Nastolatek na wakacjach za granicą

Na czas ferii wysyłasz swoje dziecko na obóz sportowy? A może wspólnie zdecydowaliście, że dobrą opcją na czas letnich wakacji będzie zagraniczny obóz językowy? Dowiedz się, jak finansowo zabezpieczyć dziecko na czas zagranicznego wyjazdu.

Ferie i wakacje to dla osób uczących się czas odpoczynku. Z roku na rok wzrasta liczba dzieci wyjeżdżających na wakacje. W 2016 r. na odpoczynek poza miejscem zamieszkania wyjechało najwięcej dzieci od 1993 r. – tak wynika z raportu przygotowanego przez CBOS[1].

Jeżeli chodzi o miejsce wypoczynku dzieci i nastolatków, to rodzice mają naprawdę sporo możliwości. Poza wypoczynkiem na terenie Polski, pozostaje jeszcze możliwość wysłania dziecka za granicę. Świetnym pomysłem są obozy językowe odbywające się za granicą. Na takie można wysłać dzieci już w wieku 12 lat. Alternatywą dla obozów językowych są wszelkie obozy sportowe, podczas których najmłodsi rozwijają swoje zdolności sportowe.

ile-dzieci-na-wakacjach

Wykres: na podstawie danych CBOS za PolsatNews.pl, http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-09-30/cbos-rekordowa-liczba-dzieci-wyjechala-na-wakacje/ (dostęp: 7.03.2016).

Dlaczego warto zainwestować w odpoczynek nastolatka za granicą?

Z punktu widzenia rodzica wyjazd nastolatka za granicę to spore obciążenie finansowe, ale również inwestycja, gdyż nastolatek ma możliwość:

  • Szlifować język obcy – osoby uczestniczące w kursach językowych nie uczą się z podręczników, ale mają praktyczne zajęcia z native speakerami. To skutecznie pozwala przełamać bariery w mówieniu np. po angielsku i tym samym przygotować się do różnych egzaminów.
  • Poznać inną kulturę – każdy zagraniczny obóz dla młodzieży obejmuje zwiedzanie kraju. Nastolatkowie często też spotykają się ze swoimi rówieśnikami i wraz z nimi biorą udział np. w przedstawieniach.
  • Uczyć się samodzielności – nastolatkowie czują się bardziej dorośli, otrzymują również kredyt zaufania od rodziców.

Jeżeli możesz sobie pozwolić na wysłanie dziecka na zagraniczne wakacje, to warto zdecydować się na taki krok. Nastolatek z pewnością jeszcze długo będzie wspominał taką przygodę.

Jak zorganizować zagraniczny wyjazd nastolatka?

Załóżmy, że razem z dzieckiem zdecydowaliście, że najlepszą opcją będzie zagraniczny obóz językowy. Na rynku działa wiele firm zajmujących się organizacją takich wyjazdów. Ich oferta jest przy tym kompleksowa – nie musisz martwić się o nocleg czy wyżywienie na czas pobytu nastolatka za granicą, bo tym zajmuje się organizator wyjazdu.

Decydując się na taki wyjazd, pozostaje tylko spakowanie walizki nastolatka i finansowe zabezpieczenie go, przy czym kwota, którą zabierz on ze sobą, nie musi być duża, bo mowa o pieniądzach, które przeznaczy on wyłącznie na własne przyjemności. Gdzie zakupić walutę obcą, np. euro lub funty brytyjskie? Najlepiej tam, gdzie jest najtaniej, czyli w kantorze internetowym. Ponieważ tych w sieci jest naprawdę wiele, pozostaje pytanie, który wybrać.

jak-dziala-kantor

Rkantor.com – dlaczego warto z niego skorzystać?

Kantory internetowe różnią się między sobą m.in. strukturą właścicielską. Rkantor.com czerpie z doświadczenia Raiffeisen Polbanku, ale jednocześnie jest osobnym bytem. Powiązanie z bankiem podnosi jednak jego wiarygodność – korzystanie z niego jest bezpieczne.

