Paszport jest niezbędny do podróżowania do większości krajów na świecie. Jednak wypadki chodzą po ludziach, w rezultacie może się gdzieś zapodziać podczas wyjazdu. Efektem jest najczęściej panika i strach o powrót do domu. Nie jest to jednak koniec świata, ważne by uspokoić się i zacząć jak najszybciej działać.
Dokąd udać się najpierw?
Warto udać się w pierwszej kolejności na policję, chociaż nie jest to niezbędne. Dzięki temu możemy uniknąć dodatkowych opłat przy wyrobie nowych dokumentów a także w przypadku wiz do USA, odzyskać ją.
Paszport zagubiony na terenie UE
Paszport nie jest konieczny do podróżowania na terenie Unii Europejskiej, możemy posłużyć się dowodem osobistym lub nawet prawem jazdy. Na pewno nie utknęliśmy w danym kraju na zawsze. Niemniej jednak zawsze warto zgłosić zaginięcie dokumentu.
Podróż poza granice krajów UE
Gdy nieprzyjemna sytuacja spotkała nas poza granicami Unii, sprawę należy niezwłocznie zgłosić do ambasady polskiej znajdującej się na terenie tego kraju, lub do konsulatu. Następnym krokiem jest wyrobienie nowego paszportu. Aby tego dokonać musimy mieć ze sobą dwa zdjęcia oraz inny dokument tożsamości ze zdjęciem – na przykład dowód osobisty. Gdy taki dokument zginął na przykład razem z paszportem pozostaje poręczenie osoby towarzyszącej. Podróżowanie samotne znacznie przedłuża całą procedurę, ponieważ na drodze do wymarzonego dokumentu stoi jeszcze konsultacja z urzędami w Polsce w celu potwierdzenia tożsamości. Możliwe jest również wyrobienie dokumentu na podstawie którego będziemy w stanie wrócić do Polski bez paszportu.
Mądry Polak
Odpowiedzialny podróżnik wie, że paszport jako rzecz zawsze może ulec zniszczeniu lub zagubieniu. Warto mieć ze sobą ksero dokumentu lub wysłać ją na swój adres email. Drugą kopię pakujemy do plecaka. Zabezpieczamy się również zbierając adresy do placówek, gdzie zgłaszamy problem, jeśli kiedykolwiek wystąpi. Paszportu nie należy trzymać razem z innymi dokumentami, aby w razie potrzeby móc się posłużyć dowodem.