miasto

Twoim podstawowym zadaniem jako strażnik miejski będzie pilnowanie porządku publicznego oraz bezpieczeństwa osób i mienia. Straż miejska jest niejako organem pomocniczym dla policji lub nawet w pewnych okolicznościach pomocą straży pożarnej. Dzień pracy opiera się głównie na patrolowanie ulic miasta oraz interwencji, kiedy dochodzi do naruszenia przepisów prawa. W innym wypadku interesować Cię będą próby dewastacji mienia publicznego czy prywatnego, odnajdywanie osób nietrzeźwych i nieprawidłowe parkowanie przez kierowców samochodów osobowych. Jakie uprawnienia posiada strażnik miejski? Jak wygląda jego praca? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/czym-bedziesz-sie-zajmowal-jako-straznik-miejski/

Uprawnienia strażnika miejskiego

Straż miejska nie jest to służba mundurowa, chociaż godna jest równego szacunku. Będąc urzędnikiem państwowym, zdolnym do wydawania decyzji administracyjnych możesz ze spokojem zasługiwać na uznanie. Daje nam to pewne stosowne uprawnienia, które nie dotyczą jedynie ubioru. Dotyczą one codziennej pracy w miejsce. Będąc osobą pracującą jako strażnik miejski możesz:

  • udzielać pouczenia oraz zwracać uwagę innym, 
  • legitymować każdego w uzasadnionych przypadkach,
  • ujmować osoby, które dopuszczają się przestępstw a czy wykroczenia, przede wszystkim przeciwko mieniu, bezpieczeństwo oraz w życiu i zdrowiu innych,
  • dokonywać poszukiwań oraz kontroli osobistej, o ile posiadamy uzasadnione podejrzenie, że mamy do czynienia z przestępcą, 
  • egzekwować przepisy ruchu drogowego oraz kontrolować prawidłowe parkowanie i przepustowość drogi, 
  • dokonywać czynności wyjaśniających, 
  • wpisywać notatki oraz przekazywać je na mocy dowodów sądowi, 
  • nakładać mandaty.

Uprawnienia dotyczące mandatów

W pewnych sytuacjach, twój mandat jest równoznaczny mandatowy policyjnym. Może on wynosi zazwyczaj 500 zł oraz nakładać go można za prowadzenie działalności gospodarczej bez zezwolenia, nielegalne zgromadzenia publiczne, wyrzucanie niedozwolonych odpadów na śmietniki oraz nieprawidłowe parkowanie samochodu. Dodatkowo w ostatnim przypadku pojazd możemy unieruchomić lub usunąć, jeżeli przeszkadza on w ruchu drogowym lub przeszkadza w karetce pogotowia.

Zobacz też: http://www.jonnys.pl/straznik-miejski-jak-nim-zostac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here