Kocie drapaki

Drapak to element wyposażenia, który powinien pojawić się w mieszkaniu wszystkich kocich opiekunów. Bez drapaka, koty będą ścierały swoje pazurki, korzystając z łatwo dostępnych powierzchni – zwłaszcza mebli i ścian. By tego uniknąć, należy udostępnić im specjalną konstrukcję, na której będą mogły prężyć swój grzbiet oraz szlifować pazury – czyli po prostu drapak. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze rodzaje drapaków oraz podpowiemy, po który z nich warto sięgnąć.

Czy koty muszą drapać? O naturalnych potrzebach naszych pupilów

Drapanie to czynność, której nie da się kotów oduczyć. Wynika ona z ich naturalnego instynktu oraz biologicznych potrzeb. Podczas zdrapywania pazurków, koty szlifują ich krawędzie oraz pozbywają się rogowaciejących tkanek. Ponadto, drapanie sprzyja wykonywaniu kocich ćwiczeń – zwierzaki prężą muskuły, wyginają grzbiet oraz rozciągają swoje tkanki.

Koci behawioryści wskazują również, że koty korzystają z drapaków także w celu oznaczania swojego terenu. Ocierając się o powierzchnię drapaka, koty uwalniają feromony, które pełnią właśnie funkcję sygnalizacyjną.

Jeśli nie przygotujesz drapaka dla swojego kota, z pewnością sam znajdzie sobie miejsce do spełniania biologicznych potrzeb. Warto na początku obserwować, w jakich miejscach i pozycji twój kot najczęściej zdrapuje pazurki. Jeśli robi to na leżąco, wówczas powinieneś wybrać drapak poziomy. Jeśli drapie ściany lub obicia mebli w pozycji stojącej – lepszym wyborem będzie drapak poziomy.

Po zakupie warto postawić drapak tam, gdzie kot najczęściej zdrapywał pazurki – ułatwi to i przyspieszy jego przestawienie się na nowe urządzenie.

Kocie preferencje a dostępne drapaki – jak wybierać, by trafić

Drapaki dla kotów to rozbudowana rodzina produktów, w której znajdziesz konstrukcje o różnym rozmiarze, układzie, segmentach oraz zastosowaniu. Zacznijmy od tego, że podzielić je można na drapaki słupkowe, drapaki wieszane, drapaki poziome oraz rozbudowane wielosegmentowe drapaki.

Drapaki słupkowe należą do najchętniej wybieranych. Wynika to z faktu, że większość kotów preferuje drapanie w pozycji stojącej, w czasie której mogą swobodnie rozciągać swój grzbiet. Drapaki takie składają się z pionowej osi, wyścielonej powierzchnią do drapania. Ponieważ dostępne konstrukcje mają często więcej niż 90 cm wysokości, drapaki słupkowe mogą być łączone z legowiskiem, kryjówką dla kota lub innymi elementami użytkowymi.

Drapaki wieszane są przeznaczone do przymocowania – na przykład do powierzchni ściany. Zaletą tych drapaków jest możliwość zawieszenia ich na wysokości dokładnie odpowiadającej potrzebom i preferencjom jego kocich użytkowników, a także ich rozmiarom.

Drapaki narożne to ciekawe rozwiązanie, które można stosować w różnych miejscach. Nie tylko na powierzchni ścian, ale również na rogach mebli, foteli, kanap oraz innych miejsc, które koty mogłyby chcieć obdrapać. Jest to także sposób, by oduczyć koty niszczenia mebli.

Drapaki poziome są przeznaczone dla kotów, które preferują drapanie w pozycji leżącej. Drapaki te mogą mieć różną formę, a niejeden zoologiczny sklep internetowy oferuje drapaki poziome pełniące dodatkowo funkcję legowiska.

Ostatnią kategorię, o której wspomnimy, tworzą najbardziej rozbudowane konstrukcje, wielosegmentowe. Drapak ma wówczas formę słupka, wokół którego umieszczone zostały domki, legowiska, hamaki, miejsca do montowania zabawek, sznurki oraz inne „kocie urozmaicenia”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here