Atrakcje w Zakopanem

Zakopane jest jednym z najpopularniejszych kurortów w naszym kraju. Z Sopotem, Władysławowem czy Kołobrzegiem wygrywa tym, że jest destynacją całoroczną. Efekt? Każdego roku stolicę polskich Tatr odwiedzają miliony turystów. Jeśli sam planujesz tegoroczny urlop pod Tatrami, ale niekoniecznie chcesz codziennie zdobywać kolejne szczyty, to mamy dobrą wiadomość: atrakcje w Zakopanem nie ograniczają się tylko do tatrzańskich szlaków. Garść propozycji znajdziesz w naszym artykule.

Zacznijmy jednak od górskich wędrówek…

Będąc w Zakopanem po prostu nie wypada zrezygnować z wycieczki w góry. W końcu głównie po to jeździ się do stolicy polskich Tatr. Od razu uspokajamy: wcale nie musisz mieć świetnej kondycji i zdrowia 20-latka, aby móc z bliska podziwiać piękno tatrzańskiego pasma.

Osobom niewprawionym w górskich wędrówkach gorąco polecamy wybranie się do jednej z tatrzańskich dolin. Naszymi faworytami są Dolina Chochołowska z urokliwą Polaną Chochołowską oraz Dolina Kościeliska. Łatwy i niewymagający kondycyjnie jest również spacer do Doliny Białego.

Jeśli chcesz „zaliczyć” jakiś szczyt, ale nie ciągnie Cię w wysokie Tatry, to koniecznie zaznacz sobie na mapie pięknie położone i dostępne dla nawet początkujących turystów:

  • Sarnią Skałę (rewelacyjny widok na Giewont),
  • Gęsią Szyję,
  • Grześ (szczyt graniczny, wspaniałe widoki na Tatry Zachodnie),
  • Nosal (piękna panorama Zakopanego).

Ambitniejszym turystom możemy natomiast polecić całodzienną wycieczkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Bardzo fajną wyprawą będzie wyjście do Czarnego Stawu Gąsienicowego oraz na Czerwone Wierchy. Jeśli natomiast nie narzekasz na kondycję, masz doświadczenie i przy tym chcesz poczuć przypływ adrenaliny, to godne rozważenia będzie wdrapanie się na Kościelec, Zawrat czy nawet przejście całej słynnej Orlej Perci.

Kolejka na Kasprowy Wierch

Stali bywalcy Zakopanego pewnie uśmiechnęli się z przekąsem widząc tę propozycję, ale pamiętajmy, że ten poradnik kierujemy głównie do osób wybierających się pod Tatry pierwszy raz lub po dłuższej przerwie. W takiej sytuacji skorzystanie z kolejki na Kasprowy Wierch należy uznać za sporą atrakcję Zakopanego.

Wjazd kolejką dostarcza dużych emocji, zwłaszcza w czasie dobrej pogody (obłędne widoki). Na szczycie Kasprowego Wierchu można się zachwycać panoramą Tatr i popijać kawę czy herbatę, ale można też ambitnie ruszyć dalej i zafundować sobie np. przejście do przepięknych Czerwonych Wierchów, z których można zejść do Doliny Kondratowej i wrócić pieszo do Kuźnic.

Rada

Proponujemy kupić bilety na kolejkę przez Internet – będzie szybciej i bez konieczności odstania nawet kilku godzin w tzw. „kolejce do kolejki”. Bilety można kupić na stronie https://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/kasprowy.html.

Krupówki

Wielu turystów omija je szerokim łukiem, natomiast nie da się ukryć, że Krupówki są jedną z najważniejszych atrakcji Zakopanego. Długa ulica, przy której działają doskonałe karczmy ze specjałami kuchni regionalnej może się podobać – wystarczy tylko unieść głowę nieco wyżej i podziwiać kunszt słynnego architektonicznego stylu zakopiańskiego, którego twórcą był Stanisław Witkiewicz. Od Krupówek warto także odbić w ulicę Kościeliską, przy której znajduje się przepiękny cmentarz na Pęksowym Brzyzku.

Krupówkami można też dojść niemal pod samą kasę kolejki na Gubałówkę i wjechać na niewielkie wzniesienie, z którego rozpościera się zachwycająca panorama Tatr. Po drodze radzimy też zrobić niewielkie zakupy, np. zaopatrując się w pamiątki z Zakopanego, sery czy inne regionalne wyroby.

Termy

Źródła wody termalnej szybko stają się jedną z głównych atrakcji Zakopanego i całego regionu Podhala. Co ciekawe, ich zasoby są na tyle duże, że częściowo zasilają już zakopiańskie gospodarstwa domowe. Głównie jednak wykorzystuje się je w imponujących kompleksach basenowych.

Jednym z najnowocześniejszych i najchętniej odwiedzanych kompleksów tego typu w naszym kraju są Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej (https://www.termybukovina.pl/). Ten imponujący obiekt czerpie wodę termalną z głębokości aż 2400 metrów. Zawiera ona 28 najcenniejszych minerałów, dzięki czemu ma doskonałe właściwości zdrowotne.

Kompleks robi duże wrażenie, można z niego skorzystać zarówno w ramach pojedynczego wejścia, jak również będąc gościem czterogwiazdkowego, bardzo komfortowego Hotelu Bukovina. To doskonała propozycja np. na weekend we dwoje czy dłuższy, relaksujący pobyt.

A jeśli wybierasz się pod Giewont z całą rodziną, to zajrzyj do artykułu opisującego aż 8 świetnych atrakcji w Zakopanem, które warto odwiedzić z dziećmi – https://www.termybukovina.pl/blog/atrakcje-w-zakopanem-8-miejsc-ktore-trzeba-odwiedzic-z-dziecmi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here