W podróży co innego przykuwa uwagę rodziców, a co innego podbija serca dzieci. Na szczęście w pięknym Krakowie można znaleźć moc atrakcji zarówno dla dużych, jak i małych podróżników. Co więcej – wiele z nich ma charakter nie tylko rozrywkowy, lecz także edukacyjny. Sprawdź, co powinno znaleźć się w Twoich planach turystycznych, jeśli wybierasz się z dzieckiem do Krakowa.
Rynek Główny, Sukiennice, Wawel czy Kościół Mariacki – te atrakcje przyciągają do Krakowa turystów nie tylko z Polski. Dla dzieci mogą jednak okazać się niezbyt interesujące… Właśnie dlatego podczas podróży z maluchem warto tak ustalić plan wycieczki, by coś dla siebie znaleźli dorośli miłośnicy zabytków architektonicznych oraz mali fani placów zabaw, interaktywnych ekspozycji czy… brudzenia rączek w cieście.
Pamiętaj też, że podczas podróży z dzieckiem równie ważny, co odpowiedni plan zwiedzania, jest nocleg. Wybierz obiekt z udogodnieniami dla maluchów, takimi jak kącik zabaw czy… zniżki na wyżywienie. Zobacz przyjazne dla dzieci hotele w Krakowie.
A teraz do dzieła. Czas podbić Kraków!
Podziemia Rynku Głównego
Pod krakowskim Rynkiem Głównym rozciąga się sieć korytarzy, w których można obejrzeć pozostałości dawnych kramów, monety, ceramikę, średniowieczne narzędzia itp. Ekspozycja jest uzupełniona przez hologramy zrekonstruowanych budynków czy ekran z pary wodnej. Dla maluchów już sam spacer podziemnym korytarzami może okazać się prawdziwą przygodą, ale na tym atrakcje się nie kończą. Ekspozycja została uzupełniona o strefę dla dzieci z pokojem zabaw i teatrzykiem Legenda o dawnym Krakowie.
History Land
Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na naukę jest zabawa. Taka idea przyświeca ekspozycjom w History Landzie. Makiety zbudowane z ponad miliona klocków LEGO® pozwalają odbyć interaktywną podróż, w czasie której cała rodzina odkryje niezwykłą historię Polski. Bitwa pod Grunwaldem, bitwa o Monte Cassino czy obrona Westerplatte to tylko niektóre z wydarzeń odtworzonych za pomocą klocków. Z tysięcy elementów powstały takie obiekty jak Stocznia Gdańska, Klasztor na Jasnej Górze czy Rynek Główny w Krakowie – wszystkie zostały uzupełnione przez interaktywnie tablice z najważniejszym informacjami.
Żywe Muzeum Obwarzanka
W Krakowie praktycznie na każdym kroku znajdują się stoiska z obwarzankami, które już kilka lat temu zostały uznane przez Unię Europejską za regionalny produkt chroniony. Żywe Muzeum Obwarzanka pozwala na zapoznanie się historią tego przysmaku i tajemnicami jego wypieku. Co najważniejsze, można też samodzielnie wykonać własnego obwarzanka – ugnieść ciasto i skręcić je w charakterystyczny rulon. Na koniec każdy uczestnik otrzymuje pieczywo na pamiątkę. To doskonała zabawa dla całej rodziny!
Muzeum Inżynierii Miejskiej
Muzeum mieści się w budynkach zabytkowej zajezdni tramwajowej na krakowskim Kazimierzu. Gromadzi eksponaty, będące świadectwami rozwoju polskiej myśli inżynieryjnej i bogatej historii komunikacji zbiorowej (z naciskiem na tę krakowską). Dzieci na pewno zainteresują się interaktywnymi eksponatami i stoiskami.
Warto odwiedzić również oddział muzeum znajdujący się w Parku Lotników Polskich – Ogród Doświadczeń. Na powierzchni około 6 ha rozmieszczono eksponaty pozwalające lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym świecie – urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki czy wyjaśniające tajemnice geologii. Można tu pobujać się w żyroskopie czy stworzyć wir wodny. Trzeba jednak pamiętać, że Ogród Doświadczeń jest atrakcją plenerową, czynną od kwietnia do października. Oznacza to – że czas planować wiosenny wyjazd!
Krakowskie zoo
Dzieciom spodoba się też wizyta w ogrodzie zoologicznym, zamieszkiwanym przez około 1400 zwierząt z około 270 gatunków. Po wybiegach przechadzają się m.in. słonie indyjskie, konie Przewalskiego, pantery śnieżne i hipopotamy karłowate. Maluchom do gustu przypadnie też mini zoo, w którym będą mogły zapoznać się bliżej z małymi, udomowionymi zwierzętami.
Materiał przygotowany we współpracy z AccorHotels.