Stolica Wielkopolski – kojarzona z ratuszowymi koziołkami i klubem piłkarskim Lech Poznań – kusi również niezwykle malowniczymi terenami do relaksujących przechadzek. Wybierz się na spacer wokół Jeziora Maltańskiego, przejdź przez osiedle Antoninek, odpocznij w Parku Sołackim, a na koniec zajrzyj do Starego Zoo.

Oto najciekawsze „spacerowe” atrakcje Poznania, których nie znajdziesz w przewodniku! Poniższe zestawienie przygotowali pracownicy sieci AccorHotels.

Przystanek 1. – Park Sołacki

Uważany za jeden z najpiękniejszych w Poznaniu Park Sołacki – zlokalizowany w willowej dzielnicy Sołacz – założony został ponad 100 lat temu przez Hermanna Kube. Utrzymana w stylu angielskim miejska enklawa zieleni jest domem dla ponad 3000 drzew i 12 000 krzewów, a także rzadko spotykanych okazów ptaków (np. azjatyckich mandarynek) oraz unikatowych gatunków grzybów, takich jak trufla ruda, podziemniaczek oraz płomiennica zimowa. Park Sołacki jest chętnie odwiedzany przez spacerowiczów oraz rowerzystów, a także rodziny z dziećmi. Przez jego północną część przebiega droga pieszo-rowerowa, przy której stoi zabytkowy przystanek tramwajowy nazywany Zieloną Budką, natomiast w zachodniej części parku znajduje się łąka z placem zabaw. Park Sołacki połączony jest z parkiem Adama Wodziczki, a od centrum miasta oddziela go zadrzewiony szpaler kasztanowców.

Przystanek 2. Stare Zoo

Kolejnym przystankiem na poznańskiej trasie spacerowej jest Stare Zoo, jeden z dwóch najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce, którego historia sięga XIX wieku. Został on wpisany do rejestru zabytków i jako jedyny działa nieprzerwanie od momentu otwarcia. Wraz z Nowym Zoo tworzy kompleks nazwany Ogrodem Zoologicznym w Poznaniu, ale wstęp do starej części jest bezpłatny. Ze względu na ograniczone warunki w Starym Zoo nie zobaczymy dużych zwierząt, mieszkają tu za to małe gatunki hodowlane, np. kuce szetlandzkie, owce bretońskie i kameruńskie, kury zielononóżki, a także egzotyczne nandu, lemury katta oraz gibony siamang. Do sukcesów hodowlanych Starego Zoo należy m.in. trzecie na świecie rozmnożenie w warunkach wiwaryjnych papug ar ararauna, wyklucie się dwóch zagrożonych wyginięciem żółwi promienistych oraz narodziny jaszczurek krokodylowych. W 2013 roku na terenie zoo kręcono ujęcia do filmu „Hiszpanka”.

Przystanek 3. – Jezioro Maltańskie

Wędrując po Poznaniu, nie sposób ominąć położone na prawym brzegu Warty Jezioro Maltańskie, sztuczny zbiornik wodny o powierzchni ponad 60 hektarów. Swoją nazwę zawdzięcza kawalerom maltańskim, czyli rycerzom z zakonu joannitów, którzy mieli tu swoją komandorię. Na Jeziorze Maltańskim odbywają się regaty kajakarskie oraz wioślarskie, natomiast zimą przy jednym z jego brzegów otwiera się lodowisko. W zachodniej części jeziora znajduje się największa w Poznaniu fontanna postawiona dla upamiętnienia 750. rocznicy założenia miasta. Wzdłuż północnego brzegu przebiega trasa wąskotorowej Kolejki Parkowej Maltanka, a na południowym brzegu na kopcu Wolności działa całoroczny stok narciarski oraz letni tor saneczkowy. U podnóża kopca mieści się pole do nauki gry w golfa. Dużą atrakcją przyrodniczą są odkryte na Malcie podziemne ciepłe źródła, które zostały wykorzystane w największym w Polsce aquaparku – Termach Maltańskich. Tuż za nimi góruje nad okolicą Hotel Novotel Poznań Malta, który oferuje noclegi w przystępnych cenach. Ten i inne hotele w Poznaniu można zarezerwować za pośrednictwem serwisu AccorHotels.

Przystanek 4. – Kobylepole i Antoninek 

Po dniu pełnym wrażeń warto skierować kroki na osiedle Kobylepole, część Poznania należącą do osiedla administracyjnego Antoninek-Zieliniec-Kobylepole. W XIX w. powstał tu browar, a warzone w nim piwo znane było nie tylko w Poznaniu, ale także w Gdańsku, Dreźnie, Lipsku i Turynie. Niemal wszystkie gatunki poznańskiego złotego trunku powstawały z lokalnego jęczmienia. W Antoninku z kolei, następnym punkcie na naszej trasie, odkryjemy m.in. Hutę Szkła Antoninek oraz fabrykę samochodów – obecnie należącą do koncernu Volkswagen – która zasłynęła produkcją pojazdów rolniczych Tarpan. Spacerowicze mogą również natknąć się na obecnie zdziczały i niewystępujący na mapie Park Zabaw i Wypoczynku im. XX-lecia PRL. Na koniec możemy zajrzeć do dzielnicy Zieliniec, gdzie stoi dawny młyn wodny na Cybinie oraz leśniczówka będąca siedzibą jednego z pięciu poznańskich leśnictw miejski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here