odwodnienie organizmu
fot. pexels.com

Nasz organizm składa się z wody. Aby prawidłowo funkcjonował również bardzo ważne jest dostarczanie do niego odpowiedniej ilości wody. Jednakże nie trudno jest się odwodnić i stracić niezbędną do życia wodę. Wówczas należy działać i zapobiec dalszemu postępowaniu tego stanu. Sprawdź, co robić, gdy twój organizm będzie odwodniony!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/odwodnienie-organizmu-objawy-przyczyny-konsekwencje-i-leczenie/

Odwodnienie

To stan chorobowy, który jest wynikiem utraty wody oraz elektrolitów przez nasz organizm. Zarówno jedno i drugie jest bardzo potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, a więc nie należy dopuszczać do tego stanu. Zwłaszcza utrata elektrolitów prowadzi do zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej i może powodować niebezpieczny stan dla naszego organizmu. Szybciej odwadniają się dzieci niż dorośli, jednakże w obu przypadkach należy działać błyskawicznie.

Odwodnienie dzieli się na trzy rodzaje – hipertoniczne, które charakteryzuje się większą utratą wody niż elektrolitów, hipotoniczne, w którym tracimy więcej elektrolitów niż wody, a także izotoniczne, które powoduje utratę obu składników w tej samej ilości.

Przyczyną odwodnienia mogą być choroby nerek, choroba Parkinsona, a także upały, które wywołują większą potliwość organizmu, a także w trakcie mrozu, gdy nasz organizm oddaje więcej ciepła z parą wodną podczas oddychania.

Do objawów odwodnienia zalicza się wzmożone pragnienie, suchość śluzówek jamy ustnej oraz języka, wzdęty brzuch, brak apetytu, senność oraz rzadsze oddawanie moczu.

Jak sobie radzić z odwodnieniem?

Leczenie tej przypadłości opiera się na zapobieganiu utraty wody z organizmu oraz uzupełnianie jej niedoborów. W przypadku odwodnienia hipertonicznego powinno się spożywać płyny elektrolitowe, w przypadku poważniejszych sytuacji podaje się dożylnie glukozę lub roztwór chlorku sodu i chlorku potasu. W skrajnych przypadkach można nawet wylądować na oddziale intensywnej terapii.

Najlepiej zapobiegać niż leczyć i spożywać dużą ilość wody. Kobiety dorosłe powinny wypijać 2 l, mężczyźni 2,5 l, a dzieci 100-190 ml płynu na kg.

Przeczytaj też: http://www.jonnys.pl/zdrowe-przekaski-na-domowke/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here