Lekki strój trekkingowy - profesjonalna odzież turystyczna

Każdy, kto kiedykolwiek regularnie uprawiał jakiś sport, wie, że odzież treningowa jest niezwykle ważna. Od niej zależy komfort w trakcie ćwiczeń, a często również nasze bezpieczeństwo – na przykład odpowiednio dobrane buty do biegania zapobiegają kontuzjom.

Zasada ta dotyczy również turystyki górskiej i każdego innego wysiłku fizycznego podejmowanego w terenie. Jeżeli trekking nie jest aktywnością pojawiającą się sporadycznie w naszym życiu, warto zainwestować w strój z odpowiednich materiałów. Mamy kilka argumentów, które na pewno Was do tego przekonają.

Zacznijmy od podstaw

Bielizna termoaktywna powinna być najważniejszym elementem stroju sportowego, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych takich jak duży upał, deszcz, wiatr czy niskie temperatury. Dlaczego jest ona tak ważna? Głównie dlatego, że uzupełnia inne stroje przeznaczone do trekkingu.

W sytuacji, w której pod odzież turystyczną ubieramy klasyczną bieliznę z materiałów nieprzystosowanych do trudnych warunków podróżniczych, właściwości owej odzieży znacznie się obniżają. Dotyczy to głównie funkcjonalności związanej z przewiewnością i “oddychaniem” materiału.

Bielizna termoaktywna zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, co w lecie zapobiega poceniu, a zimą wyziębieniu organizmu. Do wyboru jest ogromna ilość rodzajów i modeli bielizny, dzięki czemu jesteśmy w stanie skompletować odpowiedni strój na każdą pogodę – zobacz przykłady bielizny termoaktywnej na e-pamir.pl

Koszulki, skarpetki czy kalesony to tylko niektóre z nich. Często jest to bielizna bezszwowa, o dopasowanych, lecz swobodnych krojach niekrępujących ruchów. Nosząc taką bieliznę oraz odpowiedni strój treningowy możemy uprawiać naprawdę wiele rodzajów aktywności – bieganie, wspinaczkę, trekking i wiele innych.

Lekki strój trekkingowy Twoim sprzymierzeńcem

Gdy już zaopatrzymy się w odpowiednią bieliznę, kolejnym elementem garderoby będzie strój trekkingowy odpowiednio dostosowany do aktywności i warunków pogodowych.

Po raz kolejny w grę wchodzi przewiewność stroju, co przy intensywnych treningach jest bardzo istotne. Klasyczne ubrania mogą powodować dyskomfort, a w ekstremalnych warunkach pogodowych ich noszenie nie jest zdrowe i bezpieczne. Termoaktywne spodnie i koszulki to podstawa, na zimę wyposażmy się jeszcze w bluzę i kurtkę.

Może nam się wydawać, że przecież dobrej jakości bawełniane ubrania będą idealnym strojem na trening czy podróż. Jednak w tej sytuacji naturalne materiały przegrywają z syntetycznymi. Z tych drugich robi się właśnie odzież trekkingową. Nowoczesne materiały syntetyczne mają doskonałe właściwości termoaktywne oraz termiczne. Dlatego przy wyborze ubrań treningowych nie kierujmy się oszczędnością, a jakością i funkcjonalnością materiałów. Taki strój posłuży nam przez długi czas, a komfort trenowania będzie nieoceniony.

Termoaktywne czy termiczne? Co wybrać?

Nazewnictwo bielizny i odzieży trekkingowej może budzić wątpliwości. Wbrew pozorom, termoaktywna i termiczna nie oznaczają tego samego. Ubrania termiczne mają zapewniać ciepło. Natomiast odzież termoaktywna, oprócz tej funkcji, powinna jeszcze być przewiewna i odprowadzać wilgoć. Ma więc ona te same właściwości, co odzież termiczna, ale także dodatkowe funkcje przydatne również wtedy, gdy nie jest zimno.

Jeżeli turystykę górską czy sporty na świeżym powietrzu uprawiamy przez cały rok, lepszym wyborem będzie bielizna i odzież termoaktywna. Jej uniwersalność będzie nieoceniona zarówno w upały, jak i w ziąb. Gdy potrzebujemy dobrej ochrony przed wychłodzeniem, na przykład w trakcie podróży w ekstremalnych warunkach pogodowych, bielizna termiczna będzie świetnym wyborem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie e-pamir.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here