Dobór rękawic rowerowych

0
1269

Rękawiczki na rower są produktem docenianym przez doświadczonych kolarzy, w przypadku ich pominięcia istnieje bowiem możliwość pojawienia się bolących, trudnych do wyleczenia pęcherzy oraz obrzęków. Osoby jeżdżące na rowerze rzadko lub na bardzo krótkie dystanse często rezygnują z tego rodzaju wyposażenia, nie mając świadomości jak potrafią one poprawić komfort jazdy.
Kolorze aktywni cały rok powinni zaopatrzyć się w rękawice rowerowe na każdą porę roku, co pozwoli ograniczyć możliwość wystąpienia odmrożeń, otarć lub innego rodzaju kontuzji. Rękawiczki na rower zwiększają również dopasowanie dłoni do uchwytu kierownicy.

Zanim zastanowimy się jaki rękawiczki rowerowe kupić, musimy przemyśleć jakie są ich funkcje, zależne od rodzaju oraz typu. W zależności od pór roku rękawice rowerowe służą zabezpieczeniu przed zimnem, śniegiem oraz deszczem. W upalne dni rękawiczki na rower chronią spocone dłonie przez ślizganiem się na kierownicy oraz wchłaniają pot. Dużą zaletą jest również stabilniejsze, łatwiejsze oraz pewniejsze trzymanie kierownicy. W przypadku upadków rękawice rowerowe zapewniają amortyzację oraz chronią przed otarciami. Podczas długich tras zabezpieczają dłonie przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne ograniczając tym samym możliwość wystąpienia raka skóry.

Przy wyborze jaki rękawiczki rowerowe kupić musimy mieć na uwadze kilka kluczowych aspektów, a przede wszystkim rozmiar odpowiednio dostosowany do wielkości dłoni, rodzaj zależny od pory roku (zimowe, letnie, z palcami, bez palców), łatwość zakładania (istotne przede wszystkim przy dużej potliwości), wypełnienie (mające duży wpływ na amortyzację).

Przy doborze odpowiedniego rozmiaru musimy pamiętać przede wszystkim, iż rękawiczki na rower nie mogą być za małe. Ma to bowiem bardzo negatywny wpływ na układ krążenia w dłoniach, a ostatecznie w całym organizmie. Długodystansowa jazda może w takim przypadku doprowadzić do bardzo szkodliwych odrętwień rąk. Zbyt duże rękawice rowerowe również mogą skutecznie uprzykrzyć naszą jazdę. Produkty takie będą bowiem ślizgały się na kierownicy, a wypełnienie nie będzie prawidłowo pełniło swoich funkcji tj. amortyzacji.

Przy doborze odpowiedniego rozmiaru powinniśmy rozpocząć od pomiaru obwodu dłoni z rozstawionymi palcami, a następnie przy wykorzystaniu odpowiednich tabeli opracowanych przez producenta, dobiera się stosowną wielkość, jaką powinny mieć nasze rękawiczki na rower.

Drugim sposobem doboru odpowiadającej nam wielkości jest przymiarka kilku rozmiarów oraz modeli. Idealne rękawice rowerowe powinny wówczas szczelnie przylegać do dłoni, przy czym nie mogą krępować ruchów oraz zginania palców.

Przy zastanawianiu się jaki rękawiczki rowerowe kupić należy sprawdzić w jaki sposób należy je zakładać. Najprostsze w użytkowaniu są rękawice rowerowe na rzep, umożliwiające szybkie zakładanie i ściąganie. Niestety modele z zamkami lub guzikami często zacinają się, a także sprawiają problem przy zakładaniu. W dostępnym na rynku asortymencie można również znaleźć rękawice uciskowe, które sprawdzają się niestety wyłącznie w przypadku kolarzy o wąskich dłoniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here