Wakacje w kraju muzułmańskim a ramadan

Ramadan to doroczne święto obchodzone przez muzułmanów na całym świecie, również w popularnych miejscach wyjazdów na wakacje, takich jak na przykład Egipt. Warto mieć na uwadze Ramadan planując podróże do krajów muzułmańskich.

Czym jest Ramadan?

Ramadan jest miesiącem w roku, kiedy wyznawcy muszą powstrzymać się od wielu czynności podczas dnia. Od świtu o zmroku nie mogą palić, uprawiać seksu, a nawet zabronione jest spożywanie posiłków i picia wody. Obowiązuje ścisły post. Tradycyjnie post zaczyna się w czasie nowiu księżyca i trwa przez miesiąc. W roku 2017 trwał od 27 maja, do 25 czerwca. W poprzednim roku rozpoczynał się 5 czerwca, kończył 5 lipca. Trwał zatem przez okres wakacyjny, kiedy kurorty są najczęściej oblegane przez turystów. Muszą oni jakoś radzić sobie w tym czasie, chociaż z oczywistych względów bywa to utrudnione. Wielu ludzi normalnie pracuje podczas Ramadanu, ale niektórzy pracownicy mogą odmówić wykonania niektórych czynności. Warto wziąć również pod uwagę, że będą po prostu wyczerpani brakiem jedzenia i wody przez wiele godzin.

Co zrobić jeśli czas pobytu za granicą wypada w czasie Ramadanu?

Ramadan nie obowiązuje turystów przebywających w hotelach, dlatego nie należy martwić się, że nagle zabraknie pożywienia lub kuchnia ogłosi strajk. Możemy normalnie spożywać posiłki oraz pić wodę. Jednak warto mieć na uwadze, że w każdej religii bywają bardziej ortodoksyjni wyznawcy. Dlatego mogą być niezadowoleni gdy na przykład spożywamy posiłki przy nich. Dlatego jeśli okres naszego pobytu w kraju muzułmańskim pokrywa się z Ramadanem, lepiej powstrzymać się od jedzenia poza hotelem. Wodę, którą trzeba pić podczas upału lepiej spożywać dyskretnie i nie robić tego ostentacyjnie. W zależności od tego w jakim kraju się znajdujemy reakcje mogą być różne. Od nieprzyjemnych uwag i spojrzeń nawet do interwencji policji. Dlatego o ile to możliwe nie bukujmy pobytu w czasie Ramadanu, a jeśli nie ma innej możliwości, zachowajmy zdrowy rozsądek i weźmy pod uwagę iż znajdujemy się w obcym kraju, dlatego powinniśmy szanować obyczaje w nim panujące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here