Sopot kojarzy Ci się jedynie z plażą, promenadą i najdłuższym w Polsce molo? W takim razie w trakcie kolejnej podróży czeka Cię jeszcze bardzo dużo zwiedzania. W tej części Trójmiasta znajduje się bowiem wiele ciekawych miejsc, które nie zawsze są wyszczególnione w przewodnikach. Jak do nich trafić? Co można w nich robić? Poznaj zupełnie nowe oblicze Sopotu.

Podróż w nieznane zakątki Sopotu zaczyna się… w samym jego sercu. Choć co roku miasto to odwiedza setki tysięcy turystów, w wielu ciekawych miejscach (i to nawet w centrum!) panuje znacznie mniejszy ruch. Odkryj je razem z siecią AccorHotels.

Klub SPATiF

Kultowy klub znajduje się na samym początku ulicy Bohaterów Monte Cassino, jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Sopotu. Klub zaczął działać w latach 50. XX wieku i od tego czasu jest on miejscem spotkań sopockiej bohemy. Szacuje się, że przez ponad 60 lat działalności klubu wypito tu 350 tys. kieliszków krupniku i zjedzono 180 tys. żurków.

Obsługa lokalu nie raz odnajdywała pozostawione przez gości krawaty, dowody osobiste, książeczki wojskowe, obrączki, dyplomy magisterskie, odznaki milicyjne, kajdanki, akta małżeńskie,   a nawet… granaty ręczne! Cały ten zbiór wyraźnie pokazuje, że w klubie SPATiF mają miejsce dziwne, czasem niewyjaśnione historie. Masz odwagę tam zajrzeć? Wcześniej sprawdź ich stronę internetową.

Adres:

ul. Bohaterów Monte Cassino 54

Kapliczka Rybacka

Kapliczka Rybacka stoi przy plaży, około 13 minut pieszo na południe od wejścia na molo. Znajduje się w niej figurka Jezusa Frasobliwego, który siedzi i podpiera głowę ręką. Pod figurką widnieje napis „O szczęśliwy powrót” kierowany do wszystkich rybaków wypływających w morze. Drewniana kapliczka została postawiona w 1999 roku z okazji pobytu Jana Pawła II w Sopocie.

Adres:

Przystań Rybacka, w pobliżu alei Wojska Polskiego

Grzybek inhalacyjny

Grzybek inhalacyjny to fontanna, z której płynie lecznicza woda. Co jest w niej takiego wyjątkowego? Zawiera ok. 4% solanki jodowej i bromkowej czerpanej ze źródła św. Wojciecha. Minerały te pomagają w udrażnianiu górnych dróg oddechowych, a także są polecane w trakcie leczenia niedoczynności tarczycy. Aby skorzystać ze zdrowotnych właściwości wody, wystarczy usiąść w pobliżu fontanny na kilka minut.

Grzybek jest także nie lada atrakcją dla najmłodszych. Oryginalny obiekt przywodzi na myśl dwa rozłożone parasole. Rozsiadły się na nich także małe żaby, z których jedna siedzi w wodzie. Jesteś w stanie znaleźć drugą?

Adres:

Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich

Potok Elizy

Kolejnym wartym zobaczenia miejscem zlokalizowanym w centrum Sopotu jest Potok Elizy. Przez niektórych nazywany Potokiem Haffnera, w 2011 roku przeszedł gruntowny remont i zyskał nowe imię nawiązujące do historycznej nazwy tego miejsca. Okolice potoku dzięki licznym szlakom są idealne na spacery o każdej porze roku. Po modernizacji doświetlono także całe miejsce i okoliczne drzewa, dzięki czemu wieczorem i nocą potok prezentuje się wyjątkowo urokliwie.

Adres:

Tadeusza Kościuszki 29

Staw Reja i rezerwat przyrody Zajęcze Wzgórze

Kolejnym miejscem idealnym na odpoczynek w Sopocie jest okolica stawu Reja. Równo dziesięć lat temu władze miasta zakończyły modernizację tego terenu: pogłębiono zbiornik i utworzono sieć ścieżek spacerowych. To idealne miejsce dla całej rodziny – w pobliżu stawu znajduje się plac zabaw dla najmłodszych.

Jeśli masz ochotę na dłuższy spacer, możesz zajrzeć do pobliskiego rezerwatu przyrody Zajęcze Wzgórze. Z jego szczytu rozciąga się malowniczy widok na Sopot i Zatokę Gdańską.

Adres:

przy ulicy Mikołaja Reja

Grodzisko

Sopockie Grodzisko to skansen archeologiczny położony w centralnej części miasta, zaledwie 13 minut drogi od molo (skąd łatwo dotrzesz też do najpiękniejszych miejskich hoteli). Sopot może pochwalić się naprawdę starym zabytkiem – grodzisko powstało najprawdopodobniej już w VIII wieku jako osada obronna. Zrekonstruowane chaty, bramy i palisada pozwalają przenieść się myślami w czasie o setki lat wstecz.

Po wizycie w Grodzisku warto zobaczyć mieszczący się w pobliżu pawilon wystawienniczo-edukacyjny z ekspozycją „Najstarsze Dzieje Sopotu”.

Adres:

Jana Jerzego Haffnera 63

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here