Co trzeba wiedzieć o kredytach hipotecznych

Kredyt hipoteczny to podstawowy sposób na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Jest to narzędzie, które wiąże kredytobiorcę z bankiem na długi okres. Warto więc odpowiednio przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Internet zapewnia ciekawe rozwiązania, które ułatwiają zdobywanie niezbędnych informacji o kredytach hipotecznych. Obliczenie zdolności kredytowej oraz porównanie ofert możliwe jest nawet bez kontaktu z pracownikiem infolinii. Można do tego celu wykorzystać domowy komputer. Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego? Co trzeba wiedzieć o kredytach hipotecznych? Poniżej przedstawiamy krótki poradnik.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to rozwiązanie, które pod względem konstrukcji jest łudząco podobne do kredytu gotówkowego. Jaka jest więc podstawowa różnica pomiędzy kredytem gotówkowym a hipotecznym? Kredyt gotówkowy to zobowiązanie zaciągane na dowolny cel wybrany przez kredytobiorcę. Bank nie wnika w motywację wnioskodawcy o kredyt gotówkowy. Kredyt hipoteczny daje znacznie bardziej ograniczone pole manewru. Jest to zobowiązanie, które można wykorzystać wyłącznie na cele związane z zakupem i remontem nieruchomości. Cechą wyróżniającą kredyt hipoteczny na tle innych zobowiązań jest znacznie dłuższy dostępny okres kredytowania. Może wynieść on nawet 35 lat. Kwota kredytu hipotecznego jest zazwyczaj znacznie wyższa od przeciętnej kwoty kredytu gotówkowego. W związku z tym bank wymaga rozbudowanych zabezpieczeń. Do najważniejszych z nich można zaliczyć hipotekę na kredytowanej nieruchomości.

Co jeszcze wyróżnia kredyt hipoteczny?

Jest to zobowiązanie przeznaczone na realizację konkretnego celu o dużej wartości. Dlatego do zawarcia umowy kredytu hipotecznego wymagane jest wniesienie wkładu własnego. Wkład własny to zazwyczaj równowartość 20% kwoty wnioskowanego kredytu. Widoczną różnicę można zauważyć również podczas obliczania zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa obliczana jest w bardziej rygorystyczny sposób. Podstawowymi czynnikami, które wpływają na zdolność kredytową są dochody i zobowiązania kredytobiorcy oraz jego dotychczasowa historia kredytowa. W przypadku obliczania zdolności kredytowej ważny jest również wiek wnioskodawcy o kredyt hipoteczny. Samodzielne obliczenie zdolności kredytowej może być trudne. Dlatego warto skorzystać z odpowiednich narzędzi. Kalkulator zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego jest ciekawym skryptem, który dostarcza wiele ważnych informacji. Dzięki kalkulatorowi można obliczyć zdolność kredytową oraz porównać najważniejsze i najciekawsze oferty kredytu hipotecznego.

Jak działa kalkulator zdolności kredytowej?

Jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać podstawowe dane charakteryzujące wnioskodawcę. Do kalkulatora wpiszemy wysokość osiąganych dochodów i zobowiązań, koszty utrzymania oraz wnioskowany okres kredytowania. Kalkulator wyświetla oferty kredytu hipotecznego wraz z informacjami obliczonymi na podstawie danych wprowadzonych przez wnioskodawcę. Każda oferta kredytu hipotecznego będzie zawierać informację o wymaganym wkładzie własnym. Oprócz tego wyświetli się przewidywana rata kredytu dla wprowadzonych danych, całkowity koszt zobowiązania oraz rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO. Korzystanie z kalkulatora zdolności kredytowej jest najszybszym sposobem zorientowania się w kosztach kredytu. Taki kalkulator można znaleźć na stronie https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-zdolnosci-kredytowej. Kalkulator jest na bieżąco aktualizowany. Podczas korzystania z kalkulatora zdolności kredytowej mamy pewność, że wyświetlane informacje są zgodne z bieżącą ofertą instytucji finansowych.

Warto sprawdzić w takim kalkulatorze różne scenariusze zobowiązania. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe. Rata kredytu hipotecznego nie powinna być nadmiernym obciążeniem domowego budżetu. Wysokość raty kredytu zależna jest głównie od wkładu własnego, okresu kredytowania oraz oprocentowania kredytu. Niska rata kredytu hipotecznego osiągalna jest przy maksymalnym wydłużeniu okresu kredytowania. W takim modelu całkowity koszt kredytu może urosnąć do dużych rozmiarów. Zastosowanie wyższego wkładu własnego oraz skrócenie okresu kredytowania obniża wysokość całkowitych kosztów. Jest jednak znacznie bardziej dolegliwe finansowo. Wnioskodawca musi samodzielnie zdecydować o modelu spłaty kredytu. W obu modelach warto też przygotować plan awaryjny na wypadek długotrwałej utraty stałego źródła dochodu. Nawet najmniejszy przestój w spłacie kredytu hipotecznego może narazić kredytobiorcę na niedogodności.

Kredyt hipoteczny jest znacznie bardziej skomplikowanym rozwiązaniem od innych kredytów. Weryfikacja wniosku kredytowego jest również znacznie dłuższym procesem. Może trwać nawet kilka tygodni. Co zrobić w przypadku odrzucenia wniosku? Głównym powodem odrzucenia wniosku jest brak zdolności kredytowej wnioskodawcy. Warto w takim przypadku poczynić próbę polepszenia tej zdolności. Może to się odbyć poprzez uregulowanie dotychczasowych zobowiązań, zwiększenie kwoty wpłaty własnej lub też przedstawienie dodatkowych zabezpieczeń w postaci poręczenia innych osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here