Wybór pierwszego roweru to ważna decyzja, która może zaważyć na tym, jak szybko dziecko nauczy się jeździć na rowerze. Dlatego też do tego typu zakupu należy podejść rozważnie, dowiadując się wstępnie, czym charakteryzuje się dobry rower, by podjąć najlepszą decyzję.

Rowerki dla najmłodszych

Na rynku rowerowym pojawiają się coraz nowe pojazdy przeznaczone dla najmłodszych, które uczą ich i wspierają na drodze do nauki samodzielnej jazdy na rowerze dwukołowym. Dlatego też warto wiedzieć, czym różnią się od siebie tego typu rowery, by wybrać taki, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom dzieci.

Do podstawowych rowerków dla najmłodszych należą:

  • rower biegowy – to specjalny rower stworzony z myślą o najmłodszych, z którego mogą korzystać dzieci już od 18 miesiąca życia. Tego typu rower nie posiada pedałów, dziecko porusza nim za pomocą nóg, jednak cały czas musi utrzymywać równowagę, trzymać kierownicę i wybierać kierunek jazdy. Dlatego też ten rodzaj roweru doskonale sprawdza się w przypadku maluchów, które nie mają problemów z równowagą. To dobra nauka balansowania, którego umiejętność pomoże dzieciom w późniejszej nauce jazdy tradycyjnym rowerem dwukołowym.

  • rowerek trójkołowy – to rower posiadający trzy koła, dwa z tyłu i jedno z przodu, którym dziecko porusza za pomocą kierownicy. Tego typu rowery również sprawdzają się już u dzieci od 12 – 18 miesiąca życia. Ich zaletą jest stabilność, utrudnieniem zaś konieczność pedałowania, która uczy dziecko prawidłowej postawy na rowerze i pokazuje mu, w jaki sposób rower działa. Doskonale nadaje się dla dzieci, które nie do końca radzą sobie jeszcze z utrzymywaniem równowagi, pozwala im się oswoić z ideą jeżdżenia na rowerze w bezpieczny sposób.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu roweru?

Wybierając rowerek, bez względu na jego rodzaj, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

  • odpowiednie wymiary – należy dopasować rozmiar roweru do wzrostu dziecka. Maluch powinien móc postawić całe stopy na podłożu i swobodnie poruszać kierownicą tak, by nie zahaczała o jego nogi. Przy kupowaniu rowerów dla najmłodszych niewskazane jest kupowanie na wyrost,

  • dodatkowe akcesoria – w postaci drążków do prowadzenia, koszyków, klaksonów, hamulców, światełek, lampek odblaskowych; dzięki nim łatwiej pomóc dziecku, zapewnić mu bezpieczeństwo i więcej frajdy,

  • solidność konstrukcji – przed zakupem należy dokładnie przyjrzeć się rowerowi i ocenić jego jakość. Nie powinien zawierać ostrych elementów, wszystkie części powinny być solidnie przymocowane, a łączenia odpowiednio przyspawane, by w trakcie jazdy rower nie uległ zniszczeniu, zagrażając zdrowiu malucha.

Ekspert sklepu hulahop.pl radzi, by wybierając rower dla malucha, nie kierować się jedynie oznaczeniami ze względu na wiek i wzrost dziecka. Mogą być one bowiem mylne. By dobrze dopasować maluchowi rower, najlepiej jest samodzielnie zmierzyć długość jego nogi i na tej podstawie dobierać akcesorium sportowe.

Dodatkowe akcesoria

Kupując dziecku pierwszy rower, nie należy zapominać o bezpieczeństwie. Wyrabianie w dzieciach dobrych nawyków od najmłodszych lat pomoże im zachować bezpieczeństwo w przyszło. Dlatego też bez względu na model roweru warto pomyśleć o zakupie dodatkowych ochraniaczy, takich jak: nałokietniki, nakolanniki czy kask rowerowy. Dobrze jest także zadbać o odpowiednie oznaczenie roweru – wyposażenie go w odblaski i lampki a także dzwonek bądź klakson, by w trakcie jazdy dziecko mogło skutecznie sygnalizować swoją obecność, zapewniając bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here