wizyty w Łodzi

Łódź nie należy do ścisłej czołówki najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce, choć leży niemalże w samym centrum kraju i jest jednym z największych miast. Niepozorna Łódź kryje wiele perełek, które na pewno zostaną docenione przez wytrawnych podróżników lubiących atrakcje turystyczne z charakterem. Poznaj trzy niezwykłe miejsca w Łodzi, których zwiedzanie dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Centrum Nauki i Techniki, Centrum Kultury Filmowej, planetarium – Łódź miastem kultury 

W pobliżu słynnej ulicy Piotrkowskiej oraz kultowej stacji kolejowej Łódź Fabryczna znajduje się jedno z najciekawszych i najnowocześniejszych miejsc w stolicy województwa łódzkiego. Na terenie pierwszej elektrowni w Łodzi znajduje się EC1 – Miasto Kultury, czyli instytucja dla fanów nauki oraz interaktywnej rozrywki. Zdecydowanie warto zajrzeć do planetarium z imponującym ekranem sferycznym o średnicy 14 metrów i rozdzielczości 8K.

Poza jednym z  najnowocześniejszych planetariów w Europie w budynku dawnej elektrowni mieści się także Centrum Nauki i Techniki, w którym można liczyć na sporą dawkę łatwej do przyswojenia wiedzy. Jest to świetne miejsce dla fanów Kosmosu, wynalazków oraz rozwoju technologii. Ponadto na terenie Miasta Kultury działa Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Spacer szlakiem łódzkich murali

Ważną częścią łódzkiego krajobrazu są murale, które można śmiało uznać za współczesne dzieła sztuki ulicznej. Malunki znajdują się w różnych miejscach miasta, jednak dzięki przewodnikowi z adresami najciekawszych murali i instalacji artystycznych dostępnemu na stronie Łódzkiej Organizacji Turystycznej można bez problemu przygotować indywidualną trasę. Mapa łódzkiego streetartu na pewno przyda się podczas wędrówki w poszukiwaniu efektownego graffiti.

Zdecydowana większość murali znajduje się w pobliżu ulicy Piotrkowskiej, co umożliwia sfotografowanie obrazów oraz instalacji artystycznych nawet przy okazji zwiedzania najpopularniejszych miejsc w Łodzi czy też wieczornej wycieczki po pubach i restauracjach. Wśród autorów graffiti można znaleźć wiele znanych nazwisk ze świata polskiej i zagranicznej sztuki ulicznej, którzy odwiedzają Łódź podczas licznych festiwali streetartowych.

Księży Młyn

Zespół budynków fabrycznych oraz mieszkalnych powstał jeszcze w XIX wieku z inicjatywy najbogatszego łódzkiego przemysłowca, Karola Scheiblera. Włókiennictwo w Łodzi upadło, dlatego imponujący Księży Młyn stał się zabytkiem architektury przemysłowej i pięknym wspomnieniem z czasów świetności miasta. Obecnie kompleks budynków jest prawdziwym centrum turystycznym, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Na terenie historycznej dzielnicy włókienniczej funkcjonuje kilka ciekawych muzeów np. Muzeum Kinematografii przedstawiające historię słynnych polskich produkcji filmowych czy też Muzeum Książki Artystycznej. Warto także zajrzeć do Palmiarni z egzotyczną florą i fauną. Ponadto w Książęcym Młynie często odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, koncerty, pokazy mody oraz festiwale.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here