Bagaż główny w samolocie – co można do niego zabrać?

Bagaż główny jest przewożony w luku bagażowym samolotu. Ponieważ pasażer nie ma do niego dostępu podczas rejsu, ograniczenia związane z jego zawartością są mniejsze niż w przypadku bagażu podręcznego.

Nie znaczy to oczywiście, że do bagażu głównego można zapakować wszystko. Nadal niedozwolone są substancje łatwopalne oraz wybuchowe, takie jak paliwo do zapalniczek, turystyczne butle gazowe czy alkohol powyżej 70%. Oczywiście, do samolotu nie można zabrać broni ani pistoletów z gazem łzawiącym, żrących chemikaliów, farb ani rozpuszczalników. Nie można przewozić także substancji trujących, np. trutki na gryzoni. W bagażu głównym można natomiast przewieźć przedmioty ostre, takie jak noże, nożyczki czy tłuczki do mięsa. Walizki mogą też zawierać płyny w dowolnych ilościach.

Jak spakować bagaż główny

Większość tanich linii lotniczych każe klientom dodatkowo płacić za bagaż główny, a wszystkie linie – zarówno te ekonomiczne, jak i rejsowe – ściśle weryfikują, czy waga bagażu nie jest większa niż wynosi limit. W razie jego przekroczenia należy wnieść opłatę zgodną z cennikiem. Waga bagażu jest różna u różnych przewoźników, dlatego należy upewnić się, jaka jest w przypadku naszego lotu.

Przy pakowaniu się warto wybrać walizkę, która będzie jednocześnie lekka, jak i odporna na uszkodzenia oraz łatwa w transporcie. Lekkie walizki podróżne do samolotu zdają się najlepszym wyborem, ponieważ łączą w sobie najlepsze cechy. Choć są nieco cięższe niż torby, to lepiej chronią zawartość walizki i mowa tu zarówno o delikatnych przedmiotach, które mogłyby się zbić, jak i o ubraniach, które mogłyby się pognieść. Tego typu walizki podróżne można znaleźć w oficjalnym sklepie internetowym marki Vip Collection.

nevadazenia miejsca, można też cenne pamiątki zawinąć w ubrania spakowane wcześniej do torby – najlepiej w bawełniane koszulki i bluzy. Radzi się nie pakować do bagażu podręcznego kosztowności oraz dokumentów; lepiej mieć je przy sobie w bagażu podręcznym.

Jak nadać bagaż główny

Bagaż główny nadaje się w czasie odprawy lub w specjalnym miejscu zrzutu bagażu. W ty momencie pracownik linii lotniczych nakleja na bagaż naklejkę z informacją o locie i lotnisku docelowym – drugą część naklejki dostaje podróżny (często jest ona od razu przyklejana do karty pokładowej). Nie można tej naklejki zgubić, ponieważ jest ona podstawą ewentualnej reklamacji, jeśli bagaż zaginie lub zostanie uszkodzony. Od momentu nadania linie lotnicze przejmują odpowiedzialność za stan bagażu.

Walizki podróżne należy odpowiednio przygotować do lotu. Po pierwsze, trzeba usunąć wszystkie naklejki z poprzednich lotów (w przeciwnym wypadku walizka mogłaby zostać wysłana na inne lotnisko). Po drugie, warto podpisać walizkę swoimi danymi, a przynajmniej imieniem i nazwiskiem. Może zdarzyć się, że ktoś przypadkiem weźmie naszą walizkę, a konkretne informacje osobowe pozwolą natychmiast zauważyć pomyłkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here