Restauracje w Warszawie coraz liczniej zdają się ulegać wpływowi mody wykreowanej przez jedną ze stacji telewizyjnych.

Wystrój, podejście do zarządzania oraz ogólny klimat tych miejsc zdają się żywcem skopiowane z porewolucyjnych restauracji. Restauratorzy wierzą w sukces przedstawiony w programie. Bazując na nim, zmieniają swoje miejsce, pozbawiając Warszawę kulinarnego urozmaicenia i gastronomicznego kosmopolityzmu.

Kuchnia polska jest smaczna. Zgodzi się z tym każdy Polak i potwierdzi niemało obcokrajowców. Słusznym wydaje się promocja polskiego gotowania, ale niekoniecznie przekształcanie każdej restauracji w Warszawie w taką, która serwuje polskie potrawy. Te są dostępne w domu, gdzie najlepiej smakują i najlepiej się prezentują. Dlaczego zatem restauratorzy decydują się na drastyczną zmianę wystroju, menu i składników stosowanych w kuchni? Bo kuchnia polska jest prosta. Nie wymaga poszukiwania orientalnych, trudno dostępnych przypraw. Pozwala na korzystanie z lokalnych produktów, oszczędzając czas i koszty transportu. Co więcej, polskie gotowanie oznacza korzystanie ze składników, których smak, właściwości i zastosowanie są już znane.

Gotowanie po polsku to bezpieczny wybór. Swojska atmosfera wydaje się idealną dla zabieganych Warszawiaków, a niskie ceny (co jest możliwe dzięki stosowaniu lokalnych produktów) zapełnią pełną salę. Tym samym każda restauracja, której nazwa zdradza serwowanie polskiej kuchni, wydaje się przepisem na sukces. Jednakże niekoniecznie tak jest.

Warszawa to miejsce ścierania się różnych kultur i narodowości. To także, a może przede wszystkim mieszkańcy ciekawi nowości, otwarci na cały świat. Prawdziwi kosmopolici. Dla nich właśnie restauratorzy powinni pamiętać, że aby wybić się na tle restauracji serwujących polską kuchnię, trzeba mieć coś wyjątkowego. Poprawne gotowanie rodzimych potraw to nie wszystko. Obowiązkowo musi znaleźć się coś przyciągającego wzrok i wzywającego klienta z powrotem.

Na szczęście nie wszystkie restauracje w Warszawie uległy modzie polskiego gotowania. W mieście nadal można znaleźć orientalne potrawy podawane w lokalach o dalekowschodnim klimacie. W dalszym ciągu można trafić na największego hamburgera w Polsce. Przede wszystkim jednak można odbyć kulinarną podróż po różnych krajach całego świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here