Nowy wzór dokumentu prawo jazdy – kto i kiedy musi je wymienić?

Nowe przepisy dotyczące wydawania nowych dokumentów prawa jazdy wprowadzają dużo niejasności co do tego kogo dotyczą i do kiedy trzeba wymienić dokument? Czy czeka Cię wymiana prawa jazdy? Czy bezterminowe prawo jazdy będzie teraz terminowe? Czy musisz zmieniać prawo jazdy, jeżeli masz wpisany zły adres zamieszkania? O tym dowiesz się z tego artykułu.

Nowe przepisy dotyczące prawa jazdy – o czym musisz wiedzieć?

W tym roku, do polskiego systemu prawnego, weszły przepisy, które wprowadzały nowy wzór prawa jazdy, który w przyszłości każdy kierowca będzie musiał posiadać. Nowy dokument nie zawiera już  adresu zamieszkania. Jednocześnie, jeżeli ktoś do tej pory miał wydane prawo jazdy bezterminowo, przy wymianie dokumentu, będzie miał już wpisany termin ważności na 15 lat. Więcej informacji na ten temat na stronie https://adwokat24h.pl/

Zgodnie z nowymi przepisami, prawo jazdy muszą wymienić jedynie ci kierowcy, których dokument został wydany przed 18 stycznia 2013 roku. To właśnie wtedy zaprzestano wydawania bezterminowych prawa jazdy. Do kiedy należy wymienić dokument? Zgodnie z brzmieniem Ustawy z dnia 5 stycznia o kierujących pojazdami, należy to zrobić „w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy”. Nie ma jeszcze wydanych żadnych rozporządzeń dokładnie określających termin wymiany. Prawdopodobnie, należy będzie trzeba to zrobić gdzieś około…. 2030 roku. Na pewno trzeba będzie to zrobić przed rokiem 2033. Z tego wynika, że na razie nie ma co zaprzątać sobie tym głowy. Jeżeli Twoje prawo jazdy jest już wydane terminowo, to wtedy musisz je wymienić dopiero przed upłynięciem daty ważności. Ważne, żeby zrobić to kilka tygodni wcześniej, gdyż procedura wyrabiania nowego dokumentu może trwać do miesiąca czasu. Za jazdę bez ważnego dokumentu prawa jazdy grozi mandat karny w wysokości 50zł. Pomimo, że rząd już od dwóch lat obiecuje wprowadzanie systemu CEPIK 2, dzięki któremu, podczas kontroli drogowej, nie trzeba będzie mieć dokumentu prawa jazdy, wciąż nie ma ostatecznego terminu wprowadzenia tego rozwiązania.

Mam zły adres zamieszkania w prawo jazdy – czy muszę je wymieniać?

Tak już zostało wspomniane wcześniej, od marca tego roku wszystkie wydawane dokumenty prawa jazy nie mają już wpisanego adresu zamieszkania kierowcy. Dzięki temu nie musisz wymieniać dokumentu w przypadku zmiany adresu zamieszkania czy zmiany nazwy ulicy, przy której mieszkasz. Jest to pozytywna zmiana, gdyż pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów. Dlatego, jeżeli masz wpisany niewłaściwy adres w dokumencie, nie musisz go wymieniać. Możesz jednak to zrobić dobrowolnie. Wtedy, w nowym dokumencie w ogóle nie będzie adresu zamieszkania.  O tym jak to zrobić i ile to kosztuje, przeczytasz w artykule: https://adwokat24h.pl/przepisy-drogowe/obowiazkowa-wymiana-prawa-jazdy-kogo-obowiazuje-i-do-kiedy-nalezy-to-zrobic/. Pamiętaj jednak o tym, że jeżeli miałeś wcześniej prawo jazdy wydane bezterminowo, nowy dokument będzie już na pewno miał datę ważności!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here