Linia brzegowa Polski ma kilkaset kilometrów. Na tak dużym obszarze rozsiane są większe i mniejsze miejscowości. Każda z nich jest warta uwagi ze względu na położenie, zabytki, klimat czy okoliczne atrakcje. W poniższym artykule wybraliśmy kilka mniej znanych miejscowości nad morzem, które są warte odwiedzenia, a mogą nie być znane szerszemu gronu osób.

GĄSKI

gaski

Gąski to niewielka miejscowość położona w obszarze Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego. Mimo swoich niedużych rozmiarów miejscowość ma naprawdę sporo do zaoferowania turystom. Znajdzie się coś zarówno dla miłośników natury, jak i dla osób zainteresowanych nadmorskimi zabytkami. Pierwsza grupa z pewnością powinna zobaczyć tulipanowiec amerykański, czyli ogromny pomnik przyrody. Robi on niesamowite wrażenie, gdyż jego obwód wynosi prawie trzy metry. Z kolei druga grupa może pospacerować po przepięknym pałacowym parku oraz zwiedzić latarnię morską.

PLEŚNA

Pleśna to idealna miejscowość dla osób, które kochają ciszę i spokój. Nawet w czasie najgorętszych wakacyjnych dni nie spotkamy tutaj tłumu turystów. Dzięki temu możemy stuprocentowo odpocząć od zgiełku i hałasu codzienności, a piękna piaszczysta plaża i czysty nadmorski klimat sprawią, że nasz pobyt w tym miejscu z pewnością będzie udany. Cudowny pomysł na spędzenie rodzinnych wakacji.

WICIE

Z miejscowością Wicie wiąże się kilka ciekawostek. Po pierwsze, została błędnie uznana za geograficzny środek polskiego wybrzeża. Pomyłkę po czasie sprostowano, jednak przypomina o tym niewielki pomnik z pamiątkową tablicą. Kolejną ciekawostką, a zarazem atrakcją turystyczną jest grobowiec megalityczny. I chociaż jego autentyczność nie została do końca potwierdzona, to jest to niewątpliwie ciekawy i tajemniczy ślad z przeszłości, który warto zobaczyć będąc na miejscu.

ŁAZY

Bardzo malutka miejscowość zamieszkana przez około 100 osób, co daje nam gwarancję całkowitego spokoju i relaksu na nadmorskiej plaży. Na obszarze tej miejscowości został utworzony rezerwat przyrody „Łazy”, którego głównym zadaniem jest ochrona bagiennych lasów, torfowisk oraz niespotykanej flory i fauny. Spacer po tych terenach będzie z pewnością nie lada gratką dla miłośników natury.

POGORZELICA

pogorzelica

W Pogorzelicy na szczególną uwagę zasługuje zabytkowy dworzec Gryfickiej Kolei Wąskotorowej. Możliwość przejażdżki historyczną kolejką to ogromna atrakcja dla małych i dużych turystów, która pozwala przenieść się w czasie i przeżyć ciekawą przygodę. Z kolei amatorzy bardziej aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z kilku zróżnicowanych pod względem trudności szlaków rowerowych lub pieszych, które są rozsiane po całej okolicy.

MRZEŻYNO

mrzezyno

Mrzeżyno to z pewnością najbardziej znana miejscowość w naszym zestawieniu. Corocznie odwiedzana jest przez dużą liczbę turystów, których przyciągają przygotowane specjalnie dla nich atrakcje. W okresie letnim na plaży odbywają się różne imprezy kulturalne – koncerty, festyny, pokazy i festiwale. Imprezy są bardzo zróżnicowane, a ich program dostępny z wyprzedzeniem, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto, można także wziąć udział w licznych spływach kajakowych lub w rejsie po Bałtyku.

BIAŁOGÓRA

bialogora

Kolejna spokojna miejscowość, którą docenią miłośnicy pieszych wycieczek. Malownicze trasy przecinające rezerwat przyrody „Białogóra” to istny raj dla wszystkich spacerowiczów. Warto udać się nad pobliskie jezioro Babnica lub w okolice Złamanej Wieży. Siły po intensywnym spacerze możemy zregenerować na piaszczystej plaży, która jest wolna od tłumu turystów.

ROWY

rowy

Rowy są przede wszystkim znane z lipcowego biegu „szlakiem zwiniętych torów”. Impreza z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę biegaczy i amatorów joggingu. Jednak znajdziemy tutaj także inne atrakcje. Jedną z ciekawszych propozycji są pozostałości średniowiecznego rycerskiego gródka oraz wzgórze cmentarne z poprzedniego wieku.

DĄBIE

Dąbie nie jest tak naprawdę osobną miejscowością a osiedlem administracyjnym Szczecina. Jednakże, w jego obrębie znajdują się ciekawe zabytki, o których nie sposób nie wspomnieć. Będąc na miejscu z pewnością warto zobaczyć fragment murów obronnych, których historia sięga XIII wieku. Innym interesującym zabytkiem jest książęcy pałac myśliwski – obecnie biblioteka publiczna. Po wyczerpującym zwiedzaniu można odpocząć na plaży lub zażyć morskiej kąpieli.

NIEGOSZCZ

Maleńka miejscowość nad morzem, której głównym atutem są rozległe zielone tereny, czyste powietrze i brak tłumów. Jeżeli szukasz miejsca, gdzie możesz całkowicie odizolować się od świata i stuprocentowo zregenerować, to Niegoszcz jest właśnie dla Ciebie. Pomaga w tym także przyjazna atmosfera panująca w letnisku oraz życzliwe nastawienie mieszkańców, którzy słyną ze swojej gościnności.

UNIEŚCIE

uniescie

Unieście to wydzielona część miasta Mielno mająca charakter letniskowy. Położona na mierzei pomiędzy Bałtykiem oraz jeziorem Jamno jest idealnym miejscem dla spacerowiczów. Przyjemny klimat i spokojna okolica sprawiają, że możemy się tutaj w pełni zrelaksować i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Idealna propozycja dla osób, które chcą się cieszyć pięknem morza w ciszy i z dala od innych turystów.

RUSINOWO

W tej miejscowości każdy wczasowicz znajdzie coś dla siebie. Mimo swoich niewielkich rozmiarów Rusinowo jest dobrze przygotowane na przyjęcie gości. Można tutaj wędkować, spacerować, jeździć na rowerze i oczywiście plażować. Szeroki pas lasu oddziela miasteczko od plaży, dzięki czemu gwar codzienności nie dociera do odpoczywających nad morzem turystów. Miejscowość jest wolna od dużych zakładów pracy, dlatego też może się poszczycić krystalicznie czystym powietrzem.

Jeśli wydaje Ci się, że małe miejscowości nad Morzem Bałtyckim nie oferują turystom interesującej bazy noclegowej, to dziś wyprowadzimy Cię z tego błędu! W tych uroczych zakątkach, rozsianych niemalże na całej długości linii brzegowej Polski, znajdziesz różne obiekty noclegowe.

Planujesz rodzinny wypad? Domki letniskowe nad morzem to propozycja, którą powinieneś rozważyć. Domki zapewniają komfortowy wypoczynek wszystkim członkom rodziny, niezależnie od wieku. Ty wypoczywasz na hamaku z książką w ręku, a Twoje pociechy spędzają beztroskie chwile na bezpiecznym placu zabaw. Brzmi świetnie…? 🙂

Artykuł przygotowaliśmy przy współpracy z serwisem noclegowym e-wczasy.pl – udanego wypoczynku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here