jacht

Zakup własnego jachtu to marzenie wielu amatorów sportów wodnych. Jachty są wykorzystywane przede wszystkim na wodach śródlądowych do odbywania podróży o różnej długości. Czas spędzony na jachcie należy do szczególnie przyjemnych, tym bardziej, że wielu użytkowników tych urządzeń zabiera z sobą rodzinę bądź grono przyjaciół. Poniżej podpowiadamy jak krok po kroku kupić jacht używany – na jakie parametry i cechy jachtów zwrócić uwagę oraz po czym rozpoznać jacht dobrej jakości.

Zakup używanego jachtu od A do Z 

Pierwszą sprawą, na którą należy zwrócić uwagę, jest pochodzenie danego jachtu. Zwróć uwagę, czy jego poprzedni użytkownik wykorzystywał jacht zawodowo czy może do odbywania amatorskich podróży. Należy też sprawdzić dekle w komorach wypornościowych oraz korki spustowe – które w trakcie postoju sprzyjają wietrzeniu i suszeniu komór. W trakcie postoju jachtu można też sprawdzić czy jego pozycja zapewnia poprawne ściekanie wody. 

Również sposób przechowywania jachtu powinien mieć wpływ na twoją decyzję. Jachty powinny być przechowywane przez okres zimowy pod zadaszeniem, wliczając w to specjalistyczny osprzęt, olinowanie i inne akcesoria. Jeśli jacht był stacjonowały przez dłuższy okres czasu, warto zwrócić uwagę czy przechowywano go w specjalnym pokrowcu. Długotrwały postój ma też wpływ na stan żagli, narażonych na działanie wysokich lub niskich temperatur oraz wilgoci. 

Inspekcja kadłuba oraz pozostałe ważne sprawy 

Warto poświęcić nieco czasu na dokładne obejrzenie kadłuba, który jest kluczowym elementem całego jachtu. Zarysowania, pęknięcia oraz inne drobne uszkodzenia nie powinny Cię dziwić – ich powstawanie jest normalne w trakcie użytkowania łodzi. Warto jednak zwrócić uwagę na stan kadłuba w jego dolnej części, w której mogą znajdować się niebezpieczne przebicia. Stanowią one potencjalne zagrożenie, nawet jeśli zostały naprawione. Niestety, ale niektórzy użytkownicy jachtów decydują się nie na samodzielne lub chałupnicze naprawy kadłuba. Jeśli korzystali z niewłaściwej technologii i materiałów, pęknięcia wciąż mogą stanowić zagrożenie.

Używane łodzie i jachty warto też sprawdzić pod kątem innych cech. Ważny jest laminat jachtu, skrzynka mieczowa, podstawa masztu, żagle, spinaker oraz inne elementy. Szczególnie warto zwrócić uwagę, czy nie pokrywają je pęknięcia strukturalne, które mogłyby naruszyć ich trwałość i uniemożliwić sprawne użytkowanie. Polecamy też zwrócić uwagę na stan linek, knag i bloczków używanych w regulacji. 

Na koniec warto podkreślić, że każdy jachtu używany będzie nosił ślady użytkowania, wynikające z jego kilkuletniej eksploatacji. Normalną sprawą są braki w osprzęcie, uszkodzenia i niewielkie pęknięcia. Pomimo faktu, że zakup jachtu używanego jest mniejszym wydatkiem niż zakup jachtu nowego, to jednak często wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych napraw, które generują kolejne koszty. Dlatego przed dokonaniem wyboru warto dokładnie rozważyć różne opcje zakupowe i wybrać taki jacht, który będzie nie tylko atrakcyjny cenowo, ale maksymalnie gotowy do wyprawy w rejs.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here