Struktura właścicielska to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę. Rkantor.com został doceniony za swoją działalność przez niezależny instytut – Polski Instytut Badań Jakości. W „Teście kantorów internetowych 2017” zajął pierwsze miejsce.

Rkantor.com to również jeden z sześciu kantorów internetowych, które uzyskały status Krajowej Instytucji Płatniczej (KIP). Oznacza to, że działalność tego kantoru jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). To także ma znaczenie dla bezpieczeństwa środków, za które klienci nabywają waluty obce.

Co oferuje Rkantor.com?

Po założeniu konta w Rkantor.com, otrzymasz dostęp do Portfela Walutowego prowadzonego w pięciu walutach: EUR, GBP, CHF, USD i PLN. Założenie i prowadzenie konta jest zupełnie bezpłatne, w każdej chwili możesz też je zamknąć, jeżeli uznasz, że nie będziesz już go potrzebował.

Jeżeli wydaje ci się, że Rkantor.com to po prostu kolejny kantor internetowy, w którym po niższej cenie możesz nabyć waluty obce, to jesteś w błędzie. Dlaczego? Aktualnie to najtańszy kantor. Poza atrakcyjnym kursem walut, powinieneś wiedzieć, że darmowe są przelewy do 10 największych banków, a przelewy zagraniczne są tańsze niż w bankach.

W poniższej tabelce znajdziesz informacje o wysokości spreadu w bankach i kantorach (dane pochodzą z raportu „Wymiana walut i przelewy online w 2017”).

sredni-spread

Jak założyć konto w Rkantor.com i co możesz zyskać?

Założenie konta w Rkantor.com nie jest skomplikowane i sprowadza się do wykonania następujących czynności:

  • W pierwszej kolejności musisz przejść na rkantor.com/bezpieczna-rejestracja/, a następnie wpisać swój adres poczty elektronicznej oraz ustawić hasło, którym będziesz się posługiwał, logując się na swoje konto.
  • Aby aktywować konto, niezbędne jest potwierdzenie rejestracji. Zrobisz to, klikając link przesłany na podany adres mailowy.
  • Etapem kończącym rejestrację jest podanie danych osobowych i dokonanie przelewu weryfikacyjnego (w ten sposób potwierdzisz podane dane).

Aktualnie Rkantor.com realizuje program, zgodnie z którym na koncie każdego klienta są naliczane punkty. Te otrzymuje się w trzech sytuacjach:

  • Za założenie konta. Już na start otrzymasz 1 000 punktów, które możesz od razu wykorzystać, nabywając w ten sposób wybraną walutę, np. euro czy funty brytyjskie.

za-rejestracje

  • Za korzystanie z konta. Im częściej będziesz korzystał z Portfela Walutowego i nabywał waluty obce, większą ilością punktów zostanie zasilone twoje konto. Za każde 10 jednostek zakupionej lub sprzedanej waluty, do twojego konta zostanie dodany 1 punkt.

za-korzystanie

  • Za polecenie kantoru internetowego Rkantor.com. Masz znajomych, którzy również regularnie wysyłają swoje dzieci na zagraniczne wycieczki? W takim razie poleć im Rkantor.com, w którym po korzystnym kursie będą mogli wymienić walutę. Zyskasz zarówno ty, jak i nowy klient Rkantor.com – na koncie każdego z was zostanie odnotowane dodatkowe 500 punktów. Aby punkty zostały naliczone, w momencie zakładania konta twój znajomy będzie musiał podać twój kod polecający (otrzymasz go SMS-em po dokonaniu rejestracji).

za-polecenie

Punkty możesz wykorzystać w dowolnym momencie – wszystkie są ważne przez 6 miesięcy. Korzystanie z nich oznacza nabywanie walut po jeszcze atrakcyjniejszym kursie niż dotychczas.

