Zamek w Nieświeżu na Białorusi

Zespół pałacowo-parkowy w Nieświeżu o zróżnicowanej architekturze i największym parku krajobrazowym w kraju jest najpiękniejszym miejscem na Białorusi i jednym z najpopularniejszych zabytków wśród turystów.

Najsłynniejszy zespół pałacowo-zamkowy na Białorusi znajduje się w Nieświeżu . Nieśwież położony jest w obwodzie mińskim , 112 km na południowy zachód od Mińska. Uznany został za kulturalną stolicę Białorusi w 2012 roku . Nieśwież stał się trzecim białoruskim miastem po Połocku i Homlu, które otrzymało ten honorowy tytuł.

Historia zamku w Nieświeżu

W pierwszej połowie XVI wieku, rodzina Radziwiłłów, jedna z najbogatszych w Europie, stała się właścicielem Nieświeżu . Pierwszy kamień węgielny pod zamek został położony w 1583 roku. Zamek w Nieświeżu na Białorusi był wielokrotnie przebudowywany, w wyniku czego uzyskał wygląd pałacu, łącząc cechy wielu stylów architektonicznych takich jak renesans, barok, rokoko, klasycyzm a nawet neogotyk i modernizm. W latach 1764 -1768, ze względu na antyrosyjską pozycję ówczesnego właściciela zamku Karola Stanisława Radziwiłła, Nieśwież został zajęty przez wojska rosyjskie . Wszystkie wartościowe dobra zamku zostały skonfiskowane, a bibliotekę ze zbiorem ok. dziesięciu tysięcy książek i archiwum przeniesiono do Petersburga. Pod koniec XIX wieku w pobliżu zamku w Nieświeżu powstał jeden z największych parków krajobrazowych w Europie. W 1939 roku, gdy Armia Czerwona wkroczyła do Nieświeża i doszło do objęcia władzy radzieckiej, Radziwiłłowie opuścili zamek. Po drugiej wojnie światowej na zamku w Nieświeżu zorganizowano sanatorium, natomiast otaczający go park popadał w ruinę.

W 1993 roku w Nieświeżu utworzono Narodowe Muzeum Historyczno-Kulturalne oraz Rezerwat, w skład którego wchodzi zamek. W 2004 roku na zamku w Nieświeżu rozpoczęto prace konserwatorskie . W 2005 roku zespół pałacowo-parkowy w Nieświeżu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamek w Nieświeżu dzisiaj

Zamek i park w Nieświeżu z ozdobnymi jeziorami i zacienionymi alejkami to najpiękniejszy zespół pałacowo-parkowy na Białorusi, przyciągający co roku wielu turystów.
W czerwcu 2011 roku, po aktywnych pracach restauracyjnych, zamek w Nieświeżu ponownie otworzył swoje podwoje dla zwiedzających i jest jednym z najpopularniejszych celów wycieczek na Białoruś.

Historia zamku w Nieświeżu

Jak dostać się do pałacu w Nieświeżu i gdzie się zatrzymać

Najwygodniej dostać się do Nieświeża samochodem . Miasto jest połączone drogami samochodowymi z Baranowiczami, Nowogródkiem, Stołbcami i autostradą Mińsk-Słuck. Możesz przyjechać do Nieświeża również autobusem z Mińska – podróż trwa około trzech godzin.

W Nieświeżu znajduje się bardzo skromna baza hotelowa, jednak ze względu na skromny wybór poleca się często noclegi w innych miastach (np. w Mińsku) i odwiedzenie Nieświeża na jeden dzień.

Oprócz zamku na uwagę w Nieświeżu zasługuje również klasztor benedyktynów, kościół jezuitów (barokowy kościół farny z XVI w. ) oraz sam Rynek, na którym znajduje się ratusz i pasaż handlowy. W pobliżu Nieświeża warto także odwiedzić pobliski zamek Mir, równie popularną atrakcję turystyczną na Białorusi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here