serce
fot. Pixabay.com

Niewydolność serca występuje w momencie gdy serce nie pracuje na tyle mocno by pompować wystarczającą ilość krwi. Z jakiego powodu pojawia się niewydolność?

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/niewydolnosc-serca-leczenie/

 

Źródło niewydolności

Niewydolność serca często jest konsekwencją innych chorób jak choroba wieńcowa, uszkodzenie mięśnia sercowego na przykład w skutek przebytego zawału, migotania przedsionków lub jest wadą wrodzoną. Objawia się ciągłym zmęczeniem, problemami z oddychaniem i obrzękami. Chorzy miewają problemy z koncentracją czy pamięcią, bólem głowy oraz brakiem apetytu. W momencie gdy ilość pompowanej krwi nie jest wystarczająca a tym samym organizm jest niedotleniony mówimy o niewydolności serca. Jednocześnie niektóre narządy są przekrwione gdyż krew nie jest odprowadzana. Jednym z objawów może być senność po posiłku.

 

Leczenie niewydolności

Leczenie powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza gdyż choroba ta wiąże się z dużą śmiertelnością. Dodatkowo wskazana jest zmiana trybu życia; wskazana zdrowa dieta, niezawierająca dużej ilości cholesterolu oraz umiarkowana aktywność fizyczna jak spacery czy joga. Unikajmy soli która powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie co może być problematyczne ze względu na powstające obrzęki. Chorzy powinni też zwalczyć nałogi jak palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Istotna jest też profilaktyka zanim choroba zostanie wykryta, szczególnie istotna w przypadku gdy mamy skłonności genetyczne do chorób sercowych.

 

Przeczytaj też: http://www.jonnys.pl/rodzaje-badan-serca/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here