Ferie dla najmłodszych? Sprawdź propozycje, które nie zrujnują Twojego budżetu

Ferie to okazja, żeby wysłać dzieci na zasłużony odpoczynek. Co jednak robić, gdy nie możemy sobie pozwolić na wykupienie drogiej wycieczki dla najmłodszych? Bez problemu możemy znaleźć tańszą, ale równie atrakcyjną alternatywę.

Przełom stycznia i lutego to tradycyjnie okres, gdy rozpoczynają się ferie zimowe dla dzieci. W poszczególnych województwach terminy zimowego odpoczynku od szkoły są różne, o czym decyduje Ministerstwo Edukacji Narodowej:

  • 14-27 stycznia – województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie;
  • 21 stycznia – 3 lutego – województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie;
  • 28 stycznia – 10 lutego – województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie;
  • 11-24 lutego – województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.

Nie wszyscy wyjeżdżają!

Niestety, nie wszyscy mogą sobie pozwolić, aby wyjechać na zimowy odpoczynek. Z badania przeprowadzonego przez SW Research wynika, że aż 48% Polaków zostanie na ferie w domu, a to o 8% więcej niż rok wcześniej.

– Wiele osób boi się wydatków związanych z zimowymi wyjazdami dzieci, dlatego często od razu rezygnują z takiej możliwości i nie sprawdzają nawet kosztów. Oczywiście nie powinno to dziwić, ponieważ po wydatkach świątecznych często budżet domowy zostaje mocno nadwerężony – zauważa przedstawiciel HapiPożyczki. – Tymczasem wysłanie dziecka na ferie wcale nie musi rujnować domowego budżetu. Oferta organizatorów zimowisk i innych projektów skierowanych do dzieci jest dziś tak szeroka, że można znaleźć różne możliwości, aby zapewnić dziecku atrakcyjny wypoczynek bez nadmiernego wysiłku finansowego. Czasem warto wspomóc się przy tym niewielką pożyczką – podkreśla specjalista HapiPożyczki.

Pomysły na ferie dla dziecka

Pomysły na zapewnienie najmłodszym niezapomnianych ferii mogą być różne i nie zawsze to drogie przedsięwzięcia. Oczywiście od kosztów nigdy nie uciekniemy, ale można je minimalizować.

Nie będzie żadnym zaskoczeniem, gdy napiszemy, że najdrożej wychodzi wysłanie dziecka na ferie w góry. Zimowisko kosztuje około 1400 zł za tygodniowy pobyt – zwykle można wybierać obóz wypoczynkowy o różnym profilu (np. narciarski, winter camps, dla miłośników pistoletów Nerf lub gier komputerowych itp.).

Zimą również nadmorskie miejscowości starają się przyciągnąć turystów. Jeśli nie zdecydujemy się na wysłanie tam dziecka na zorganizowany wypoczynek tygodniowy, inna opcja to pojechać razem z nim. Wiele hoteli przygotowuje wtedy specjalne oferty dla wypoczywających w ferie. Koszt może być różny w zależności od standardu hotelu i atrakcji – od 253 do ponad 800 zł od osoby za noc.

Alternatywą może być wysłanie dziecka na Mazury. Wielu organizatorów proponuje tam różne tematyczne obozy, które mają bawić, ale także i uczyć najmłodszych. Koszt takiego wyjazdu waha się od 1000 do 1500 zł na 5-7 dni.

Ferie w mieście mogą być atrakcyjne!

Warto pamiętać, że również ferie w mieście mogą być ciekawą i atrakcyjną propozycją dla najmłodszych. Do tego takie rozwiązanie nie generuje dużych kosztów. Każde miasto ma tak naprawdę własne propozycje dla dzieci i młodzieży na ferie. Coraz popularniejszą formą wypoczynku dla najmłodszych są na przykład tzw. półzimowiska. Na czym to polega? To zwykle specjalne zajęcia, które trwają na przykład 7-8 godzin od poniedziałku do piątku w szkołach, placówkach kulturalnych itp. Koszt takiego półzimowiska zwykle waha się od 90 do 150 zł za dziecko. Nie jest to więc bardzo duży wydatek.

Do tego zwykle organizowane są akcje podczas ferii pod nazwą „Zima w mieście” itp. Domy kultury i placówki oświatowe organizują wtedy szereg różnych zajęć i atrakcji dla dzieci – od akcji plastycznych po zwiedzanie zabytków. To najczęściej darmowe zajęcia, ale trzeba wcześniej zapisać dziecko.

Jak sfinansować ferie dziecka?

Co jednak w sytuacji, gdy mamy problem ze sfinansowaniem nawet najtańszego zimowiska dla dziecka lub chcemy wyjechać razem z nim w jakieś atrakcyjne miejsce? Najlepsze rozwiązanie to już kilka miesięcy wcześniej zacząć odkładać drobną sumę po każdej wypłacie. Wtedy będziemy mogli sfinansować ferie z oszczędności.

Gdy jednak nie mamy oszczędności ani możliwości sfinansowania wyjazdu dziecka z bieżącego domowego budżetu, warto wziąć pod uwagę pożyczkę. Najszybciej załatwimy formalności, korzystając z oferty firm pożyczkowych – przez internet, bez konieczności dostarczania wielu dokumentów. Warto wtedy jednak wybrać nie chwilówkę, którą trzeba szybko spłacić i to jednorazowo, ale pożyczkę na raty. W ten sposób możemy pożyczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które zwracamy w ratach. Okres spłaty może wynosić kilka lat. Oczywiście najpierw trzeba dobrze się zastanowić, czy będziemy w stanie spłacić zadłużenie i poszukać najkorzystniejszej oferty na rynku (pomocne mogą być tu rankingi pożyczek ratalnych).

Niezapomniane ferie dla najmłodszych można zorganizować już za niewielkie pieniądze. Trzeba tylko poświęcić trochę czasu na wyszukanie korzystnej oferty. Czasami organizatorzy mocno obniżają ceny zimowisk i innych atrakcji tuż przed feriami (oferty last minute). Najważniejsze jednak, żeby nie kierować się głównie ceną, ale także zainteresowaniami dziecka, organizując dla niego ferie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here