyjne kierunki, w których hotele są rozsiane dosłownie po całym obszarze. To dlatego podróż z lotniska może trwać nawet kilka godzin. Decydując się na zaplanowanie wyprawy na własną rękę, trzeba to uwzględnić.

Standard hotelu


Ze standardem hotelu bywa naprawdę różnie. W niektórych krajach kategoryzacja może być zawyżona. Jeśli liczy się dla nas przede wszystkim komfort, wybierajmy hotele, które mają co najmniej cztery gwiazdki. Oczywiście fachowa pomoc pracownika biura podróży będzie w tej kwestii nieoceniona.

Jeżeli zamierzamy dużo czasu spędzać poza hotelem i nie zależy nam na wygodach czy basenie na terenie ośrodka, możemy skorzystać z pokoi typu ekonomicznego. Są one tańsze, jednak trzeba się liczyć z tym, że nie będą posiadać wielu udogodnień.

Doba hotelowa

Warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi tego, kiedy zaczyna się i kończy doba hotelowa. W wielu miejscach jest tak, że doba hotelowa zaczyna się ok. 12-14, natomiast wymeldowanie powinno nastąpić do godziny 10-11.

Jak widać, zaplanowanie wakacji to wiele różnorodnych kwestii. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a nasz urlop będzie naprawdę wymarzony, skorzystajmy z usług specjalistów. Wizyta w biurze podróży to świetne rozwiązanie.