Konserwacja dzieł sztuki jest wyjątkowym połączeniem zupełnie różnych od siebie dziedzin, czyli sztuki i chemii. Środki chemiczne wykorzystywane były już na samym początku istnienia malarstwa, poczynając od naturalnych pigmentów. Współczesne środki chemiczne w sztuce to powszechnie stosowane rozpuszczalniki, żywice, środki grzybobójcze oraz sylikony.

Konserwator i specjalista z dziedziny chemii

Cały proces konserwacji dzieł sztuki rozpoczyna się zawsze od dokonania ogólnej oceny dzieła. Nigdy jednak nie dokonuje tego jedna osoba. Przy ocenie stanu dzieła obecnych musi być przynajmniej dwóch wysokiej klasy specjalistów. Badaniu podlega między innymi:
– okres oraz kontekst powstania dzieła,
– materiały oraz techniki z wykorzystaniem jakich jest wykonane dane dzieło,
– metody starzenia się dotyczące danego dzieła sztuki. Po badaniu muszą zostać określone techniki, które zostaną zastosowane, gdy konieczna będzie konserwacja dzień sztuki. Dzieła sztuki ulegają licznym uszkodzeniom, za które nie zawsze odpowiedzialna jest działalność człowieka. Na wiele dzieł sztuki negatywnie wpływa również nadmiar światła, nagminne występowanie wilgoci lub brak czy niewłaściwa konserwacja dzień sztuki.

Sposób zachowania światowego dziedzictwa kulturowego

Światowe dzieła sztuki wymagają zastosowania najwyższej jakości, a przede wszystkim bezpiecznych środków konserwujących. Wiele z nich wykonanych jest na bazie rozpuszczalników. Dzięki temu doskonale zabezpieczane są dzieła dziedzictwa kulturowego takie jakie zamki, kościoły i pomniki. Ta metoda konserwacji stosowana jest również w przypadku współczesnych dzieł sztuki. Zmienne warunki atmosferyczne oraz zanieczyszczenia bardzo negatywnie odbijają się na stanie nie tylko wielu zabytków, ale i współczesnych budowli architektonicznych. Współczesne zagrożenia płynące z wielu stron. W przypadku wielu znanych i cenionych na całym świecie budynków konserwatorzy stosują powłokę powstałą na bazie rozpuszczalnika, co na budowlach tworzy warstwę ochronną, skutecznie chroniącą budowle przed dalszymi zniszczeniami. Warstwa ta jest przede wszystkim wodoszczelna oraz posiada silne właściwości samoczyszczące, które chronią budynek przez długie lata (o ile warstwa jest systematycznie odnawiana).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here