Kubek termiczny

Zbliża się zima. Kiedy wstajemy rano, jest ciemno i ciężko nam opuścić ciepłe łóżko. Śniadanie jemy w biegu i zazwyczaj brakuje nam czasu na wypicie gorącej herbaty czy kawy. Znasz to?

W tej sytuacji warto zaopatrzyć się w termos czy kubek termiczny, w którym możemy przygotować ulubiony napój i wypić go w drodze do pracy, w samochodzie czy autobusie. Przeczytaj nasz krótki poradnik, a z pewnością dokonasz udanego zakupu.

 1. Kubek termiczny – idealny gadżet dla zabieganych.
 2. Kubek termiczny czy termos?
 3. Czym powinieneś się kierować przy wyborze swojego kubka termicznego?
 4. Kubek termiczny z zaparzaczem.

Kubek termiczny – idealny gadżet dla zabieganych

Żyjemy w ciągłym biegu i często leżymy rano w łóżku do ostatniej chwili, przez co nie mamy czasu na zjedzenie śniadania albo wypicie ciepłej herbaty czy kawy. W takiej sytuacji warto wyposażyć swoją kuchnię w kubek termiczny lub termos.

Jak działa kubek termiczny?

To naczynie posiada podwójne ścianki, między którymi panuje próżnia i niskie ciśnienie. Dzięki temu płyny w środku kubka utrzymują odpowiednią temperaturę. Naczynia te zazwyczaj są zakręcane i posiadają łatwo zamykający się otwór do picia. Są małych gabarytów, więc nadają się do przechowywania w torebce, ale jednocześnie pomieszczą dość dużą ilość napoju, zazwyczaj ich pojemność to od ok. 200 ml do 500 ml.

Dla kogo kubek termiczny lub termos będzie dobrym prezentem?

 • Dla osób zabieganych, posiadających mnóstwo zajęć lub które wstają bardzo wcześnie i ciężko im zdążyć z wypiciem kawy lub herbaty przed pracą.
 • Dla studentów, którzy spędzają dużo czasu na uczelni w ciągu dnia.
 • Dla osób aktywnych, lubiących chodzić po górach, jeździć na rajdy rowerowe czy biwaki.
 • Dla tych, którzy mnóstwo czasu spędzają w samochodzie, posiadanie kubka termicznego z ulubionym napojem będzie na pewno wielką przyjemnością.
 • Dla rodziców bądź dziadków, poświęcających sporo czasu na pracę w ogrodzie czy na działce.
 • Dla rodziny – termos stanie się niezbędnym gadżetem podczas pikników oraz wycieczek.

Kubek termiczny czy termos?

Oba te przedmioty spełniają praktycznie tę samą funkcję, jednak delikatnie się różnią. Podstawową różnicą między kubkiem termicznym a termosem jest ich wielkość. Kubek termiczny jest mały i poręczny, zmieści się w niewielkiej torebce czy plecaku. Termos to przedmiot o większych gabarytach pomieści litr ulubionego napoju, a nawet więcej, dlatego polecany jest na wędrówki po górach czy biwak.

Kubki termiczne DUKA VACUUM

Kubki termiczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można było z nich korzystać jedną ręką, w samochodzie czy w drodze na przystanek autobusowy lub wtedy, kiedy jesteśmy w biegu. Termosy, oprócz większych gabarytów, posiadają również dużą nakrętkę, która może służyć jako kubek do picia. To naczynie sprawdzi się na piknikach czy górach, kiedy spokojnie możemy się zatrzymać i zrobić sobie przerwę. Do termosu można przygotować gorący napój na chłodniejsze dni albo zimny i orzeźwiający trunek na letnie wycieczki.

Kubek termiczny Thermos

Czym powinieneś się kierować przy wyborze swojego kubka termicznego?

Na rynku jest mnóstwo kubków termicznych i termosów, o różnych kolorach, gabarytach i wykończeniu. Co jest najważniejsze i na co zwrócić uwagę?

 • Szczelność – to najważniejsza cecha, która powinna opisywać kubek termiczny. Nikt nie chciałby, aby świeżo zaparzona herbata czy kawa rozlała się w samochodzie, czy gorzej – w torebce. Oprócz ryzyka wylania się napoju, brak szczelności butelki termicznej może spowodować, że gorąca kawa lub herbata szybko straci swoją wysoką temperaturę.
 • Materiał – najlepsze właściwości termoizolacyjne posiada stal nierdzewna. Kubki z tworzyw sztucznych są tańsze i dostępne w wielu wersjach kolorystycznych i wzorach, jednak łatwo wychładzają napój i często są nieszczelne. Warto postawić na prosty wizualnie, ale za to dobrze spełniający swoją funkcję kubek termiczny.
 • Stal nierdzewna posiada jeszcze jedną dużą zaletę – nie pochłania zapachów i smaków, dzięki temu w tym samym kubku termicznym można robić mocno aromatyczną herbatę i kawę na zmianę, bez obawy o smak napojów.
 • W przypadku, gdy butelka termiczna ma spełniać swoje funkcje głównie w samochodzie, należy zwrócić szczególną uwagę na kształt kubka, powinien być on dopasowany do uchwytu samochodowego.
 • Wielkość kubka termicznego lub termosu – pomyśl o tym, w jakich okolicznościach będziesz korzystać z butelki termicznej i dostosuj jej pojemność do swoich potrzeb.
 • Prostota w obsłudze – kubek termiczny powinien być ładny wizualnie i prosty w obsłudze. Często pokrywka posiada przycisk otwierający, co znacznie ułatwia korzystanie z kubka w drodze, dobrym przykładem jest kubek termiczny DUKA Klick.

Kubek termiczny DUKA Klick

Kubek termiczny z zaparzaczem

Specjalnie dla miłośników herbat stworzono kubek termiczny z zaparzaczem. Jeżeli nie lubisz pić herbaty z fusami to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Do środka zaparzacza wsypuje się odpowiednią ilość herbaty i można cieszyć się aromatycznym i doskonale przygotowanym naparem.

Kubek termiczny z zaparzaczem

Jak widać zastosowanie kubków termicznych czy termosów jest bardzo szerokie. Butelka termiczna przydaje się w drodze, w szkole, na wycieczki czy do pracy. Może być praktycznym i trafionym prezentem dla każdego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here