Jakie ubezpieczenie wybrać wyjeżdżając za granicę?

0
1232

Niemcy to kraj chętnie wybierany podczas wyjazdów na wczasy. Wyjeżdżamy tam by cieszyć się kontaktem z naturą i pięknymi krajobrazami, by poznać bliżej niemiecką kulturę ludową – folklor – oraz by zwiedzać duże ośrodki miejskie. Ceny biletów lotniczych do Niemiec oraz dobra komunikacja drogowa dla samochodów zachęcają, by odwiedzać ten kraj. Jeśli zastanawiasz się lub planujesz wyjazd za zachodnią granicę – warto rozpatrzyć możliwość wykupienia ubezpieczeń dedykowanych dla turystów. Poniżej przedstawiamy garść porad, które pomogą ci się zorientować w temacie oraz podjąć korzystną finansowo decyzję.

Wyjazd na wczasy do Niemiec – czy warto się zabezpieczyć?

Niemcy to kraj stosunkowo bezpieczny – tak oceniają specjaliści od bezpieczeństwa międzynarodowego. Warto jednak pamiętać, że poziom bezpieczeństwa w tym kraju zależy od różnych czynników – najniebezpieczniej jest w obszarze dużych ośrodków miejskich, a zwłaszcza – odbywających się na ich terenie wydarzeń masowych (koncerty, występy, kina) oraz w miejscach często uczęszczanych (galerie handlowe, lotniska). W mniej zaludnionych landach – oraz tych mniej popularnych pod względem turystycznym – poziom zagrożenia atakiem terrorystycznym jest w zasadzie zerowy.

Poziom zagrożenia pospolitą przestępczością jest ogólnie niski na terenie całego kraju. Do najczęściej zdarzających się należą: drobne kradzieże oraz włamania do pojazdów osobowych. Nie są to jednak zagrożenia często występujące – zdarzają się zdecydowanie rzadziej niż w naszym kraju.

Ubezpieczenia na wyjazd za granicę – Niemcy

Na czas wyjazdu za granicę mamy możliwość wykupienia przede wszystkim dwóch typów ubezpieczenia. Pierwsze to Europejska Karta Ubezpieczenia Turystycznego, nazywana po prostu EKUZ. Drugie – to polisa podróżna.

Karta EKUZ jest niezwykle korzystna. Na jej podstawie – mamy prawo do korzystania z usług medycznych na terenie Niemiec w takim zakresie, w jakim udostępniane są obywatelom tego kraju. Jest to korzyść płynąca z faktu uczestnictwa w strukturach Unii Europejskiej.

Wyrobienie karty EKUZ jest nieodpłatne – ma do tego prawo każdy ubezpieczony obywatel naszego kraju. W tym celu należy udać się do oddziału NFZ i wypełnić odpowiednio formularz wniosku. Karta EKUZ wydawana jest od razu, na miejscu, w momencie złożenia wniosku. Jedynie w okresie wakacyjnym – gdy liczba osób podróżujących znacznie wzrasta – może pojawić się konieczność oczekiwania. Dlatego – nie należy zostawiać tej sprawy na ostatni dzwonek.

Ubezpieczenie w formie polisy turystycznej ma odmienną formę. W ubezpieczalniach znajdziemy rozmaite oferty ubezpieczeniowe, dedykowane dla osób, które w różny sposób planują spędzić czas wolny w Niemczech. Najtańsze polisy wymagają opłaty wynoszącej zaledwie 3,30 pln za dzień.

Jak wskazują specjaliści od rynku ubezpieczeń – dobrej jakości ubezpieczenie powinno kosztować przynajmniej 4 zł za dzień pobytu. Polisa może obejmować takie potencjalnie potrzebne świadczenia jak: koszty leczenia, koszty transportu i pomocy medycznej w czasie wypadku, ubezpieczenie od następstwa nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie OC, ubezpieczenie OC sportowe, ubezpieczenie bagażu oraz rozszerzone ubezpieczenie z powodu epidemii Covid-19.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here