W pierwszym okresie życia dziecko zajmuje się właściwie jedynie jedzeniem i spaniem. To się jednak bardzo szybko zmienia i nagle okazuje się, że nasz niemowlak zaczyna się zwyczajnie nudzić. Podsuwając mu zabawki, zwracamy uwagę na wzrastające zainteresowanie i uśmiechy, które nam posyła, aż w końcu przychodzi moment, w którym zafascynowany niemowlak sięga ręką po puzzle dla dzieci. W pierwszej chwili mogą go zachwycić po prostu kolorowe obrazki, jednak w momencie, w którym dostrzeże, po co zostały te obrazki stworzone, zaczyna się nowa przygoda i etap w jego życiu.
Kiedy jest najlepszy moment, aby podarować maluchowi pierwsze puzzle dla dziecka?
Każde dziecko jest inne i należy podchodzić do jego wychowania w sposób elastyczny. Obserwacja to podstawa, ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie ocenić, na co dziecko jest już prawdopodobnie gotowe, a z czym warto poczekać. Układając wokół niego zabawki, które mogą go zainteresować w zupełnie różny sposób, dajemy mu szansę wyboru, z którego zapewne z przyjemnością w końcu skorzysta. Niektóre zabawki istnieją po to, aby nauczyć dziecko kolorów, niektóre, aby zaznajomić go z dźwiękami, a puzzle?
Puzzle tworzone są po to, aby:
- nauczyć dziecko chwytać,
- rozwijać umiejętność dopasowywania przedmiotów kształtami i kolorami,
- ćwiczyć z dzieckiem jego koordynację ruchową,
- uczyć dziecko nowych słów, kształtów i kolorów.
Kiedy więc można taką zabawkę wręczyć dziecku? Zwykle dobry moment następuje wtedy, gdy dziecko skończy około dwudziestu miesięcy, jednakże równie dobrze można spróbować pokazać mu dwuelementowe puzzle wcześniej. Puzzle dziecięce są w stanie zająć na długie minuty już starszych dwulatków, którzy pozwalają sobie na puszczenie wodzy fantazji i ogromnie angażują się w proces, który pozwoli im odtworzyć kształt ulubionego konika, czy też krówki. Warto przy układaniu zwierząt nazywać je po imieniu i wydawać ich dźwięki, bo dzięki temu dziecko zaczyna kojarzyć różne powiązania i świat staje się dla niego znacznie ciekawszym miejscem.