Polacy nie lubią formularzy. Czasem wypełnienie nawet najprostszego formularza internetowego sprawia kłopoty lub też ktoś z zadziwiającym uporem wpisuje inne dane niż powinien. Kto chce się przed tym zabezpieczyć, musi stosować rozmaite systemy walidacji pól, a więc sprawdzania poprawności podawanych danych. Nic więc dziwnego, że formularze PIT, o których można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że są nieskomplikowane, również bywają dla podatników drogą przez mękę.

Pomysłowość rodaków, jeśli chodzi o błędy w PIT-ach, jest praktycznie nieograniczona, ale niektóre pomyłki są szczególnie częste. Pierwszą z nich jest wybór niewłaściwego formularza: trzeba wiedzieć, który druk przeznaczony jest dla którego podatnika i oczywiście korzystać z druków aktualnych, bo te niestety zmieniają się co roku.

Nie zapominaj o załącznikach

Wypełniając i wysyłając zeznanie PIT 2017, trzeba pamiętać o załącznikach. Wielu ludzi zapomina o dodaniu dodatkowych formularzy, w których oblicza się np. przysługujące podatnikowi ulgi. Co prawda nie ma najmniejszej potrzeby dołączać dokumentów potwierdzających wydatki, ale trzeba pamiętać o ich przechowywaniu przez okres 5 lat od złożenia zeznania, bo tyle czasu ma urząd skarbowy na ewentualną kontrolę.

Podaj numer NIP i PESEL

Częstym błędem jest pominięcie w zeznaniu numeru NIP lub PESEL, choć ta rubryka w formularzu jest obowiązkowa. Podajemy swój NIP, a nie cudzy: tu wielu rodaków popełnia błąd, polegający na podawaniu numeru NIP pracodawcy podczas przepisywania danych z formularza PIT-11. Trzeba też wiedzieć, kiedy podawać NIP, a kiedy PESEL. Zasada jest stosunkowo prosta: kto nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest płatnikiem podatku VAT, ten wpisuje PESEL. Pozostali powinni podawać NIP.

Zaokrąglaj prawidłowo

Nie wszyscy umieją sobie poradzić z zaokrąglaniem kwot. Nie jest to jednak skomplikowane: jeśli końcówka jest wyższa lub równa 50 groszy, zaokrągla się w górę, jeśli mniejsza – zaokrągla się w dół. Do pełnej złotówki, ma się rozumieć.

Wypełniaj on-line, a nie popełnisz błędów

Rozliczenie PIT najlepiej jest wypełnić w internecie. Daje to nie tylko komfort pracy w domowym zaciszu i wolność od kolejek w urzędzie skarbowym. Program PIT 2017 jest intuicyjny i „prowadzi za rączkę”, pozwalając uniknąć błędów. Dokonuje też obliczeń, dzięki czemu wszystko się zgadza. PITy wypełniane w ten sposób można wysłać przez internet wprost do urzędu skarbowego i uzyskać stamtąd Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Chcesz mieć z głowy PIT 2017? Program czeka, byś z niego skorzystał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here