1 punkt w Portfelu Walutowym = 1 jednostka walutowa po średnim kursie bez spreadu

Chcąc skorzystać z punktów, wystarczy, że zaznaczysz odpowiednią opcję przed dokonaniem transakcji. Ilustruje to poniższa grafika.

kantor

Jak zasilić Portfel Walutowy?

Aby zakupić obcą walutę, np. funty brytyjskie, dla wyjeżdżającego za granicę nastolatka, powinieneś zasilić Portfel Walutowy. Aby to zrobić, masz dwie możliwości – możesz:

  • udać się do jednego z 263 oddziałów Raiffeisen Polbanku – zasilenia w oddziale dokonasz bezpłatnie,
  • wykonać przelew – do wyboru masz przelew krajowy lub zagraniczny.

Zapomniałeś o wyjeździe dziecka i teraz obawiasz się, że np. funty brytyjskie będziesz musiał zakupić w kantorze stacjonarnym, tracąc tym samym sporo pieniędzy? Niekoniecznie, bo Rkantor.com przewidział taką możliwość, proponując klientom usługę WOW (wymiana z odroczoną wpłatą). Na czym ona polega?

Jeżeli w chwili, gdy chcesz dokonać zakupu waluty kurs jest bardzo atrakcyjny, a ty nie masz środków w Portfelu Walutowym, to… możesz dokonać zakupu, a dopiero potem – w dogodnym dla ciebie momencie – zasilić konto.

wymiana

Jak wypłacić zakupioną walutę?

Rkantor.com proponuje klientom innowacyjne rozwiązania, gdy mowa o wypłacie zakupionych środków. Załóżmy, że twoje dziecko wyjeżdża na kurs językowy do Wielkiej Brytanii. Wypłacając środki i korzystając z innego kantoru internetowego, musiałbyś posiadać konto walutowe właśnie w tej walucie. Choć założenie takiego jest bezpłatne, to jego prowadzenie już nie. Rkantor.com proponuje ci wpłatę środków nie tylko przez zlecenie przelewu na konto walutowe. Jeżeli takiego nie posiadasz, to gotówkę możesz odebrać:

  • w jednym z 263 oddziałów Raiffeisen Polbank (wypłata w oddziale jest bezpłatna),
  • w jednym z 6 500 bankomatów w sieci Euronet (przy czym wypłata odbywa się na razie wyłącznie w PLN i EUR – za transakcje zapłacisz odpowiednio 5 zł i 2,5 euro).

Powyższe rozwiązanie gwarantuje, że będziesz miał dostęp do potrzebnych środków od razu. Jeżeli nastolatkowi – z myślą właśnie o zagranicznym wyjeździe – założyłeś młodzieżowe konto walutowe, to będziesz mógł mu je zasilić dowolną kwotą w każdym momencie. W takiej sytuacji wystarczy, że zlecisz dyspozycję przelewu. Przelewy zagraniczne w Rkantor.com kosztują od 1 EUR.

Poniższa grafika prezentuje, jakie masz możliwości, jeżeli chodzi o wypłatę środków w Rkantor.com. Poza wypłatą środków w oddziale Rkantor.com czy bankomacie, możesz również:

  • wydać dyspozycję przelewu (w PLN lub walucie obcej – przelew zagraniczny),
  • wydać dyspozycję przelewu na emaila.

Poszczególne sposoby wypłaty zostały dokładnie opisane na stronie Rkantor.com.

wyplata

Korzystając z powyższych rozwiązań, możesz mieć pewność, że twoje dziecko nie pozostanie bez środków za granicą. Tylko od ciebie zależy, czy zdecydujesz się wręczyć mu gotówkę jeszcze przed wyjazdem, czy też założysz mu młodzieżowe konto walutowe (utrzymanie takiego najczęściej jest bezpłatne) i będzie je regularnie zasilać, korzystając właśnie z Rkantor.com.

[1] Za: Money.pl, http://www.money.pl/gospodarka/turystyka/artykul/ile;rodzin;wyslalo;swoje;dzieci;na;
wakacje;badanie;cbos,207,0,1393615.html (dostęp 7.03.2016).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here