Najciekawsze miejsca na wyjazd we dwoje – Ostróda i okolice

Wybierając się we dwoje na Mazury, koniecznie trzeba zwiedzić Ostródę, Iławę, Olsztynek i Nidzicę. Miejsca te zapewnią aktywny wypoczynek nad wodą, a ich zabytki z pewnością poszerzą wiedzę historyczną.

Iława

Miasto położone jest dookoła Małego Jezioraka, które łączy się z Jeziorakiem. Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce i trzecie pod względem wielkości w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Ma wiele zatok, półwyspów i 16 wysp – największe z nich to Wielka Żuława i Wielki Bukowiec. Ciekawą atrakcję dla turystów stanowią liczne rejsy wycieczkowe. Najbardziej popularny z nich to Iława-Sarnówek-Iława, który trwa około 2 godzin. Podczas niego statek opływa Wielką Żuławę. Rejs do Sarnówka to doskonała okazja do podziwiania panoramy miasta z perspektywy wody. Nad Jeziorakiem znajduje się wiele piaszczystych plaż, kąpielisko oraz wypożyczalnia rowerów i sprzętu wodnego. Największym zabytkiem Iławy jest górujący nad krajobrazem miasta XIV-wieczny gotycki kościół Przemienienia Pańskiego.

Ostróda

Ostróda położona jest nad pięcioma jeziorami, z których największe to Drwęckie. Świetnie rozwinięta żegluga ostródzko-elbląska to najlepszy sposób, aby poznać jedną z wielu atrakcji tego miejsca, czyli wyjątkowy kanałowy szlak wodny, gdzie statki pływają po trawie. Rejsy odbywają się po jeziorach Szeląg Wielki i Szeląg Mały, pomiędzy miastami: Iława, Elbląg, Małdyty, Buczyniec, Piławki i Stare Jabłonki. Ostatnie oferuje noclegi w świetnej lokalizacji –  to Hotel Anders i Pensjonat Wiking. Ostróda wyróżnia się jedynym w Polsce drewnianym molo w kształcie litery L. W jego centralnej części stoi ośmiokątna altanka – można przysiąść na ławce i podziwiać piękne jezioro Drwęckie. Aktywnym turystom Ostróda oferuje wyciąg do nart wodnych. Konstrukcja urządzenia składa się z pali umocowanych w dnie jeziora. Tor wodny ma długość ponad 800 metrów, wyciąg pomieści nawet dziewięciu narciarzy. Na brzegu znajdują się natryski, przebieralnie i wypożyczalnia sprzętu, zaś nad bezpieczeństwem czuwają instruktorzy i ratownicy.

Nidzica

Historyczne miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Ciekawą atrakcją tego miejsca jest zamek zbudowany przez krzyżaków w latach 1370-1407. Zbombardowany w czasie II wojny światowej, odbudowany w 1965 roku, pełni rolę miejskiego centrum biznesu, kultury i rozrywki. Działa tutaj także hotel i restauracja. Na terenie zamku znajduje się również Muzeum Ziemi Nidzickiej. W czterech salach wyeksponowane są pamiątki związane z historią miasta i okolic oraz kopie uzbrojenia piechoty używanego podczas bitwy pod Grunwaldem.

Olsztynek

Idealne miejsce na wypoczynek w zaciszu przyrody. Skansen w Olsztynku to największy w województwie park etnograficzny. Zawiera liczne drewniane budowle z czterech historycznych regionów Prus Wschodnich. Obejrzeć tam można m.in. kuźnię, drewniane wiatraki, olejarnię i młyn wodny. Inne ciekawe obiekty to: wiatrak holenderski z Dobrocina, kopia kościoła z Rychnowa i chałupa mazurska z Gązwy koło Mrągowa. Wiele zakątków miasta warto obejrzeć z siodełka roweru, ponieważ liczne trasy rowerowe cieszą się tu dużą popularnością. Należą do nich: trasa czerwona – Olsztynek-Makruty (15,8 km), trasa czarna – Makruty-Jagiełek (16,2 km), trasa żółta – Olsztynek-Królikowo (21,3 km). Dla mniej wytrwałych idealne na krótsze wycieczki będą natomiast: trasa czarna – Węgornia-Kurki (7,2 km), trasa zielona – Pawłowo-Waszeta (13 km) oraz trasa zielona – Orzechowo-Węgornia (2,5 km).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here