żeglowanie

Żeglarstwo jest niezwykłym rodzajem sportu i wypoczynku jednocześnie. Zachwyca możliwością pokonywania dużych odległości na pokładzie statku, kojarzy się z pięknymi widokami, gorącym słońcem, przejrzystą wodą i wakacjami. Jeśli należysz do osób, które zawsze się nim fascynowały, ale nie miały okazji do tej pory spróbować swoich sił, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wreszcie zrealizował to marzenie. Dowiedz się więcej o kursie żeglarskim i podejmij wyzwanie.

Czy warto podejmować się kursu żeglarskiego?

Jeśli tylko kochasz wodę i słońce, a widok żagli rozpostartych nad jachtami przyprawia cię o bicie serca, to na pewno warto. Żeglarstwo jest wyjątkowym sportem, który pozwala na obcowanie z naturą, wypoczynek na łonie przyrody i podróż pięknymi szlakami. Co więcej, wszystko w jednej chwili, bez potrzeby ciągłego przesiadania się z jednego środka lokomocji do drugiego oraz bez konieczności dzielenia czasu pomiędzy podróż, a podziwianie okolicznej przyrody. Płynąc jachtem, cały czas jest ona w zasięgu ręki, a wypoczynek na pokładzie można przeplatać zwiedzaniem interesujących miejsc na lądzie.

Warto także pamiętać o możliwości kultywowania tego hobby w gronie całej rodziny lub z paczką przyjaciół. Zaprawieni w bojach żeglarze nie wahają się bowiem nawet przed zabraniam na pokład małych dzieci.

I co najważniejsze – na kurs tak naprawdę nigdy nie jest za późno!

Jakie warunki trzeba spełnić, aby przystąpić do kursu?

Aby zdobyć patent żeglarza jachtowego, wystarczy mieć ukończone 14 lat. Osoby niepełnoletnie muszą dostarczyć pisemną zgodę rodziców. Jest to jedyny warunek zapisu na kurs, który pozwala zdobyć odpowiednie umiejętności i wiedzę teoretyczną.

Jak wygląda kurs?

Jeśli już zdecydowałeś, że wybierzesz się na Kurs żeglarski, Zalew Sulejowski oferuje ci atrakcyjną ofertę kursu weekendowego w szkole Saily.pl, z możliwością przesunięcia zajęć także na inne dni. Wszystkie zajęcia odbywają się nad Zalewem Sulejowskim, a ich harmonogram uzależniony jest częściowo od pogody.

W czasie niesprzyjającej aury prowadzone są zajęcia teoretyczne. W ciągu 7 cyklicznych wykładów będziesz mógł zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi żeglarstwa. Musisz również być przygotowany na powtarzanie niektórych informacji samodzielnie w domu.

Kiedy pogoda dopisuje, prowadzone są zajęcia praktyczne na pokładzie jachtu. Obejmują one najważniejsze manewry, przydatne podczas żeglugi, a także wymagane w trakcie egzaminu. Są to zwrot przez sztag i rufę, manewry portowe, manewr „człowiek za burtą”, stawianie jachtu w dryf oraz podchodzenie i odchodzenie od boi.

Egzamin na stopień  żeglarza jachtowego

Egzamin organizowany jest w ostatnim dniu kursu. Składa się z części teoretycznej, obejmującej 75 pytań dotyczących omawianych wcześniej tematów, oraz z części praktycznej, wykorzystującej przećwiczone manewry. Sprawdzana jest podczas niego także umiejętność współpracy w roli załoganta oraz osoby sprawującej kontrolę nad załogą.

Po zdanym egzaminie uzyskiwany jest stopień żeglarza jachtowego, który uprawnia do poruszania się po wodach śródlądowych na jachtach bez lub z napędem pomocniczym. Istnieje także możliwość poruszania się za dnia jachtami do 12 m długości, z lub bez napędu, po morskich wodach wewnętrznych i innych wodach morskich, w linii do 2 Mm od brzegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here