4 powody, dla których warto spędzić wiosenny weekend w polskich górach

Według sondażu przeprowadzonego przez CBOS co czwarty Polak przyznaje się, że nigdy nie był za granicą. Czy jednak jest to powód do zmartwień? Zdecydowanie nie! Okazuje, że Polska – a zwłaszcza polskie góry – również ma do zaoferowania mnóstwo pięknych widoków. Przekonaj się, dlaczego to właśnie tam powinieneś spędzić jeden ze słonecznych, kwietniowych weekendów.

Zainteresowanie polskimi górami nasiliło się w okresie młodopolskim, kiedy to wielu artystów – takich jak np. Stanisław Witkiewicz – zamieszkało u podnóża Tatr. Do dzisiaj w pobliżu gór powstało w tym czasie setki kurortów, ośrodków wypoczynkowych i sanatoriów, które każdego roku przyciągają setki turystów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Zastanawiasz się nad podróżą na południe kraju? Zobacz 4 powody, które na pewno przekonają Cię do weekendowej wycieczki.

Najlepsza góra dla każdego turysty – Babia Góra

Babia Góra jest najwyższym masywem Beskidu Żywieckiego i całych Beskidów Zachodnich. Jej najwyższy punkt to Diablak, który ma 1725 m n.p.m. Co rocznie na szczyt góry można dostać się 5 szlakami. W tym sezonie, od 19.04 do 21.04 będą jednak zamknięte:

  • Szlak czerwony: Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona
  • Szlak niebieski: Polana Krowiarki – Markowe Szczawiny

Babia Góra jest jednym z niższych i łagodniejszych szczytów polskich gór. W związku z tym mogą po niej spacerować nawet amatorzy górskich wypraw, którzy dopiero zapoznają się z warunkami panującymi na trasach.

Najciekawsza trasa pomiędzy dwoma krajami – Śnieżka i Przełęcz Sowia

Śnieżka jest najwyższą górą Karkonoszy w związku z czym przyciąga bardzo dużo turystów każdego roku. Choć widoki z jej szczytu są naprawdę piękne, wędrówka w dół lub w górę także zasługuje na uwagę. Wystarczy, że zamiast najpopularniejszego Szlaku Studenckiego wybierzesz trasę oznaczoną jako „Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej”. Idąc nią cały czas będziesz przekraczać granicę, aż w końcu dotrzesz do Sowiej Przełęczy – miejsca położonego na wysokości 1164 m n.p.m. Następnie możesz wybrać jedną z dwóch dróg:

  • na Skalny Stół – najpierw Drogą Przyjaźni, a później szlakiem niebieskim,
  • do Karpacza – szlakiem pieszym czarnym prowadzącym przez las.

Najlepsze wieczory z tradycją – piosenki góralskie

Południe kojarzą Ci się z górami? I słusznie! Są oni bowiem nieodłącznym elementem tamtejszej kultury. Warto podkreślić, że w znaczeniu ogólnym góralem jest każdy mieszkaniec terenów podgórskich, natomiast w znaczeniu bardziej szczegółowym – mieszkaniec Karpat Zachodnich. W świadomości Polaków górale są wiązani jednak z obszarem Tatr i Zakopanem. To właśnie tam możesz poznać ich lokalne tradycje.

Góralski folklor to przede wszystkim skoczna, żywa muzyka, do której tańczy się taniec Zbójnicki, Krzesany lub Drobny. Piosenki są wykonywane najczęściej przez grajków ze skrzypcami, piszczałkami, trombitami oraz basami. Gdzie najlepiej ich posłuchać? Rozejrzyj się po Krupówkach i znajdź prawdziwą góralską restaurację podającą tradycyjne, lokalne dania.

Największy wybór miejsc noclegowych – apartamenty na wynajem

Bardzo duża popularność południowych regionów Polski sprawiła, że w regionie tym powstało mnóstwo hoteli, ośrodków wypoczynkowych i kurortów. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się również apartamenty na wynajem oferowane m.in. przez portal Sun & Snow. Na czym to polega? Wystarczy, że:

  • wybierzesz miasto, w którym chcesz spędzić wiosenny weekend,
  • znajdziesz apartament, który spełnia wszystkie Twoje oczekiwania,
  • dokonasz rezerwacji przez stronę lub telefon.

Wynajmowane apartamenty w górach Sun & Snow są więc bardzo szybkim i prostym sposobem na kilkudniowy wyjazd w Polskę. Wiesz już, gdzie chcesz jechać? Pakuj walizki i nie zastanawiaj się długo! Piękne miejsca już na Ciebie czekają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here