Dlaczego warto odwiedzić Odessę?

Odessa to urokliwe miasto położone w Ukrainie nam Morzem Czarnym. Wyróżnia się ono wielokulturowością, gdzie pozostawiło ślad wiele wschodnich artystów. Jest to miasto o krótkiej, ponad 200-letniej historii. 

Tam gdzie obecnie znajduje się Odessa, kiedyś znajdowały się osady starożytnych greków. Ich pozostałości są widoczne obecnie pod zabudowaniami współczesnymi. Sama Odessa jako odrębne miasto powstało 1794 roku decyzją wydaną przez Katarzynę II, która w Rosji nazywana jest wielką. Utworzone one zostało na terenach, które wcześniej zdobyto podczas walki z Turcją. Ta sama caryca uczestniczyła w rozbiorach Polski w XVIII wieku. Katarzyna II po utworzeniu Odessy żyła jeszcze tylko 2 lata, później zmarła w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. 

Wiele lat później, w XIX wieku, do Odessy zaczęły ściągać tłumy nowych mieszkańców, którzy utworzyli wielokulturowe społeczeństwo, gdzie obecne było wiele religii oraz wiele różnych języków. Odessa szybko uzyskała statut wolnego portu. 

Będąca obecnie trzecim pod względem wielkości miastem w Ukrainie, Odessa oferuje kilka miejsc, których nie sposób pominąć będąc w jej okolicach:

1. Schody Potiomkinowskie

Głównym symbolem miasta, który przetrwał do dziś są schody prowadzące do portu, nazywane „schodami Potiomkinowskimi”. To właśnie tutaj w 1905 roku, podczas protestów, które miały miejsce w całej Europie, wyszli również protestujący mieszkańcy Odessy. Padli oni ofiarą masakry, podczas której zginęły setki osób. Chociaż większość z nich zginęła na okolicznych ulicach, dziś jest to obowiązkowy punkt, jeśli chodzi o wycieczki turystów.

2.Teatr Opery i Baletu

Ze wszystkich atrakcji, jakie oferuje Odessa wycieczka do Teatru Opery i Baletu to punkt obowiązkowy. Jest to jedna z najpiękniejszych budowli, jakie zobaczymy na Ukrainie i na świecie.

3. Sobór Przemienienia Pańskiego

Prawosławna świątynia, która znajduje się w samym centrum Odessy, powstała w czasach kiedy powstawało samo miasto. Niestety została zniszczona przez komunistów, a dziś możemy podziwiać odbudowaną jej postać.

4. Ratusz Miejski

Patrząc na Ratusz Miejski jaki posiada Odessa wycieczka tutaj wydaje się obowiązkowa. Ten wniesiony w latach 30-tych XIX wieku wraz z znajdującym się przed nim pomnikiem Puszkina są punktem nie do pominięcia na mapie Odessy.

5. Filharmonia

Filharmonia jest kolejnym ciekawym budynkiem, zachwycającym gotycką architekturą.

Poza tym, godnymi polecania propozycjami są Bulwar Nadmorski, będący ciekawym deptakiem miejskim, okazały Belweder, ulica Deribasowska i wiele innych ciekawych zakątków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here