Wszyscy, którym podczas wjazdu pod wyjątkowo uciążliwą górkę zamarzył się rower elektryczny, odetchnęli z ulgą, gdy przyszło im z tej górki zjechać. Dzięki wbudowanej amortyzacji w rowerze, a co za tym idzie przyczepności do podłoża i komforcie zjazdu, zniwelowany został w sposób wystarczający wysiłek, jaki musieli oni włożyć w podjazd.

Czym tak naprawdę jest amortyzacja? Czy każdy rower musi być w nią wyposażony? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj jazdy preferujemy i ile jesteśmy w stanie wydać, żeby osiągnąć pełną satysfakcję.

Dla kogo i po co?

W dzisiejszych czasach każdy rower zawiera w sobie minimalną amortyzację. Podczas jazdy dochodzi przecież do ugięć opony wypełnionej powietrzem, ramion i nóg rowerzysty, sprężyny siodełka czy też widełek przednich. Dla użytkowników samochodów pojęcie to kojarzyć się będzie z układem zawieszenia – amortyzatorem i sprężynami. Jest to skojarzenie jak najbardziej właściwe.

Z rozwojem technologii i wprowadzeniem na rynek rowerów górskich, a jeszcze później rowerów elektrycznych rozbudowie uległ cały system zawieszenia amortyzowanego. Przy możliwości osiągania coraz większych prędkości na nierównych terenach pełnych wystających kamieni i korzeni drzew, potrzebne stało się zwiększenie bezpieczeństwa jazdy.

Stąd też postawiono na rozwój amortyzacji przedniej, która zapewnia stały kontakt przedniego koła z nawierzchnią, a tym samym zwiększa zadowolenie z jazdy. Później do sprzedaży wprowadzono też pełną amortyzację zwaną full suspension. Zaletą „górali” jest niewątpliwie cena. Znaleźć dobry rower górski do 2000 zł to obecnie żadne wyzwanie. Minusem amortyzacji jest podwojenie się wagi roweru, a także większa utrata energii spowodowana „bujaniem się” amortyzatora.

W związku z tym, jeśli planujesz przemierzać górskie ścieżki, odkrywać leśne zakamarki, docierać do trudnodostępnych miejsc czy też może pokonywać wiele kilometrów przy zmiennym podłożu, zakup roweru elektrycznego lub górskiego wyposażonego w pełną amortyzację jest jak najbardziej dla ciebie. Jeśli jednak nie masz zamiaru zanadto zwiększać poziomu adrenaliny, preferując łagodną, nieskomplikowaną jazdę po jezdni, internetowe sklepy rowerowe doradzają, by pozostać przy wyborze roweru miejskiego. W końcu skakanie przez przeszkody nie musi być dla wszystkich.

Jaki model wybrać?

Gdy już zdecydowaliśmy się na zakup roweru wyposażonego w amortyzację, przed nami otwiera się szeroki wachlarz możliwości, gdyż amortyzacja amortyzacji nierówna. Wybierając rower dla siebie musimy zwrócić uwagę na sposób konstrukcji amortyzatora, jak i medium resorująco-tłumiącego.

W tym momencie należy zastanowić się, jak często będziemy jeździć po trudniejszych terenach, gdyż wraz ze wzrostem tłumienia, rośnie również waga pojazdu. Dlatego też coraz częściej cykliści decydują się na amortyzowane rowery elektryczne. Dzięki wsparciu nowoczesnego napędu nawet przy stosunkowo dużej wadze roweru, osiągają oni większe prędkości, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo i stabilność jazdy.

Jeśli jednak chcemy postawić jedynie na siłę naszych rąk i nóg, internetowe sklepy rowerowe proponują nam wybór jednośladu z amortyzacją:

• sprężynową;

• elastomerową;

• powietrzną;

• olejowo-sprężynową;

• olejowo-powietrzną.

Amortyzacja sprężynowa należy do jednych z najtańszych, a zarazem najcięższych opcji. Dedykowana jest zatem głównie dla użytkowników rowerów miejskich. Dla najbardziej wymagających stworzono zaś amortyzację olejowo-powietrzną, która łączy najlepsze cechy amortyzatorów powietrznych oraz olejowych – jest lekka, czuła i dobrze tłumi. Jest też przy tym najdroższa. Warto zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem byłby w tym wypadku rower elektryczny, który oprócz wysokiej ceny gwarantuje również najwyższy komfort jazdy.

Pół na pół

Co zrobić jednak w przypadku, gdy wypady do lasu nie są ci obce, cenisz sobie równie mocno góry i związane z nimi duże ilości wzniesień, a jednocześnie chcesz dzielić pasję z najbliższymi, którym brakuje co nieco kondycji? Możesz w tym wypadku postawić na sprawdzony rower górski z opcją full suspension, małżonka bądź dziadka zaprowadzić zaś do działu z rowerami elektrycznymi. Każdy z was będzie z całą pewnością usatysfakcjonowany.

Choć rowery te nie są jeszcze tak popularne, jak za naszą zachodnią granicą, z uwagi na rosnące zainteresowanie oszczędnym i ekologicznym trybem życia, jak i pokonywaniem coraz dłuższych tras o własnych siłach, w internetowych sklepach rowerowych roi się od zapytań czy koszt zakupu takiego roweru po jakimś czasie się zwróci.

Oprócz zaoszczędzeniu na kosztach paliwa, zwiększeniu mobilności osób starszych i po urazach, można z powrotem cieszyć się wspólnymi wypadami rowerowymi, na które wcześniej nie każdy z uwagi na słabą kondycję czy dolegliwości mógł sobie pozwolić.

Niezależnie jednak od tego, jakiego dokonamy wyboru podczas zakupu roweru, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wygodę i bezpieczeństwo naszej jazdy, a to amortyzacja gwarantuje z całą pewnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here