W Polsce niemal każde z województw to właściwie niemal odrębna kraina, z własną historią udokumentowaną wieloma wydarzeniami historycznymi. Z tego też powodu warto zwiedzać nasz kraj bardzo dokładnie, poznając miejsca znane z podręczników historii. Dziś chcemy przedstawić Warmię i Mazury, mające do zaoferowania odwiedzającym bardzo wiele.

Grunwald

Miejsce historycznej bitwy rycerzy Królestwa Polskiego i Litwy z niemieckim zakonem rycerskim to bez wątpienia jedno z tych atrakcji, które należy zobaczyć w trakcie swojego życia. Najlepszym do tego momentem są oczywiście obchody rocznicowe, odbywane każdego roku w dniu 15 lipca. To wówczas jest szansa na zobaczenie na własne oczy inscenizacji walk toczonych przed sześciuset laty na terenach ówcześnie leżących na pograniczu naszego kraju. Przygotowane pieczołowicie rekonstrukcje rycerskich pojedynków i ataków dają wszystkim zgromadzonym wgląd na to, w jaki sposób odbywały się wojny toczone w średniowieczu.

Malbork

Wspominając o wojnie z Krzyżakami nie można zapomnieć o tym, co oferuje turystom Malbork. To właśnie tutaj wznosi się jeden z największych zamków średniowiecznych Europy. Twierdza ta jest podziwiana przez wielu, a jej majestatyczna sylwetka stała się jednym z symboli całego regionu. Zwiedzanie zamku dawnych rycerzy zakonnych pozwala nie tylko docenić potęgę będącą w stanie stworzyć tak monumentalną budowlę ale przede wszystkim fakt iż to właśnie polskiemu rycerstwu udało się zdobyć niedostępne mury malborskiego zamku.

Wilczy Szaniec

Historia Warmii i Mazur to nie tylko miejsca związane z Krzyżakami i średniowiecznymi wojnami toczonymi na tych terenach. Miłośnicy II wojny światowej na pewno docenią fakt, że to właśnie w tej części Polski, w Gierłoży nieopodal Kętrzyna, znajduje się jedna z kwater polowych Adolfa Hitlera. Bunkry i schrony można podziwiać do dziś, a cały kompleks budzi uznanie nawet dziś, w kilka dziesiątek lat po zakończeniu działań wojennych. Ta największa z kwater przywódcy III Rzeszy składa się z 50 bunkrów i wielu dodatkowych budynków a jej monumentalizm pozwala poczuć potęgę, która przez kilka lat panowała nad ogromną większością Europy.

Mikołajki

Warmia i Mazury to oczywiście przede wszystkim jeziora i lasy, nie może zatem w zestawieniu miejsc do odwiedzenia zabraknąć jednego z miast będących symbolami. Choć nie mogą się poszczycić takimi zabytkami jak inne miejscowości w tej części Polski to są jednym z najpopularniejszych miejscowości, gdyż ich położenie sprawia, że bramą do wypływania na mazurskie jeziora.

Lidzbark Warmiński

Jedną z miejscowości z całą pewnością wartą odwiedzenia jest Lidzbark Warmiński, znany w naszym kraju przede wszystkim z Warmińskich Nocy Kabaretowych, które odbywają się przy zamku. To właśnie ta budowla, Zamek Biskupów Warmińskich, jest magnesem najbardziej przyciągającym turystów do tego urokliwego miasteczka. Gotycka budowla została ostatnio starannie odrestaurowana i dziś jest prawdziwą chlubą całego regionu.

Autor artykułu

Artykuł został przygotowany przez surgepolonia.pl, pierwszą na świecie markę odzieży patriotycznej łączącą tematykę patriotyczną z najnowszymi trendami designu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here